Qatargate. Zatrzymany sekretarz generalny MKZZ zawieszony. Jest oświadczenie

Jako pierwsi informowaliśmy, że jednym z zatrzymanych w sprawie korupcji w Parlamencie Europejskim, tzw. Qatargate, jest sekretarz generalny Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych Luca Visentini. Teraz MKZZZ [ang. ITUC] zdecydowała o zawieszeniu sekretarza generalnego.
Luca Visentini Qatargate. Zatrzymany sekretarz generalny MKZZ zawieszony. Jest oświadczenie
Luca Visentini / Wikipedia CC BY 2,0 Annika Haas

Rada Generalna ITUC odbyła nadzwyczajne posiedzenie w dniu 21 grudnia i podjęła decyzję o zawieszeniu Luki Visentiniego w funkcji sekretarza generalnego ITUC do czasu posiedzenia w dniu 11 marca, kiedy to rozpatrzy tę sprawę. Nie oznacza to w żaden sposób domniemania winy. W kwestii pełniącego obowiązki sekretarza generalnego rada podejmie decyzję w styczniu. Do tego czasu jego obowiązki będzie pełnił dotychczasowy zastępca sekretarza generalnego Owen Tudor.

Rada zdecydowała również o rozpoczęciu procesu niezależnego, zewnętrznego audytu wszystkich kwestii finansowych dotyczących okoliczności związanych z zarzutami i ustanowieniu specjalnej komisji do zbadania okoliczności związanych z zarzutami wobec Luki Visentiniego. Sprawozdania z audytu oraz sprawozdania specjalnej komisji z zaleceniami dotyczącymi działań mają zostać rozpatrzone przez Radę Generalną na posiedzeniu w dniu 11 marca. Rada Generalna powtórzyła, że ITUC całkowicie sprzeciwia się wszelkim formom korupcji i jest zdecydowana zapewnić ścisłe środki ostrożności i inne środki zapobiegawcze.

 

Oświadczenie Luki Visentiniego

W tej sprawie swoje oświadczenie wygłosił na posiedzeniu Rady Luca Visentini. Oświadczenie publikujemy w całości.

Zostałem przesłuchany w ramach dochodzenia prowadzonego przez belgijskie organy sądowe w sprawie potencjalnej korupcji publicznej i prania pieniędzy w organizacji przestępczej. Skierowano pod moim adresem pewne zarzuty i po złożeniu pełnych wyjaśnień przed sędzią pokoju zostałem w niedzielę, 11 grudnia, zwolniony bez postawienia zarzutów, pod dwoma podstawowymi warunkami:

  • Nie podejmować kontaktów z innymi osobami, które są częścią śledztwa, oraz
  • O ile mogę swobodnie podróżować po terytorium UE, o tyle muszę poinformować sędziego, aby otrzymać zgodę na wyjazd poza UE.

Takie warunki będą obowiązywały przez trzy miesiące, do 11 marca 2023 r., i mogą zostać jednokrotnie przedłużone przez sędziego pokoju, jeśli uzna to za konieczne.

Zgodnie z prawem belgijskim pozostanę częścią tego dochodzenia do czasu przedstawienia ostatecznych wyników dochodzenia do decyzji Chambre du Conseil (trybunał pierwszej instancji). Według mojej wiedzy, zakończenie tego rodzaju dochodzenia może trwać kilka miesięcy lub nawet lat.

Stanowczo zaprzeczam wszystkim oskarżeniom, które padły pod moim adresem. Jestem niewinny i pozostaję do dyspozycji belgijskich organów śledczych, gotowych udzielić wszelkich dalszych wyjaśnień lub informacji, jeśli będą one wymagane z mojej strony.

Stanowczo sprzeciwiam się korupcji i popieram walkę z wszelkimi jej formami.

Pozostawałem w kontakcie z organizacją pozarządową Fight Impunity w zakresie działań kulturalnych związanych z obroną praw człowieka. Uczestniczyłem jako prelegent w niektórych konferencjach organizowanych przez Fight Impunity, dotyczących ogólnie praw człowieka, bez jakiegokolwiek związku z Katarem lub jakimkolwiek innym aspektem związanym z dochodzeniem. Wniosłem pisemny wkład do rocznego sprawozdania na temat praw człowieka za rok 2022, opublikowanego przez Fight Impunity. Za te działania nie otrzymałem żadnego wynagrodzenia. 

Według mojej wiedzy Fight Impunity była szanowaną organizacją pozarządową działającą w obronie praw człowieka, w której zarządzie zasiadało wiele osobistości wysokiego szczebla, takich jak Denis Mukwege (laureat pokojowej Nagrody Nobla), Bernard Cazeneuve (były premier Francji), Emma Bonino (włoska senator, była komisarz UE), Dimitris Avramopoulos (były komisarz UE), Federica Mogherini (rektor Kolegium Europejskiego, była wysoka przedstawiciel UE), członkowie i byli członkowie Parlamentu Europejskiego.

Fight Impunity od dawna współpracuje z ruchem związkowym i nigdy nie podejrzewałem ani nie widziałem żadnych oznak nielegalnych lub nieetycznych działań czy zachowań Fight Impunity.

Otrzymałem darowiznę od Fight Impunity, na ogólną kwotę mniejszą niż 50 000 euro. Część tej darowizny przekazałem EKZZ, aby zwrócić większość kosztów mojej kampanii na Kongres MKZZ, a część darowizny samej MKZZ, aby dofinansować koszty podróży na Kongres dla związków zawodowych, które mają ograniczone środki finansowe lub nie mają ich wcale.

Zadeklarowałem zarówno EKZZ jak i MKZZ, że pieniądze pochodzą od zewnętrznego darczyńcy. Przyjąłem i przekazałem darowiznę w gotówce w dobrej wierze, ze względu na jakość darczyńcy i jego charakter non-profit.

Zgodnie z moją wiedzą część darowizny, którą przekazałem MKZZ, została zarejestrowana jako pochodząca z organizacji Fight Impunity i została wykorzystana zgodnie z praktykami MKZZ.
Nie zażądano ode mnie niczego w zamian za te pieniądze i nie postawiono żadnych warunków w odniesieniu do tej darowizny. Darowizna ta nie była związana z żadną próbą korupcji ani nie miała na celu wpłynięcia na moje stanowisko związkowe w sprawie Kataru lub w innych kwestiach, ani nie miała na celu ingerencji w autonomię i niezależność moją i / lub MKZZ. Otwarcie odrzucam wszelkie możliwe zarzuty w tym zakresie jako całkowicie nieprawdziwe. 

Odwiedziłem Katar na początku listopada na zaproszenie rządu i MOP i spotkałem się z obiema tymi instytucjami. Celem mojej wizyty było sprawdzenie poziomu wdrażania i egzekwowania reform przeprowadzonych przez ten kraj, po kampanii prowadzonej przez MKZZ na przestrzeni ostatnich 11 lat.

Moje stanowisko wobec Kataru, przedstawione mediom na zakończenie wizyty, nie zmieniło się z czasem i mówi samo za siebie, ponieważ zawsze publicznie dawałem do zrozumienia, że obecna sytuacja nadal nie jest zadowalająca i że należy wywierać dalszą presję na Katar i firmy działające w tym kraju, aby osiągnąć pełną ochronę praw człowieka i pracowników, pełną zgodność ze wszystkimi konwencjami MOP oraz pełne wdrożenie dotychczasowych reform, w tym w zakresie naprawy istniejących naruszeń i wypłaty odszkodowań ofiarom naruszeń i ich rodzinom. W swoim oświadczeniu bardzo jasno wyraziłem również, że takie naciski na Katar muszą być kontynuowane po zakończeniu mistrzostw świata.

MKZZ i EKZZ nie są w żaden sposób zaangażowane w obecne dochodzenie, a moją najwyższą troską jest zapewnienie, aby niezależność, odpowiedzialność i reputacja tych organizacji oraz całego ruchu związkowego były należycie chronione.

Głęboko ubolewam, że nazwa MKZZ jest powiązana z tym dochodzeniem i jestem gotów zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby chronić reputację i niezależność światowego ruchu związkowego, o co zawsze walczyłem. 

Wszystko, co robiłem, robiłem w dobrej wierze. Udział w tym dochodzeniu był dla mnie i mojej rodziny szokiem i zrobię wszystko, co konieczne, aby wyjaśnić sytuację i udowodnić swoją niewinność. Z tych powodów podjąłem decyzję o wycofaniu się ze stanowiska i obowiązków Sekretarza Generalnego MKZZ do czasu posiedzenia Rady Generalnej MKZZ w dniu 21 grudnia, kiedy to sprawa zostanie poddana ocenie. 

Podjąłem tę decyzję, aby umożliwić kierownictwu i afiliantom MKZZ omówienie i podjęcie decyzji w sprawie ewentualnego wewnętrznego procesu oceny obecnej sytuacji i jej skutków. Do czasu zakończenia tego procesu jestem gotów zawiesić swoje obowiązki jako Sekretarza Generalnego, a jednocześnie pozostaję do dyspozycji MKZZ w celu udzielenia wszelkich niezbędnych dalszych wyjaśnień. 
 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Pożar w elektrowni w Odessie. Ukraina zwraca się z prośbą do Turcji Wiadomości
Pożar w elektrowni w Odessie. Ukraina zwraca się z prośbą do Turcji

W Odessie na południu Ukrainy doszło do poważnego pożaru elektrowni. Według informacji podanych przez media, w wyniku zdarzenia pozbawionych prądu jest około pół miliona mieszkańców.Duży sukces. Niemiecki koncern podpisał antyizraelską deklarację Wiadomości
"Duży sukces". Niemiecki koncern podpisał antyizraelską deklarację

Niemiecki koncern Siemens będzie sprzedawał pociągi tureckim kolejom, a warunkiem było podpisanie deklaracji związanej z bojkotem Izraela – informuje w piątek portal dziennika telewizyjnego Tagesschau, powołując się na ustalenia stacji SWR.

Beata Szydło: Wojna nie może odbywać się kosztem polskich obywateli Wiadomości
Beata Szydło: Wojna nie może odbywać się kosztem polskich obywateli

W tej chwili u władzy w Polsce ludzie odpowiedzialni, którzy rozumieją, że ta wojna nie może się też odbywać kosztem polskich obywateli – mówiła dziś w Staszowie była premier Beata Szydło.

Fenomenalny konkurs w Willingen! Polak na podium Wiadomości
Fenomenalny konkurs w Willingen! Polak na podium

Sobotni konkurs indywidualny w niemieckim Willingen wygrał norweski skoczek Halvor Egner Granerud. Drugie miejsce na podium przypadło Słoweńcowi Anze Laniskowi, zaś trzecie miejsce zajął Polak - Dawid Kubacki.

Złe wieści dla Małgorzaty Rozenek. Jest decyzja TVN Wiadomości
Złe wieści dla Małgorzaty Rozenek. Jest decyzja TVN

Władze TVN podjęły decyzję, która może być źle przyjęta przez fanów „Projektu Lady”.

Szef MON składał kwiaty przed flagą UPA? Jest reakcja resortu Wiadomości
Szef MON składał kwiaty przed flagą UPA? Jest reakcja resortu

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak nie składał kwiatów ani nie klękał przed flagą UPA; złożył wiązankę pod ścianą poległych w Kijowie, w miejscu, w którym hołd składają wszystkie zagraniczne delegacje - przekazało w sobotę MON. Jak zaznaczono, flaga UPA znajdowała się w sąsiedniej części muru.

„Dlaczego ją zatrudniliście?”. Burza w sieci pod zdjęciem z Małgorzatą Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Dlaczego ją zatrudniliście?”. Burza w sieci pod zdjęciem z Małgorzatą Rozenek w Dzień Dobry TVN

Po raz kolejny na instagramowym koncie „Dzień dobry TVN” zawrzało. Wszystko za sprawą zdjęcia z Małgorzatą Rozenek.

„Le Soir”: Kwitnie europejski import skroplonego gazu z Rosji. Zaskakujące dane Wiadomości
„Le Soir”: Kwitnie europejski import skroplonego gazu z Rosji. Zaskakujące dane

Europejski import rosyjskiego gazu skroplonego wzrósł w ubiegłym roku o 36 procent - informuje belgijski dziennik „Le Soir”, powołując się na organizację ekologiczną Greenpeace.

Niemieckie media ws. Leopardów: Wina spadnie znów na Berlin Wiadomości
Niemieckie media ws. Leopardów: "Wina spadnie znów na Berlin"

Z informacji niemieckich mediów wynika, że państwa NATO mają zwlekać z potwierdzeniem udziału w procedurze tworzenia batalionów pancernych dla Ukrainy.

„Więzi się zacieśniają”. Chiński minister w Moskwie. Na co ze strony Pekinu może liczyć Putin? Wiadomości
„Więzi się zacieśniają”. Chiński minister w Moskwie. Na co ze strony Pekinu może liczyć Putin?

Wiceszef resortu spraw zagranicznych Chin spotkał się w Rosji z Siergiejem Ławrow – przekazał chiński i dodał, że więzy pomiędzy Chinami a Rosją się zacieśniają.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe