Prezydent Biden: Ukraina i Stany Zjednoczone razem podtrzymają płomień wolności

"To, co osiągnął prezydent Zełenski i naród ukraiński, ma znaczenie dla całego świata. Stany Zjednoczone i Ukraina razem podtrzymają jasny płomień wolności" - napisał na Twitterze prezydent USA Joe Biden, podsumowując środową wizytę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych.
Jeo Biden Prezydent Biden: Ukraina i Stany Zjednoczone razem podtrzymają płomień wolności
Jeo Biden / PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Wydarzeniu temu Joe Biden poświecił kilka wpisów na Twitterze. Jeden z nich opatrzył filmem, w którym przemawia podczas wspólnej konferencji prasowej. "Dziś jest czwarta noc Chanuki. Czas, kiedy Żydzi na całym świecie - wśród nich prezydent Zełenski i wiele innych rodzin - czczą ponadczasowy cud małej grupy wojowników, którzy walczyli o swoje wartości i wolność przeciwko znacznie większemu wrogowi, oraz to, jak wytrzymali i jak zwyciężyli; jak płomień wiary, który miał płonąć przez jeden dzień, płonął jasno przez osiem dni" - mówił prezydent Biden.

"Rozmawialiśmy przez całą wojnę"

"To opowieść o przetrwaniu i odporności, która przypomina nam w najzimniejsze dni roku, że światło zawsze zatriumfuje nad ciemnością, a nadzieja pokona rozpacz; i że duch ludzki jest niepokonany tak długo, jak długo istnieją dobrzy ludzie gotowi robić to, co słuszne. Ten rok przyniósł wiele niepotrzebnych ofiar, zginęło wielu Ukraińców. Chciałbym, żeby pan wiedział, panie prezydencie, że wszyscy Amerykanie są po waszej stronie i będziemy trwać z wami tak długo, jak to będzie potrzebne" - kontynuował.

"Rozmawialiśmy przez całą wojnę, ale ważne było, aby porozmawiać osobiście" - napisał w innym tweecie amerykański prezydent.

"Dziś mija 300 dni od momentu, gdy Putin rozpoczął atak na wolnych ludzi na Ukrainie. Dziś mija też 300 dni, podczas których naród ukraiński pokazał Rosji - i światu - swój żelazny kręgosłup, swoją miłość do kraju i swoją niezłomną determinację w wyborze własnej drogi. To, co osiągnął prezydent Zełenski i naród ukraiński, ma znaczenie dla całego świata. Razem, Stany Zjednoczone i Ukraina utrzymają jasno płonący płomień wolności" - podsumował w innym wpisie Joe Biden. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego Wiadomości
Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Czechach przekonująco wygrał emerytowany generał Petr Pavel; po przeliczeniu 98 proc. głosowało na niego 57,95 proc. wyborców, na Andrieja Babisza, 42,04 proc., informuje CTK.

Chwile grozy podczas urodzin. Włosy znanej prowadzącej Pytanie na śniadanie zaczęły płonąć [WIDEO] Wiadomości
Chwile grozy podczas urodzin. Włosy znanej prowadzącej "Pytanie na śniadanie" zaczęły płonąć [WIDEO]

Małgorzata Tomaszewska obchodzi dziś 34 urodziny. Prowadząca pytanie na śniadanie dodała na Instagramie poruszający filmik, na którym synek składa jej życzenia. Nagle doszło do groźnej sytuacji.

Nieoficjalnie: Oto nowy prezydent Czech Wiadomości
Nieoficjalnie: Oto nowy prezydent Czech

Po przeliczeniu głosów z ponad 85 procent obwodów wyborczych były dowódca czeskiej armii i były szef Komitetu Wojskowego NATO Petr Pavel otrzymał blisko 57 proc. głosów. Na byłego premiera Andreja Babisza, jednego z najbogatszych Czechów, padło 43 proc. głosów.

Są dokładne sumy. Tyle zarobili polscy tenisiści podczas Australian Open Wiadomości
Są dokładne sumy. Tyle zarobili polscy tenisiści podczas Australian Open

Z puli nagród 76,5 mln dolarów australijskich w Australian Open polskim tenisistom przypadło 1 860 650, czyli ok. 5,7 mln złotych. Nieco ponad połowa tej kwoty - 940 tys. dol. (2,9 mln zł) - trafiła do Magdy Linette, która w rywalizacji singlistek dotarła do półfinału.

Burza po wpisie dziennikarki TVP. Wydano oświadczenie Wiadomości
Burza po wpisie dziennikarki TVP. Wydano oświadczenie

„Spółka jest oburzona tweetem Magdaleny Wolińskiej-Riedi, w którym dziennikarka uznaje Polaków za rusofobów i germanofobów” – poinformowano w komunikacie Telewizji Polskiej.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja króla Karola III może rozpętać prawdziwą burzę Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja króla Karola III może rozpętać prawdziwą burzę

Nie milkną liczne komentarze po premierze książki księcia Harry'ego. Na czołówki brytyjskich mediów, jak bumerang powraca głośny temat. Decyzja króla Karol III w tej sprawie może wstrząsnąć światowymi mediami.

Szef MON: Tworzymy nowe brygady WOT, celem co najmniej 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej Wiadomości
Szef MON: Tworzymy nowe brygady WOT, celem co najmniej 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej

Tworzymy nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej - na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu czy Mazowszu. Celem jest wojsko liczące co najmniej 300 tys. żołnierzy, w tym 50 tys. żołnierzy WOT. Teraz jest 164 tys. żołnierzy różnych formacji - powiedział w Lublinie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Były zastępca Gowina z zarzutami Wiadomości
Były zastępca Gowina z zarzutami

Jak informuje red. Marcin Dobski na łamach portalu Salon24.pl Robert A., były wiceprezes partii Jarosława Gowina i doradca byłego wicepremiera, usłyszał zarzuty. "Dotyczą wymuszenia zwrotu wierzytelności i zmuszenia do określonego zachowania" - powiedziała dla serwisu prok. Iwona Śmigielska-Kowalska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Płocku.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Tak król Karol III potraktował księcia Williama i Kate Middleton Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Tak król Karol III potraktował księcia Williama i Kate Middleton

W Pałacu Buckingham wrze. Wszystko za sprawą skandalu, jaki wywołali książę Harry i Meghan Markle. Brytyjskie media opisują, kolejne rewelacje - jakie pojawiły się w książę Harry'ego.

Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna wydała komunikat o sytuacji na wschodniej granicy Polski. Podano informacje o kolejnych incydentach.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe