Orszak Trzech Króli w blisko ośmiuset miastach w Polsce i na świecie

6 stycznia 2023 roku, zgodnie z kilkunastoletnią tradycją, ulicami kilkuset miejscowości przejdzie Orszak Trzech Króli zapraszając do radosnych, kolędowych obchodów Święta Objawienia Pańskiego. Królowie Azji, Europy i Afryki będą wędrować do Stajenki, gdzie pokłonią się Nowonarodzonemu Dzieciątku. Orszak 2023 odbędzie się w setkach polskich miejscowości oraz poza granicami kraju: m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Kamerunie, Rwandzie i Zambii.
Orszak Trzech Króli w Łodzi, 6 stycznia 2022 Orszak Trzech Króli w blisko ośmiuset miastach w Polsce i na świecie
Orszak Trzech Króli w Łodzi, 6 stycznia 2022 / wikimedia commons/CC BY-SA 3.0pl/Radosław Botev

Hasło tegorocznego orszaku - „Niechaj prowadzi nas gwiazda” - zwraca uwagę na gwiazdę, która była znakiem i przewodnikiem dla Mędrców w drodze do Jezusa. Wędrując za gwiazdą, uczestnicy pochodów będą śpiewać kolędy i zastanawiać się nad znaczeniem tego znaku wspomnianego w Ewangelii wg św. Mateusza. Będzie to zarazem forma włączenia się w obchody Roku Kopernikańskiego.

Jak co roku Orszakowi Trzech Króli towarzyszą liczne konkursy. Po raz pierwszy organizowana będzie także akcja pt. List do Dzieciątka Jezus, skierowana do dzieci, które zwracają się do Jezusa z intencjami. Szczegółowe informacje na stronie: www.orszak.org.

Podobnie jak rok temu, odbędzie się zbiórka na szkolę zawodową w Kenii, zlokalizowaną przy największym na świecie slumsie. Dzięki szkole uczniowie zdobywają zawód, który pozwala im zarobić na życie i rodzinę.

Orszak 2023 odbędzie się w setkach polskich miejscowości oraz poza granicami kraju: m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Kamerunie, Rwandzie i Zambii. Gdzie dokładnie odbędą się Orszaki można sprawdzić na mapie: www.orszak.org 

Fundacja wydrukowała i wysłała do organizatorów setki tysięcy koron oraz śpiewników kolędowych, które będą darmowo rozdawane uczestnikom Orszaków.

Orszak w Warszawie

Trzej Królowie prowadzeni przez Gwiazdę wyruszą z Placu Zamkowego o 12:00. Tuż przed nimi do warszawskiego Betlejem wyjdą: Maryja Brzemienna, Józef i osiołek. Eskortę Maryi Brzemiennej stanowi pojazd z wojownikami Legionu Rzymskiego. Orszak rozpocznie się od tańców: dwóch smoków chińskich, Aniołów oraz Karawany Wielbłądów.

Mędrcy o godzinie 12:30 dotrą do Stajenki na pl. Piłsudskiego, gdzie pokłonią się Jezusowi oraz złożą Mu dary. Obecni na pl. Piłsudskiego będą mieli okazję zatańczyć poloneza do melodii kolędy „Bóg się rodzi”. Po zakończeniu orszaku będzie można posłuchać kolęd polskich i ukraińskich w wykonaniu zespołu Three Kings’ Band i Przyjaciele z Ukrainy. Z okazji wigilii Świąt Bożego Narodzenia dla prawosławnych zaprzyjaźnione firmy zorganizują stoisko z wigilijnymi ukraińskimi potrawami, którymi będą częstować chętnych.

Fundacja Orszak Trzech Króli, dg / Warszawa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zełenski: W koalicji pancernej jest już 12 państw Wiadomości
Zełenski: W koalicji pancernej jest już 12 państw

Kanada potwierdziła zamiar przekazania czołgów Ukrainie, tym samym w koalicji pancernej uczestniczy już 12 państw, powiedział Wołodymyr Zełenski w czwartek w wieczornym wystąpieniu wideo.

„Decyzja Niemiec ws. Leopardów została wymuszona m.in. przez Polskę” Wiadomości
„Decyzja Niemiec ws. Leopardów została wymuszona m.in. przez Polskę”

– Zgoda niemieckiego rządu na dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2 została na Berlinie wymuszona; ważną rolę w przekonaniu kanclerza RFN odegrała Polska – mówi w rozmowie z PAP eurodeputowany PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.

78 lat temu sowieci wkroczyli do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau Wiadomości
78 lat temu sowieci wkroczyli do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau kojarzy się światu jako największe cmentarzysko i symbol eksterminacji europejskich Żydów, choć obóz powstał jako miejsce kaźni Polaków. To tutaj, w widłach rzek Wisły i Soły, z dala od berlińskich i paryskich kawiarenek, naziści postanowili utworzyć sztandarowy ośrodek niemieckiego terroru skierowanego przeciwko narodom Europy. 78 lat temu bramę z cynicznym napisem „Arbeit macht frei” przekroczyli żołnierze 60. Armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego. Tym samym oświęcimski kombinat śmierci został wyzwolony.

Zmasowany atak Rosji na Ukrainę. Podano liczbę zabitych Wiadomości
Zmasowany atak Rosji na Ukrainę. Podano liczbę zabitych

W ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskiego ataku z powietrza na terenie całej Ukrainy śmierć poniosło 11 osób – poinformowały ukraińskie służby.

Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polski dron Prometheus. Jedyny taki na świecie Wiadomości
Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polski dron Prometheus. Jedyny taki na świecie

Polacy stworzyli pierwszego cywilnego drona, którym można sterować zdalnie na odległość nawet międzykontynentalną!

Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Sejm zdecydował Wiadomości
Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Sejm zdecydował

Podczas czwartkowego posiedzenie Sejmu przyjęto nowelizację Kodeksu wyborczego. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Gwałciciel, który zmienił płeć, nie trafi do kobiecego więzienia. Premier Szkocji zabrała głos Wiadomości
Gwałciciel, który zmienił płeć, nie trafi do kobiecego więzienia. Premier Szkocji zabrała głos

Transseksualna osoba, która będąc mężczyzną zgwałciła dwie kobiety, po czym dokonała prawnej zmiany płci, nie będzie odsiadywać wyroku w kobiecym więzieniu – oświadczyła w czwartek szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon.

Kandydat na prezydenta Czech nie żyje? To fake news i robota hakerów Wiadomości
Kandydat na prezydenta Czech nie żyje? To fake news i robota hakerów

„Tak, żyję. Nigdy nie myślałem, że będę musiał to napisać w sieci” – przekazał w czwartek na Twitterze kandydat na prezydenta Czech generał Petr Pavel.

Zmiany w rachunkach za ciepło. Jest decyzja Sejmu Wiadomości
Zmiany w rachunkach za ciepło. Jest decyzja Sejmu

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy wprowadzającą mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. Teraz ustawa trafi do dalszych prac w Senacie.

To byłby hit! Takiego meczu reprezentacja Polski nie grała od dawna Wiadomości
To byłby hit! Takiego meczu reprezentacja Polski nie grała od dawna

Według informacji Interii władze PZPN przygotowują dużą niespodziankę. W czerwcu podopieczni Fernando Santosa mogą zmierzyć się z reprezentacją Niemiec – wynika z nieoficjalnych informacji serwisu Interia.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe