Leszek Walczak w „Rozmowie dnia” m.in. o sytuacji w bydgoskim MZK i o świątecznej wyrozumiałości dla pracowników handlu

Gościem środowego wydania programu „Rozmowa Dnia” emitowanego w TVP3 Bydgoszcz był przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Leszek Walczak. W programie omówiono kwestie sporu w Miejskich Zakładach Komunikacyjnych w Bydgoszczy, narastającego konfliktu o odpady między Bydgoszczą, a Toruniem oraz przedświątecznego apelu Sekcji Handlu „Solidarności”.
 Leszek Walczak w „Rozmowie dnia” m.in. o sytuacji w bydgoskim MZK i o świątecznej wyrozumiałości dla pracowników handlu
/ screen youtube

Pytanie o możliwość powrotu paraliżu komunikacji miejskiej w Bydgoszczy powraca w związku z brakiem porozumienia na linii Zarząd MZK – Prezydent Bydgoszczy w kwestii zawarcia nowej umowy między miastem a przewoźnikiem. Ta aktualnie obowiązująca kończy się 31 grudnia. W środę dymisję złożył prezes MZK Piotr Szałkowski, a wcześniej członek zarządu Paweł Czyrny. Spór dotyczy wysokości opłaty jakie miasto będzie uiszczać MZK za każdy przejechany kilometr.

Czy mieszkańców Bydgoszczy znowu czeka paraliż komunikacji miejskiej?

Zdaniem Leszka Walczaka sytuacja jest wyjątkowo trudna – Dymisja prezesa i członka zarządu jest zrozumiałym ruchem. Jako „Solidarność” uczestniczyliśmy w negocjacjach związanych z realizacją porozumienia zawartego z prezydentem Rafałem Bruskim, które zakończyło niedawny protest pracowników. Realizacja programu naprawczego, który prezes przedstawił radzie nadzorczej miała doprowadzić, że MZK wyjdzie z długów, ale zachowana na takim samym poziomie zostanie jakość usług. Jednak propozycje ZDMiKP w zakresie nowej umowy, która ma obowiązywać od 1 stycznia nie zadawala, ani zarządu spółki, ani „Solidarności”. Proponowane stawki nie gwarantują realizacji celów jakie postawił sobie dotychczasowy prezes – mówił w TVP przewodniczący.

Przewodniczący Walczak dodał, że proponowane stawki wpłyną na pogorszenie świadczonych przez MZK usług – Te stawki spowodują, że będzie trzeba zwalniać pracowników i wprowadzać kolejne ograniczenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Odbije się to negatywnie na mieszkańcach Bydgoszczy. Może jednak pan Prezydent znajdzie osobę, która w ramach tej stawki da radę utrzymać całą strukturę w niezmienionym kształcie i bez spadku jakości realizowanych usług, życzę powodzenia – mówił szef bydgoskiej „Solidarności”

Zapytany o dalsze kroki „Solidarności” w tym konflikcie przewodniczący odpowiedział – „Solidarność” czeka na decyzję rady nadzorczej oraz pana Prezydenta. Oczekujemy, że przyjdzie osoba, która zrealizuje nasze porozumienie w takim kształcie w jakim zostało wynegocjowane. I od tego uzależniamy dalsze postępowanie – powiedział Leszek Walczak.

Utylizacja odpadów podzieliła Bydgoszcz z Toruniem

Sprawą konfliktu dotyczącego utylizacji toruńskich śmieci zajmowała się wczoraj Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego. Do porozumienia jednak nie doszło – 28 grudnia odbędzie się kolejne spotkanie WRDS, żeby ustalić wspólne zasady funkcjonowania od 1 stycznia spółek zajmujących się miejskimi odpadami. Stwierdzono wadliwe porozumienie podpisane w 2009 roku i ze wszystkimi tego skutkami należy sobie teraz poradzić, również i z ceną, która jest zaproponowana przez miasto Bydgoszcz w stosunku do miasta Torunia – relacjonował przebieg spotkania przewodniczący Walczak.

Miasto Bydgoszcz domaga się wyższej opłaty od Torunia za spalanie śmieci, głównie w zakresie ceny za transport. O chęci i woli porozumienie pytał redaktor Mariusz Kluszczyński – Każdy deklaruje wolę porozumienia, ale od samego mówienia porozumienia się nie wypracuje. Zaproponowaliśmy, żeby rozmawiać o konkretach. Trzeba wypracować kompromis dla dobra mieszkańców zarówno Bydgoszczy jak i Torunia oraz gmin ościennych, które w tym partycypują – dodał Leszek Walczak

Przedświąteczny apel do klientów

Przedświąteczna zakupowa gorączka ogarnia sklepy i centra handlowe. „Solidarność” apeluje do klientów o nie robienie zakupów na ostatnią chwilę tylko rozłożenie ich na kilka dni. Pracownicy są obciążeni pracą na kasie, w magazynach, sieci handlowe nie zapewniają odpowiedniej liczby pracowników względem potrzeb. Dlatego – jak podkreśla przewodniczący Walczak – „Solidarność” zwróciła się z prośbą o rozłożenie zakupów i wyrozumiałość klientów w stosunku do pracowników handlu.

Cały program można obejrzeć tutaj: https://bydgoszcz.tvp.pl/65223332/rozmowa-dnia-21122022


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Polska sprowokowała II Wojnę Światową i wymordowała Niemców? Wiadomości
Tadeusz Płużański: Polska "sprowokowała II Wojnę Światową" i "wymordowała Niemców"?

Zarówno w Niemczech, jak i Rosji coraz częściej słyszymy kłamstwa, że Rzeczpospolita nie była ofiarą, ale inspiratorem II wojny światowej. Wpływowi politycy i publicyści obu tych krajów nie tylko usprawiedliwiają, ale także chwalą pakt Ribbentrop–Mołotow, który dla nas oznaczał IV rozbiór Polski.

Jest postępowanie KRRiTV. TOK FM ma kłopoty Wiadomości
Jest postępowanie KRRiTV. TOK FM ma kłopoty

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski wszczął postępowanie z urzędu o ukaranie nadawcy programu TOK FM – Pierwsze Radio Informacyjne, w związku z naruszeniem art. 18 ust.1 ustawy o radiofonii i telewizji - przekazała w piątek na swojej stronie internetowej Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Zełenski: Dziękuję Polsce Wiadomości
Zełenski: Dziękuję Polsce

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce za wsparcie w walce z rosyjską agresją i podkreślił jej ważną rolę jako inicjatora tzw. koalicji czołgowej. Szef państwa spotkał się w piątek w Kijowie z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, któremu wręczył Order Za Zasługi I Klasy.

USA. Minister Przydacz: Prezydent Biden przyjedzie do Polski, ustalamy szczegóły wizyty Wiadomości
USA. Minister Przydacz: Prezydent Biden przyjedzie do Polski, ustalamy szczegóły wizyty

Sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP Marcina Przydacz poinformował, że prezydent Joe Biden w najbliższym czasie przybędzie do Polski.

Skandal w Niemczech. Poseł Bundestagu wystąpił w programie Sołowiowa Wiadomości
Skandal w Niemczech. Poseł Bundestagu wystąpił w programie Sołowiowa

Poseł AfD do Bundestagu Steffen Kotré wystapił w talk-show naczelnego propagandysty Kremla Władimira Sołowjowa. Po rozmowie w całych Niemczech wylała się na niego fala krytyki, a decyzja o występie nie spodobała nawet w jego partii. – Mimo wojny trzeba ze sobą rozmawiać i korzystać ze wszystkich kanałów – odpiera krytykę polityk.

Youtube usunął kanał Mediów Narodowych Wiadomości
Youtube usunął kanał Mediów Narodowych

Po kilku latach wytężonej pracy i codziennych wywiadach ze znakomitymi gośćmi kanał Mediów Narodowych na platformie Youtube został usunięty – informuje w piątek wieczorem redakcja Mediów Narodowych.

Z. Kuźmiuk: Prof. Belka krytykuje opozycję. Recesji nie będzie, a opozycja niezorganizowana i słaba intelektualnie Wiadomości
Z. Kuźmiuk: Prof. Belka krytykuje opozycję. "Recesji nie będzie, a opozycja niezorganizowana i słaba intelektualnie"

Opozycja w tym w szczególności Platforma, przez całą jesień i pierwsze miesiące zimy, budowała narrację o braku węgla i innych surowców energetycznych, a w konsekwencji problemów z ogrzewaniem i brakami prądu, które miały nie tylko sparaliżować polską gospodarkę ale także znacząco utrudnić normalne życie, większości ludzi w naszym kraju.

Depardieu prosi Francję o status uchodźcy. „Wstydzę się, że jestem Rosjaninem” Wiadomości
Depardieu prosi Francję o status uchodźcy. „Wstydzę się, że jestem Rosjaninem”

74-letni znany aktor Gerard Depardieu skrytykował wojnę z Ukrainą i zaapelował do władz francuskich o udzielenie statusu uchodźcy. 

USA: Administracja Bidena ogłosiła nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy. Jest „game changer” Wiadomości
USA: Administracja Bidena ogłosiła nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy. Jest „game changer”

Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart łącznie ponad 2,1 mld dolarów. Po raz pierwszy znajdą się w nim „precyzyjne kierowane rakiety”. Według wcześniejszych doniesień mediów, chodzi o pociski GLSDB, mające zasięg 150 km, które pozwolą dwukrotnie zwiększyć zasięg rażenia ukraińskiej armii.

„Zostałem postrzelony w skroń z czterech metrów”. Górnicy ostro odpowiadają Tuskowi. Będzie pozew [WIDEO] Wiadomości
„Zostałem postrzelony w skroń z czterech metrów”. Górnicy ostro odpowiadają Tuskowi. Będzie pozew [WIDEO]

– To słynne kłamstwo o tym, że rząd Ewy Kopacz strzelał do górników. Jakoś ja nie zauważyłem żadnego rannego górnika – mówił Donald Tusk na spotkaniu z mieszkańcami w Płocku w listopadzie. Przewodniczącemu PO ostro odpowiedzieli dzisiaj poszkodowani na skutek użycia przez policję broni gładkolufowej górnicy, a poseł PiS Grzegorz Matusiak zapowiedział pozew przeciwko liderowi PO. 

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe