Wigilie dla potrzebujących w całej Polsce

Pan Jezus urodził się w stajence, bo nie było dla Niego miejsca w gospodzie. Boże Narodzenie to czas, w którym człowiek ubogi i samotny musi być w szczególny sposób otoczony wsparciem. Wigilie dla potrzebujących, organizowane przez diecezjalne caritas odbędą się w 85 miastach w całej Polsce dla ok. 20 tys. osób. Świąteczne spotkania dla ubogich, bezdomnych, samotnych i uchodźców organizowane są również przez parafie, zakony i wspólnoty. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią wiele osób szczególnie cieszy się, że może zasiąść z innymi do stołu.
abp Grzegorz Ryś na kolacji wigilijnej podopiecznych Caritasu w Łodzi Wigilie dla potrzebujących w całej Polsce
abp Grzegorz Ryś na kolacji wigilijnej podopiecznych Caritasu w Łodzi / PAP/Roman Zawistowski

Wigilie Caritas

Wigilie Caritas odbędą się w 85 miastach w całej Polsce. Potrzebujący zasiądą do stołów z przygotowaną dla nich prawdziwą wigilijną wieczerzą – z barszczem, karpiem czy postną kapustą – połamią się opłatkiem i otrzymają paczki ze świątecznymi upominkami. Tą szczególną i tak ważną w tym czasie pomocą zostanie objętych 20 000 osób.

— W tegoroczną, szóstą już ogólnopolską akcję Wigilii Caritas będzie zaangażowanych 37 diecezji. Cieszymy się, że skończył się okres pandemii i będziemy mogli spotkać się w tradycyjnej formie podczas zasiadanej wieczerzy. Na niektórych Wigiliach Caritas będzie nawet 2 tysiące osób. Wszystkim, którzy decydują się, aby wraz z nami pomagać, serdecznie dziękuję. Dzięki Wam dobra jest więcej! — mówi Magdalena Masiak, koordynator akcji w Caritas Polska.

Największe spotkania wigilijne odbędą się w Poznaniu, Bydgoszczy, Ełku, Kielcach, Krakowie, Zamościu, Sosnowcu, Toruniu, Gliwicach, Zabrzu, Bielsku-Białej, Lublinie, Zielonej Górze, Szczecinie, Przemyślu, Radomiu, Łomży i Tarnowie. Będzie też wiele spotkań w mniejszych grupach – we wspólnotach, w domach pomocy i wielu innych miejscach, w których na co dzień Caritas udziela pomocy.

Wigilia i inauguracja „Żywej Szopki” w schronisku dla bezdomnych w Sandomierzu

Jednym z takich miejsc jest Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn prowadzone przez Caritas Diecezji Sandomierskiej przy ul. Trześniowskiej. Spotkanie wigilijne odbyło się tam już 21 grudnia. Poprzedziła je – już po raz kolejny - inauguracja „Żywej Szopki”, w której budowę włączyli się sami bezdomni. 

W drewniana konstrukcji stajenki znalazły się zwierzęta: osioł, owce, konie, króliki, kury, kaczki, którymi będą opiekowali się panowie zamieszkujący schronisko. Żywa szopka przy ul. Trześniowskiej będzie udostępniona dla wszystkich do 6 stycznia – Nowością tegorocznej szopki są fragmenty Ewangelii umieszczone na płocie wzdłuż drogi prowadzącej do stajenki. Mamy nadzieję, że pomogą one lepiej zrozumieć to, co wydarzyło się w Betlejem ponad 2000 lat temu – poinformował ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Po otwarciu szopki w budynku Zakładu Aktywności Zawodowej odbyła się wieczerza wigilijna dla blisko 70 bezdomnych osób, korzystających na co dzień z kuchni dla ubogich. Wigilia rozpoczęła się od odczytania fragmentu Ewangelii oraz śpiewu kolędy. Następnie symbolicznie połamano się opłatkiem przy wspólnym wigilijnym stole.

Na zakończenie wigilii uczestniczący w spotkaniu biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz przekazał świąteczne paczki dla 4 placówek, które zajmują się całodobowo osobami samotnymi, bezdomnymi i potrzebującymi wsparcia.

Największa wigilia pod jednym dachem

Największa wigilia pod jednym dachem organizowana jest przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tym roku, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, potrzebujący – ubodzy, starsi, samotni i osoby w kryzysie bezdomności - znów 24 grudnia zasiądą razem do stołu. W spotkaniu uczestniczyć tez będą uchodźcy z Ukrainy.

Organizatorzy spodziewają się ok. 1500 osób. - Każdy z uczestników wigilii będzie mile widziany i ugoszczony z sercem – zapowiadają. Zgromadzeni będą mogli nie tylko zjeść posiłek, ale również przełamać się opłatkiem, złożyć sobie życzenia, pośpiewać kolędy i zabrać ze sobą paczkę świąteczną. 

Wigilia dla potrzebujących na Jasnej Górze

Nie tylko Caritas organizuje wigilie dla potrzebujących. Spotkanie dla ubogich samotnych i uchodźców zorganizowane zostało np. już 22 grudnia przez Jasnogórski Punkt Charytatywny przy współpracy Domu Pielgrzyma. 

Do stołu zasiadło razem ok. 100 osób, w tym uchodźcy z Ukrainy – matki z dziećmi, które znalazły schronienie pod jasnogórskim dachem. Były życzenia, dzielenie się opłatkiem, wspólne kolędowanie, tradycyjne dania. Jak podkreślił o. Zygmunt Bola, opiekun Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego, ludzie potrzebują takich spotkań nie tylko ze względu na potrzeby materialne, ale również z powodu samotności.

Pan Janek nie krył łez. To jego pierwsza wigilia we wspólnocie od wielu lat. Ma ponad 80 lat, od dwóch lat jest bezdomny. Po śmierci żony, a potem córki został sam. Korzysta z pomocy Jasnogórskiego Punku Charytatywnego. Z wielkim wzruszeniem dziękował wszystkim, którym nie jest obojętny los ludzi borykających się z życiowymi trudnościami.

Pani Olga uciekła z dwiema córkami i wnuczkiem Nikitą z Charkowa. Schronienie na Jasnej Górze znalazła 30 marca. Tęskni za resztą rodziny, a nawet za rybkami w akwarium, które lubiła hodować w swoim domu, to dla niej symbol normalności. Marzy, że gdy miną mrozy wróci. Ma nadzieję, że latem Ukraina będzie wolna. - Dużo dobra doznajemy od Polaków, rozumieją nasza biedę - powiedziała pani Marina, która przyjechała z Zaporoża z dwiema małymi córeczkami i synkiem. Na Jasnej Górze przebywa od 9 miesięcy.

Wspólnota Sant`Egidio: trwają przygotowania do Świąt z Ubogimi 

Wspólnota Sant’Egidio organizuje dla potrzebujących świąteczny obiad – 25 grudnia. Po dwóch latach przerwy, gdy Święta dla Ubogich odbywały się zmienionej formie, w tym roku goście Wspólnoty znów otrzymują zaproszenie do wspólnego stołu.

W Warszawie w świątecznym spotkaniu weźmie udział ok 800 gości – ubogich, bezdomnych, starszych mieszkańców DPS-u, a także uchodźców – przede wszystkim z Ukrainy, ale także z Afganistanu i innych krajów. W związku z tym, że lista gości znacząco się wydłużyła, w Warszawie 25 grudnia świąteczny obiad odbędzie się w dwóch lokalizacjach, poczynając od tradycyjnego miejsca w podziemiach kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie, gdzie z ubogimi spotka się metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Warszawska Wspólnota Sant’Egidio planuje również 7 stycznia 2023 r. – w czasie, gdy Boże Narodzenie świętują wierni Kościołów wschodnich – zaprosić do wspólnego stołu mieszkających w Polsce uchodźców z Ukrainy.

Podczas bożonarodzeniowego obiadu na każdą i każdego z gości będzie czekało miejsce przy starannie zastawionym stole, serwowane przez kelnerów świąteczne potrawy, specjalnie przygotowany prezent, choinka i śpiewane na żywo kolędy, ale przede wszystkim życzliwi ludzie. W organizację obiadu zaangażowanych jest około 350 wolontariuszy i członków Wspólnoty Sant’Egidio. Nadal jednak potrzebna jest pomoc w przygotowaniach. Wszystkie informacje na stronie santegidio.pl

Święta z Ubogimi zaplanowane są również w Poznaniu, gdzie Wspólnota Sant’Egidio chce obdarować bożonarodzeniowym obiadem i gwiazdkowymi prezentami swoich ubogich i bezdomnych przyjaciół, a także przygotować upominki dla mieszkańców jednego z poznańskich DPS-ów oraz dzieci romskich ze Szkoły Pokoju. Ponad 250 osób pragnie do wspólnego świętowania zaprosić również Wspólnota Sant’Egidio w Chojnie. W planach są obiad i świąteczne paczki dla ubogich, kolędowanie i upominki dla mieszkańców DPS-u w Trzcińsku-Zdroju, a także wigilia z przyjaciółmi z Ukrainy.

Tradycja bożonarodzeniowego obiadu narodziła się w Rzymie w 1982 roku i obecna jest we wspólnotach Sant’Egidio na całym świecie. W minionym roku ze Wspólnotą świętowało ponad 250 tys. osób w 70 krajach.

Dział Komunikacji Caritas Polska, mir/BP @JasnaGóraNews , ks. gs, Wspólnota Sant`Egidio, maj / Warszawa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego Wiadomości
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego

W związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi w górach, ratownicy Grupy Krynickiej GOPR ewakuowali w czwartek 14 dzieci - uczestników obozu sportowego ze schroniska na Przehybie w Beskidzie Sądeckim. Dojazd do schroniska uniemożliwiły powalone drzewa.

Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń

52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. 59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot? Wiadomości
Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot?

Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Okazuje się, że tę decyzję popiera w pełni... Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję Wiadomości
Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję

Prezydent elekt Czech Petr Pavel zapowiedział, że po swojej inauguracji zleci dokładną inspekcję pomieszczeń na Zamku Praskim, siedzibie głowy państwa. Pavel powiedział w czwartek portalowi tygodnika „Respekt”, że panujące tam warunki uważa za niezadowalające. Ma obawiać się podsłuchów.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej

Kilka gramów daje życie! Rozrusznik wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej!

Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Co z decyzją króla Karola III ws. księcia Harry'ego i Meghan Markle? Czy monarcha zgodzi się na to, by para wzięła udział w jego najważniejszej ceremonii?

Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach Wiadomości
Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach

Były rosyjski oficer Konstanin Jefremow, który uciekł z Rosji, opowiedział brytyjskiej telewizji, jak traktowano ukraińskich żołnierzy w niewoli.

Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem Wiadomości
Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem

Były szef NATO wraz z szefem Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem opracowali dokument, który ma pozwolić Ukrainie liczyć na takie samo wsparcie ze strony USA, na jakiem może liczyć Izrael.

“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom Wiadomości
“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom

Przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin w mocnych słowach zaatakował Niemcy ws. dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard. Zapowiedział, że czeka je taki sam los jak Tygrysy, które wykorzystywała armia niemiecka podczas II wojny światowej.

Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem” Wiadomości
Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem”

Zapadł wyrok skazujący Kazimierza Marcinkiewicza na pół roku ograniczenia wolności i wykonywanie prac społecznych. Co na to były premier?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe