"Nie zasługuje na to miano". Niemieckie media uderzają przed Świętami w Andrzeja Dudę

W niemieckich "wiodących mediach" trudno o obiektywną ocenę sytuacji w Polsce. Przedstawia się ją jednostronnie i wyłącznie z punktu widzenia proniemieckiej opozycji w Polsce, usiłuje się wpływać na sytuację wewnętrzną w Polsce, a następnie jednym tchem ubolewa nad "germanofobią" Polaków.
Andrzej Duda
Andrzej Duda / mr) PAP/Łukasz Gągulski

Jednym z dyżurnych "znawców" sytuacji w Polsce jest publicysta Sueddeutsche Zeitung Florian Hassel. Swojej "specjalizacji" tym tuż przed Świętami Bożego Narodzenia daje wyraz w artykule opisującym sylwetkę Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Hassel usiłuje nadać pozór obiektywizmu swojemu materiałowi chwaląc rolę Andrzeja Dudy wobec wojny na Ukrainie i zwracając uwagę na odwagę polskiego prezydenta, który bywał w Kijowie kilkukrotnie z wizytą.

Jako "zalety wymienia również "przeciwstawienie się roszczeniom reperacyjnym wobec Berlina zgłaszanym przez rząd PiS w ramach przedwyborczego spektaklu", oraz przeciwstawienie się "dalszej ideologizacji szkół" przy pomocy zawetowania "lex Czarnek" podczas gdy właśnie ta ustawa miała POWSTRZYMAĆ ideologizację szkół, w których głównie za sprawą zideologizowanej części środowiska nauczycielskiego, plenią się ideologie takie jak ideologia LGBT, implementowana często bez zgody rodziców przez "progresywne" fundacje i stowarzyszenia. Sam Andrzej Duda tłumaczył weto koniecznością zachowania "spokoju społecznego".

 

Manipulacje i mijanie się z prawdą

- Czy Andrzej Duda  zasługuje na miano ostatniego bastionu demokracji w Polsce? - i odpowiada - Niestety nie (...) Duda od 2015 roku uczestniczył konsekwentnie w daleko idącej likwidacji państwa prawa i robi to do dziś.

- pisze Hassel, według którego polski prezydent "akceptował łamanie konstytucji i ustaw likwidujących niezależność Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, zwykłych sądów oraz Krajowej Rady Sądownictwa". W oficjalnej niemieckiej publicystyce reforma systemu sprawiedliwości w Polsce, wzorowana na rozwiązaniach zachodnich i wprowadzająca elementy demokratycznej weryfikacji, to "łamanie konstytucji".

- KRS jest uzależniona od polityki. Od 2015 roku, stosując polityczną kontrolę, wybrano około 3000 sędziów, których następnie mianował Duda, włącznie z prezes SN Małgorzatą Manowską, która zawdzięcza swoje stanowisko złamaniu prawa, także przez Dudę

- pisze Hassel, obywatel kraju, w którym sędziów mianują po prostu politycy, a szefem Trybunału Konstytucyjnego jest po prostu polityk CDU, który na fotel "sędziego" przesiadł się prosto z fotela parlamentarzysty Bundestagu.

Hassel nie tylko manipuluje opisując sytuację w Polsce, ale również otwarcie obraża polskich sędziów mianowanych przez Andrzeja Dudę nazywając ich "pseudo-sędziami" pisząc, że zawetowana przez polskiego prezydenta ustawa o SN "nie rozwiązywała ich problemu". Według niemieckiego publicysty Andrzej Duda zawetował ustawę, ponieważ oznaczałaby "utratę jego daleko idącej, niezgodnej z konstytucją roli w procesie nominacji sędziów, a tym samym utratę faktycznej kontroli". O intencjach autora artykułu mówi sama polska konstytucja, która literalnie od samego początku swojego istnienia określa wyłączną prerogatywę Prezydenta RP do mianowania sędziów.

- Za swoją postawę podczas wojny w Ukrainie, polski prezydent zasługuje na szacunek, lecz nie jest latarnią demokracji i państwa prawa.

- pisze Hassel.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Chiński balon szpiegowski namierzony nad terytorium USA. Biden zabrał głos Wiadomości
Chiński balon szpiegowski namierzony nad terytorium USA. Biden zabrał głos

Prezydent USA Joe Biden powiedział w sobotę, że władze "zajmą się" chińskim balonem szpiegowskim, który został namierzony podczas lotu nad terytorium Stanów Zjednoczonych.

Pożar w elektrowni w Odessie. Ukraina zwraca się z prośbą do Turcji Wiadomości
Pożar w elektrowni w Odessie. Ukraina zwraca się z prośbą do Turcji

W Odessie na południu Ukrainy doszło do poważnego pożaru elektrowni. Według informacji podanych przez media, w wyniku zdarzenia pozbawionych prądu jest około pół miliona mieszkańców.Duży sukces. Niemiecki koncern podpisał antyizraelską deklarację Wiadomości
"Duży sukces". Niemiecki koncern podpisał antyizraelską deklarację

Niemiecki koncern Siemens będzie sprzedawał pociągi tureckim kolejom, a warunkiem było podpisanie deklaracji związanej z bojkotem Izraela – informuje w piątek portal dziennika telewizyjnego Tagesschau, powołując się na ustalenia stacji SWR.

Beata Szydło: Wojna nie może odbywać się kosztem polskich obywateli Wiadomości
Beata Szydło: Wojna nie może odbywać się kosztem polskich obywateli

W tej chwili u władzy w Polsce ludzie odpowiedzialni, którzy rozumieją, że ta wojna nie może się też odbywać kosztem polskich obywateli – mówiła dziś w Staszowie była premier Beata Szydło.

Fenomenalny konkurs w Willingen! Polak na podium Wiadomości
Fenomenalny konkurs w Willingen! Polak na podium

Sobotni konkurs indywidualny w niemieckim Willingen wygrał norweski skoczek Halvor Egner Granerud. Drugie miejsce na podium przypadło Słoweńcowi Anze Laniskowi, zaś trzecie miejsce zajął Polak - Dawid Kubacki.

Złe wieści dla Małgorzaty Rozenek. Jest decyzja TVN Wiadomości
Złe wieści dla Małgorzaty Rozenek. Jest decyzja TVN

Władze TVN podjęły decyzję, która może być źle przyjęta przez fanów „Projektu Lady”.

Szef MON składał kwiaty przed flagą UPA? Jest reakcja resortu Wiadomości
Szef MON składał kwiaty przed flagą UPA? Jest reakcja resortu

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak nie składał kwiatów ani nie klękał przed flagą UPA; złożył wiązankę pod ścianą poległych w Kijowie, w miejscu, w którym hołd składają wszystkie zagraniczne delegacje - przekazało w sobotę MON. Jak zaznaczono, flaga UPA znajdowała się w sąsiedniej części muru.

„Dlaczego ją zatrudniliście?”. Burza w sieci pod zdjęciem z Małgorzatą Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Dlaczego ją zatrudniliście?”. Burza w sieci pod zdjęciem z Małgorzatą Rozenek w Dzień Dobry TVN

Po raz kolejny na instagramowym koncie „Dzień dobry TVN” zawrzało. Wszystko za sprawą zdjęcia z Małgorzatą Rozenek.

„Le Soir”: Kwitnie europejski import skroplonego gazu z Rosji. Zaskakujące dane Wiadomości
„Le Soir”: Kwitnie europejski import skroplonego gazu z Rosji. Zaskakujące dane

Europejski import rosyjskiego gazu skroplonego wzrósł w ubiegłym roku o 36 procent - informuje belgijski dziennik „Le Soir”, powołując się na organizację ekologiczną Greenpeace.

Niemieckie media ws. Leopardów: Wina spadnie znów na Berlin Wiadomości
Niemieckie media ws. Leopardów: "Wina spadnie znów na Berlin"

Z informacji niemieckich mediów wynika, że państwa NATO mają zwlekać z potwierdzeniem udziału w procedurze tworzenia batalionów pancernych dla Ukrainy.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe