Francja: Plaga dewastacji kościołów

Jak informują francuskie media, doszło do celowej dewastacji bożonarodzeniowego wystroju kościoła - figur, dekoracji, szopki. - Boli mnie widok splądrowanego kościoła... - mówi proboszcz parafii. W ostatnich dniach we Francji dokonano jeszcze innych aktów wandalizmu.
Napisy na kościele pw. św. Rocha w Paryżu Francja: Plaga dewastacji kościołów
Napisy na kościele pw. św. Rocha w Paryżu / TT/ArielWeil

"W Lorient, portowym mieście w Bretanii doszło w czwartek do profanacji tamtejszego kościoła św. Anny, figury rzucono na ziemię, rozbito i zniszczono żłóbek, dekorację przedstawiającą Narodzenie Pańskie" – donosi dziennik „Le Figaro”. Policja wszczęła dochodzenie, aby ustalić, kto jest odpowiedzialny za te zniszczenia, do których doszło kilka godzin przed świętami Bożego Narodzenia.

- Boli mnie widok splądrowanego kościoła. To właśnie symbole religijne były celem ataku. Nie było żadnej kradzieży. To właśnie figury i żłóbek były celem ataku - wyjaśnił ks. Hervé Le Berre administrator parafii, w rozmowie z France 3 Bretagne.

Kościół został uszkodzony między południem a godziną 14 w czwartek, podczas przerwy pracującego tam murarza. Według pierwszych ustaleń nie doszło do kradzieży żadnego przedmiotu. To właśnie ten rzemieślnik zaalarmował ks. Hervé Le Berre.

- Myślałem, że to nie jest możliwe. Kiedy przyjechałem, zobaczyłem nienawiść. Powalono świece, zerwano plakaty, wszystko rozkradziono - powiedział ksiądz w wywiadzie dla "Brest Telegram".

Policja w Lorient wszczęła śledztwo. W sanktuarium znaleziono odciski palców i przeprowadzono dochodzenie. Po zakończeniu interwencji policji, przybyli wierni pomogli księdzu w uporządkowaniu budynku sakralnego.

Jak podaje francuska stacja informacyjna CNews (Grupa CANAL+), do aktów wandalizmu antychrześcijańskiego doszło w ostatnich dniach także w Paryżu oraz kilku innych francuskich miastach - Rouen, Nicei, Ambert - gdzie m.in. pomazano drzwi kościoła farbą.

- Kilka dni przed Bożym Narodzeniem skandaliczne napisy na kościele Saint-Roch, niewątpliwie na marginesie weekendowej demonstracji zwolenników Philippota. Skarga została złożona na komisariacie policji, a miejskie zespoły ds. czystości rozpoczęły sprzątanie. Dziękuję funkcjonariuszom - napisał w mediach społecznościowych Ariel Weil, mer paryskiej dzielnicy Centrum.

st (KAI) / Lorient, adg


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym Wiadomości
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym

3 lutego 1982 r. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni wydał najwyższy z wyroków wobec działaczy opozycji w stanie wojennym. Ewa Kubasiewicz, która pracowała w Wyższej Szkole Morskiej jako kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów uczelnianej biblioteki, została skazana na 10 lat pozbawienia wolności i 5 lat pozbawienia praw publicznych.

Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe