"To kompletna katastrofa dla Kremla"

Cezary Kazimierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w rozmowie z portalem "wpolityce.pl" wypowiedział się między innymi na temat porażki Rosji w wojnie energetycznej i informacyjnej.
/ Kreml / Pixabay License

Od końca lutego bieżącego roku trwa wojna na terytorium Ukrainy. Konflikt rozpoczął atak ze strony sił Federacji Rosyjskiej. W odpowiedzi kraje zachodu postanowiły nałożyć na Rosję szereg sankcji, które ograniczają dotychczasowy proces wymiany handlowej Moskwy z Europą.

Coraz częściej pojawiają się zdania, że Rosja przegrywa konflikt nie tylko na płaszczyźnie gospodarczej, lecz również informacyjnej.

– To kompletna katastrofa dla Kremla. Dziś nawet Azerbejdżan i państwa afrykańskie wspierają Ukrainę. Sprawdzałem poziom rosyjskich aktywów w najróżniejszych krajach. Wszędzie coś mają, ale nigdzie nie ma to takiego znaczenia, by robić różnicę. Takie aktywa posiadają oczywiście też w Polsce – dwóch posłów, kilku dziennikarskich renegatów. Ale to mało znaczące postaci, które nie robią zasadniczej różnicy - mówi Cezary Kazimierczak.

"Rosja była kompletnie nieistotnym partnerem"

– Rosja była kompletnie nieistotnym partnerem handlowym. Proszę pamiętać, że to gospodarka wielkości Hiszpanii. Dużo większe obroty handlowe mieliśmy z samymi tylko Czechami. Z punktu widzenia polskich przedsiębiorców to mało istotny rynek. Eksportowaliśmy tam trochę jabłek i wieprzowiny, ale po 2014 roku polski biznes przerzucił się z tymi towarami do innych krajów. Problem z Rosją w Polsce jest taki, że od uzależnialiśmy się od węglowodorów z tego kraju. Winne są temu wszystkie kolejne rządy. Ale od pewnego momentu zaczęło się to zmieniać i ta nasza „antyrosyjska paranoja” okazała się bardzo skuteczna - powiedział prezes Kazimierczak.

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców został zapytany także o to, jak ocenia polski rząd w walce z inflacją. Kazimierczak stwierdził, że rząd ma strategię, w którą on jednak nie wierzy.

— Polski rząd nie dopuszcza recesji ani krótkotrwałego wzrostu bezrobocia, a to byłaby pewna recepta, by to szybko zakończyć. Mają strategię dostosowywania się, w którą ja nie wierzę. Dlatego inflacja jeszcze będzie z nami. Wątpię, by skończyło się to w przyszłym roku. A mamy też rok wyborczy. Nie tylko w Polsce, ale wszędzie, rok wyborczy nie służy rozwiązaniom, które byłyby dzisiaj potrzebne, czyli ostre ściągnięcie cugli. Być może nastąpi to po wyborach - powiedział Cezary Kazimierczak.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Premier: Od kwietnia wszystkie piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz Wiadomości
Premier: Od kwietnia wszystkie piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz

Wszystkie piekarnie i cukiernie od 1 kwietnia będą korzystać z obniżonych stawek za gaz - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Erdogan skrytykował Scholza i Bidena. Zaskakujące słowa prezydenta Turcji Wiadomości
Erdogan skrytykował Scholza i Bidena. Zaskakujące słowa prezydenta Turcji

Recep Erdogan odniósł się do decyzji Stanów Zjednoczonych i Niemiec w sprawie przekazania czołgów dla walczącej Ukrainy.

Niesamowity powrót Lewandowskiego. Polak znowu to zrobił Wiadomości
Niesamowity powrót Lewandowskiego. Polak znowu to zrobił

Robert Lewandowski powrócił do La Liga. Polak pauzował z powodu sytuacji, do której doszło jeszcze w 2022 roku w trakcie spotkania Barcelony z Osasuną. Wówczas Polak po otrzymaniu czerwonej kartki wykonał gest w kierunku sędziego, który przez włodarzy ligi został oceniony jako nieodpowiedni.

Kłopoty Stanów Zjednoczonych? Niewypłacalność USA miałaby globalne konsekwencje Wiadomości
Kłopoty Stanów Zjednoczonych? "Niewypłacalność USA miałaby globalne konsekwencje"

Niewypłacalność techniczna USA, czyli niezdolność rządu do obsługi jego długu, do której może dojść, jeśli Kongres nie podniesie limitu zadłużenia rządu, byłaby "katastroficzna" i groźna dla całego świata - ostrzegła amerykańska minister finansów Janet Yellen. Eksperci uspokajają, że międzynarodowe konsekwencje byłyby ograniczone.

„Polski szowinizm. Przemilczana wina”. Burza w sieci. Szokująca propaganda w niemieckim wydawnictwie Wiadomości
„Polski szowinizm. Przemilczana wina”. Burza w sieci. Szokująca propaganda w niemieckim wydawnictwie

Patrycja Anna Tepper, analityk w Instytucie Zachodnim, zwróciła uwagę na publikacje niemieckiego wydawnictwa, które ma być związane z AfD.

Tusk będzie wściekły na Hołownię? „Kochany Donaldzie, nic się nie zmieniło” Wiadomości
Tusk będzie wściekły na Hołownię? „Kochany Donaldzie, nic się nie zmieniło”

– To, co powiedziałem Donaldowi Tuskowi dwa tygodnie temu, gdy rozmawialiśmy, nadal pozostaje w mocy – powiedział w środę na antenie TVN24 lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Tymczasem były premier już od kilku tygodni apeluje o decyzję w sprawie wspólnej listy opozycji.

Smutne wieści dla reprezentanta Polski. Fatalna diagnoza Wiadomości
Smutne wieści dla reprezentanta Polski. Fatalna diagnoza

23-letni reprezentant Polski Sebastian Szymański nie wystąpi w najbliższych kilku spotkaniach Feyenoordu Rotterdam. Polak w ostatnim meczu rozgrywanym u siebie musiał zejść w przerwie, ponieważ nabawił się urazu kolana.

Tragedia na Podlasiu. Nie żyje 3,5-letnie dziecko Wiadomości
Tragedia na Podlasiu. Nie żyje 3,5-letnie dziecko

W zderzeniu trzech samochodów w okolicach miejscowości Kolonia Boćki w województwie podlaskim zginęło 3,5-letnie dziecko, a trzy osoby zostały ranne.

Niemiecka armia wchłonie holenderską Wiadomości
Niemiecka armia wchłonie holenderską

Dowódcy armii holenderskiej i niemieckiej zdecydowali, że jednostki bojowe obu krajów zostaną połączone, informuje dziennik „NRC”. „To historyczny moment” – komentują oficerowie obu armii.

Zamach na Krymie. Nie żyje dwóch oficerów Rosgwardii Wiadomości
Zamach na Krymie. Nie żyje dwóch oficerów Rosgwardii

Przedstawiciele ukraińsko-tatarskiego ruchu oporu Atesz, działającego na okupowanym przez Rosję Krymie, przeprowadzili skuteczny zamach na dwóch oficerów rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) – poinformował w środę portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych armii Ukrainy.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe