Ryszard Czarnecki: Kadyrow – pies wojny

W czasie I wojny czeczeńskiej(1994-1996) zginąć miało 17,4 tysięcy bojowników i do 100 tysięcy ludności cywilnej. W II wojnie czeczeńskiej w latach 1999-2009 zginęło ponad 20 tysięcy bojowników i 25 tysięcy cywilów. Czeczenia stała się dla Moskwy w jakiejś mierze „drugim Afganistanem”.
Ramzan Kadyrow Ryszard Czarnecki: Kadyrow – pies wojny
Ramzan Kadyrow / Wikipedia CC BY 4,0 Kremiln.ru

Rosjanie szukali sposobu, aby spacyfikować dumnych Czeczenów, utrzymać integralność terytorialną, nie wydawać kolosalnych środków na wojnę, tłumienie działań partyzanckich czy przeciwdziałanie zamachom. I znaleźli. Sposób nazywa się Ramzan Achmatowicz Kadyrow. Podczas I wojny czeczeńskiej walczył z Moskwą. Potem został, wraz z ojcem, przez nich kupiony. Podczas II wojny już walczył przeciw rodakom. Został premierem Czeczeni (2006-2007), potem jej prezydentem (2007-2011), wreszcie „szefem” Republiki Czeczeńskiej. Jak zwał tak zwał- rządzi z nadania Kremla już 16 lat, niewiele krócej niż Putin. Kocha władze i kolekcjonuje odznaczenia.

Kadyrow na trudny czas

Tytuł: „Bohatera Federacji Rosyjskiej” otrzymał dwa lata przed tym, zanim został premierem. Charakterystyczne, że orderowy plon Kadyrow ma zawsze, gdy Rosja idzie na wojnę – wtedy jest potrzebny. Po zajęciu przez Rosjan Krymu otrzymał medal „Za Zasługi w Zapewnieniu Bezpieczeństwa Narodowego”. W tym samym 2014 roku dostał medal „Za Powrót Krymu”. Gdzie Rzym, gdzie Krym, gdzie Czeczenia? Kadyrow jest po prostu potrzebny na trudny czas. Rok później dostał rosyjskie odznaczenie, którego nazwa jest paradoksem w kontekście zdrady, którą uczynił wobec swojego narodu walczącego z Rosjanami o wolność – chodzi o rosyjski „Order Honoru”. W tym samym roku dostał również kolejny medal „Waleczność i Odwaga”. To nie koniec: rok 2015 okazał się dla Kadyrowa najbardziej „medalodajny”,bo dostał jeszcze trzeci medal „Rosja – Krym – Sewastopol”.

"Pies wojny" potrzebny Kremlowi

Potem nastąpił czas względnego spokoju i Kadyrow nie był już tak potrzebny. Ten „pies wojny” jest użyteczny dla Kremla, gdy trzeba szykować się do podbijania kolejnych terytoriów lub już je okupować. Stąd w 2021 roku otrzymał medal numer 7: order „Za Zasługi dla Ojczyzny”. Rzecz w tym, że tylko… III klasy.

Rok rosyjskiej agresji na naszego wschodniego sąsiada to czas urodzaju dla Ramzana Achmatowicza obchodzącego w tym roku swoje 46 urodziny. Dostał tytuł: „Bohatera Ługańskiej Republiki Ludowej” oraz znacznie bardziej prestiżowy „Order Aleksandra Neckiego”.

I jest jak w piosence Bułata Okudżawy: każdy otrzymuje to, czego pragnie. Spełniają się marzenia. Rosyjski generał-pułkownik (to stopień wojskowy, który otrzymał dopiero co, w październiku 2022, przy czym w ciągu dwóch lat awansował o dwa stopnie -dodam, że od 13 lat jest też... generałem-majorem rosyjskiej policji) Kadyrow ma to, o czym marzył: pełnię władzy w Czeczenii, bo Rosjanie nie wtrącają mu się do polityki wewnętrznej i realizuje charakterystyczną dla całego Wschodu "politykę prorodzinną" – najstarsza córka Ajszat (24 lata) jest wiceministrem kultury w państwie ojca, córka Chadidża jest wysokim urzędnikiem resortu oświaty. Satrapa lubi sport :jest honorowym prezesem futbolowego klubu Achmat Grozny, a 8 lat temu dostał czarny pas w karate. Media informują, że ma dziesięcioro dzieci-tymczasem ma dwanaścioro ,bo jeszcze dwoje adoptował.

Jego trzech nieletnich synów (16-15-14 lat) właśnie pozowało z bronią w Mariupolu.

W Brukseli w Parlamencie Europejskim sala, w której odbywają się konferencje prasowe, nosi imię rosyjskiej opozycyjnej dziennikarki Anny Politkowskiej, zamordowanej przez reżym. To właśnie ona ujawniła, że przez wiele lat głównym źródłem dochodów Kadyrowa były… porwania ludzi dla okupu. Zarzucała mu, że we wsi Chosi-Jurt (ros. Centaroj), w której się urodził, w swoim domu urządził więzienie dla wrogów rodu Kadyrowów (jego ojciec Achmat Kadyrow rządził z nadania Rosji Czeczenią i zginął w zamachu zorganizowanym przez bojowników czeczeńskich). Politkowska pisała, że Kadyrow junior mordował, inspirował morderstwa, torturował i w strzelaninach z bronią załatwiał rodzinne porachunki.

Kadyrow do zdjęć pozuje uśmiechnięty. Ale jest to uśmiech rzeźnika…

*tekst ukazał się w miesięczniku „Nowe Państwo” (listopad 2022)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zełenski: W koalicji pancernej jest już 12 państw Wiadomości
Zełenski: W koalicji pancernej jest już 12 państw

Kanada potwierdziła zamiar przekazania czołgów Ukrainie, tym samym w koalicji pancernej uczestniczy już 12 państw, powiedział Wołodymyr Zełenski w czwartek w wieczornym wystąpieniu wideo.

„Decyzja Niemiec ws. Leopardów została wymuszona m.in. przez Polskę” Wiadomości
„Decyzja Niemiec ws. Leopardów została wymuszona m.in. przez Polskę”

– Zgoda niemieckiego rządu na dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2 została na Berlinie wymuszona; ważną rolę w przekonaniu kanclerza RFN odegrała Polska – mówi w rozmowie z PAP eurodeputowany PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.

78 lat temu sowieci wkroczyli do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau Wiadomości
78 lat temu sowieci wkroczyli do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau kojarzy się światu jako największe cmentarzysko i symbol eksterminacji europejskich Żydów, choć obóz powstał jako miejsce kaźni Polaków. To tutaj, w widłach rzek Wisły i Soły, z dala od berlińskich i paryskich kawiarenek, naziści postanowili utworzyć sztandarowy ośrodek niemieckiego terroru skierowanego przeciwko narodom Europy. 78 lat temu bramę z cynicznym napisem „Arbeit macht frei” przekroczyli żołnierze 60. Armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego. Tym samym oświęcimski kombinat śmierci został wyzwolony.

Zmasowany atak Rosji na Ukrainę. Podano liczbę zabitych Wiadomości
Zmasowany atak Rosji na Ukrainę. Podano liczbę zabitych

W ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskiego ataku z powietrza na terenie całej Ukrainy śmierć poniosło 11 osób – poinformowały ukraińskie służby.

Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polski dron Prometheus. Jedyny taki na świecie Wiadomości
Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polski dron Prometheus. Jedyny taki na świecie

Polacy stworzyli pierwszego cywilnego drona, którym można sterować zdalnie na odległość nawet międzykontynentalną!

Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Sejm zdecydował Wiadomości
Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Sejm zdecydował

Podczas czwartkowego posiedzenie Sejmu przyjęto nowelizację Kodeksu wyborczego. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Gwałciciel, który zmienił płeć, nie trafi do kobiecego więzienia. Premier Szkocji zabrała głos Wiadomości
Gwałciciel, który zmienił płeć, nie trafi do kobiecego więzienia. Premier Szkocji zabrała głos

Transseksualna osoba, która będąc mężczyzną zgwałciła dwie kobiety, po czym dokonała prawnej zmiany płci, nie będzie odsiadywać wyroku w kobiecym więzieniu – oświadczyła w czwartek szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon.

Kandydat na prezydenta Czech nie żyje? To fake news i robota hakerów Wiadomości
Kandydat na prezydenta Czech nie żyje? To fake news i robota hakerów

„Tak, żyję. Nigdy nie myślałem, że będę musiał to napisać w sieci” – przekazał w czwartek na Twitterze kandydat na prezydenta Czech generał Petr Pavel.

Zmiany w rachunkach za ciepło. Jest decyzja Sejmu Wiadomości
Zmiany w rachunkach za ciepło. Jest decyzja Sejmu

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy wprowadzającą mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. Teraz ustawa trafi do dalszych prac w Senacie.

To byłby hit! Takiego meczu reprezentacja Polski nie grała od dawna Wiadomości
To byłby hit! Takiego meczu reprezentacja Polski nie grała od dawna

Według informacji Interii władze PZPN przygotowują dużą niespodziankę. W czerwcu podopieczni Fernando Santosa mogą zmierzyć się z reprezentacją Niemiec – wynika z nieoficjalnych informacji serwisu Interia.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe