Porozumienie płacowe w MA Polska

O ok. 700 zł brutto wzrosną od stycznia wynagrodzenia w MA Polska. Na sumę podwyżki składają się zarówno wzrost stawek zasadniczych, jak i zwiększenie dodatku stażowego. Wyższe wynagrodzenia otrzymają pracownicy wszystkich zakładów wchodzących w skład MA Polska, czyli w sumie ok. 2 tys. osób.
 Porozumienie płacowe w MA Polska
/ pixabay.com

Grzegorz Duda, przewodniczący „Solidarności” w MA Polska w Tychach zaznacza, że stawki zasadnicze wzrosną o 580 zł brutto, a dodatek za wysługę lat będzie wyższy o 117 zł brutto. Dodatek ten przysługuje osobom, które w MA Polska przepracowały co najmniej 15 lat. W praktyce jest to ok. 80 proc. załogi. – To oznacza, że wynagrodzenia większości pracowników wzrosną o blisko 700 zł brutto. Taką kwotę udało nam się wynegocjować z pracodawcą, mimo że w ciągu całego roku firma borykała się z postojami wymuszonymi przerwami produkcyjnymi w fabryce Stellantis, od której jesteśmy uzależnieni – zaznacza związkowiec.

Porozumienie płacowe między stroną związkową i pracodawcą podpisane zostało w listopadzie. Jeden z zapisów dokumentu gwarantuje pracownikom firmy nagrody z okazji przyszłorocznych Świąt Bożego Narodzenia, które wypłacone zostaną w grudniu 2023 roku. – Już mamy zapewnione 2 tys. zł, ale o ostatecznej wysokości tej nagrody jeszcze będziemy z pracodawcą rozmawiać – dodaje Grzegorz Duda.

Podkreśla, że w tym roku nagroda z okazji Świąt Bożego Narodzenia wyniosła 2 tys. zł brutto, z czego 1,5 tys. już wpłynęło na konta pracowników, a 500 zł wypłacone zostanie wraz z wynagrodzeniem za styczeń. Ponadto, dzięki staraniom organizacji związkowych w październiku pracownicy otrzymali dodatek inflacyjny wynoszący 1,9 tys. zł brutto.

MA Polska działa w branży motoryzacyjnej i posiada zakłady w Tychach, Kielcach, Swarzędzu i Poznaniu.

aga


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu Wiadomości
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu

Prezydent USA Joe Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę, choć dodał, że nie wie, w jakim terminie. Powiedział też, że USA nie przekażą Ukrainie samolotów F-16.

„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha Wiadomości
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha

Ostatnie występy Kamila Stocha nie należą do najlepszych. Polski skoczek w rozmowie z portalem skijumping.pl wskazał przyczynę swoich problemów w Bad Mitterndorf.

Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji” Wiadomości
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji”

– Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej, Seulu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Atak nożownika w Brukseli. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany – poinformowała belgijska policja.

Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem” Wiadomości
Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem”

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek Wiadomości
Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek

Policjanci z Zabrza szukają sprawcy zgwałcenia 17-latki. Proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji. W poniedziałek, zgodnie z decyzją prokuratury, policja opublikowała w internecie wizerunek podejrzewanego o to mężczyzny.

[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle Wiadomości
[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że mimo kryzysów gospodarczych i finansowych związanych z wojną na Ukrainie poparcie dla rządu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, mało tego – od ostatniego miesiąca wzrosło.

Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO] Wiadomości
Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO]

Dzisiaj policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zatrzymali Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie. W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania.

Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Wiadomości
Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

W wieku blisko 98 lat zmarł ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III przerywa milczenie

Dziś brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Król Karol III postanowił, że po raz pierwszy publicznie wypowie się na temat skandalu, jaki rozpętali książę Harry i Meghan Markle.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe