Do 30 grudnia w warszawskim Ursusie potrwa wystawa plakatów poświęconych "Solidarności"

W dniu 13 grudnia 2022 roku miał miejsce wernisaż wystawy plakatów poświęconych „Solidarności” z kolekcji Mariana Sołobodowskiego. Wydarzenie zostało zorganizowane w Domu Kultury MIŚ – filii Ośrodka Kultury ARSUS w Ursusie.
wystawa plakatów
wystawa plakatów "Solidarności" / foto. Maria Sołobodowska

Wernisaż poprzedziła prelekcja Grzegorza Dumały z Muzeum Historii Polski nt. „Rządowa propaganda okresu stanu wojennego”. Spotkanie zaszczyciło wielu znamienitych gości m. in.: Bogdan Olesiński – Burmistrz Dzielnicy Ursus M. St. Warszawy, Kazimierz Sternik – Z-ca Burmistrza (j.w.), Bogdan Łopuszyński – Dyrektor Ośrodka Kultury ARSUS w Ursusie, Paweł Wyrzykiewicz – Kierownik Domu Kultury MIŚ w Ursusie, Katarzyna Saniewska – Kustosz ww. wystawy, Jerzy Domżalski – autor książki „Ursus. Zapiski ze stanu wojennego” i Henryk Grzegrzółka – działacze Komitetu Obywatelskiego „SOLIDARNOŚĆ” w Ursusie jak również licznie przybyli mieszkańcy Warszawy.

Ideą wystawy jest przypomnienie narodzin „Solidarności”, która zmieniła bieg dziejów Polski i Europy. Spośród bardzo cennych dokumentów dotyczących działań „Solidarności”, ważne miejsce zajmuje sztuka plakatu. Plakaty towarzyszyły wydarzeniom społecznym, politycznym i kulturalnym. Podnosiły na duchu strajkujących.

Na wystawie można także zobaczyć m.in. słynny plakat autorstwa Tomasza Sarneckiego – „W samo południe” z aktorem Gary Cooperem w roli głównej.

W tworzenie plakatów zaangażowało się wielu artystów. Na tej wystawie przypominają ich autorskie dzieła. Dzięki swojej kolorystyce i symbolice artystycznie ujętej, stały się dla oglądających je, oryginalnymi obrazami, które wtedy i dzisiaj do nas przemawiają.

Plakaty „Solidarności” opowiadają o dążeniach Polaków do wolności, niezależności, sprawiedliwości, prawdy i dobra. Są fascynującym dokumentem opowiadającym o zmaganiach narodu polskiego ze znienawidzoną władzą i o pragnieniach sprawiedliwości, pokoju i szacunku dla innych ludzi.

Zaprezentowane na wystawie plakaty, zapisały się na trwałe w polskiej kulturze i historii, a także w świadomości międzynarodowej.

Wystawę można oglądać do końca 30 grudnia 2022 roku. Zapraszamy!


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Cimoszewicz uważa, że Polacy powinni pracować dłużej. „Duża część społeczeństwa nie ma pojęcia o finansach państwa” Wiadomości
Cimoszewicz uważa, że Polacy powinni pracować dłużej. „Duża część społeczeństwa nie ma pojęcia o finansach państwa”

– Populizm polityczny skutkuje przesadnym życiem na kredyt, dlatego tak wiele osób myśli, że emerytury wypłaca rząd i może on dowolnie kształtować ich wysokość niezależnie od czasu i rodzaju pracy późniejszego emeryta – twierdzi były premier, a obecnie europoseł Włodzimierz Cimoszewicz.

„Zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy”. Garri Kasparow nie przebiera w słowach Wiadomości
„Zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy”. Garri Kasparow nie przebiera w słowach

Były mistrz świata w szachach i jeden z liderów opozycji antykremlowskiej Garri Kasparow oświadczył w piątek, rząd Niemiec powinien jasno powiedzieć, że celem jest wyzwolenie całej Ukrainy. – To moralny obowiązek Berlina, ponieważ zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy – podkreślił w wywiadzie dla "Bilda".

Poseł Konfederacji… „porwał” choinkę z gmachu sądu. Opublikowano nagranie Wiadomości
Poseł Konfederacji… „porwał” choinkę z gmachu sądu. Opublikowano nagranie

– Twierdził, że choinka przeczy chrześcijańskiemu systemowi wartości i stanowi agresywną propagandę – opisuję sprawę sędzia Marzena Stoces, która była świadkiem całego zdarzenia.

Sikorski zapłaci za swoje skandaliczne słowa? „Wcale o to nie zabiega” Wiadomości
Sikorski zapłaci za swoje skandaliczne słowa? „Wcale o to nie zabiega”

Nie milkną echa skandalicznej wypowiedzi Radosława Sikorskiego. Nawet „Gazeta Wyborcza” nazwała słowa europosła PO „medialną katastrofą”.

Granica z Białorusią. Straż Graniczna publikuje niepokojące nagranie Wiadomości
Granica z Białorusią. Straż Graniczna publikuje niepokojące nagranie

Tylko w tym miesiącu przez Białoruś do Polski i na terytorium Unii Europejskiej próbowało dostać się 1250 osób.

Zbigniew Kuźmiuk: PO i Polska 2050 próbują „wysadzić w powietrze” kompromis z Brukselą Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: PO i Polska 2050 próbują „wysadzić w powietrze” kompromis z Brukselą

Wprawdzie duża część opozycji, wstrzymując się od głosu w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, pozwoliła ją uchwalić w kształcie wynegocjowanym z Komisją Europejską przez ministra ds. europejskich Szymona Szynkowskiego vel Sęk (w sytuacji kiedy posłowie Solidarnej Polski głosowali przeciw), ale dalsze jej działania pokazują, że była to decyzja wizerunkowa (trudno paraliżować uchwalenie ustawy w sytuacji, kiedy publicznie zapewnia się, że jest się za jak najszybszym pozyskaniem środków z KPO).

Katowice: Pod gruzami kamienicy znaleziono ciało drugiej osoby Wiadomości
Katowice: Pod gruzami kamienicy znaleziono ciało drugiej osoby

Odnaleziono ciało drugiej z osób poszukiwanych po wybuchu w kamienicy w Katowicach – poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Jak zaznaczył, pod gruzami prawdopodobnie już nikogo nie ma, ale nadal trwają działania ratunkowo-poszukiwawcze.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę eksmitowany przez króla Karola III Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę eksmitowany przez króla Karola III

Jak podają brytyjskie media, kontrowersyjny książę Andrzej został eksmitowany z Pałacu Buckingham na skutek decyzji króla Karola III.

Belgijska gazeta o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jest interwencja Wiadomości
Belgijska gazeta o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jest interwencja

W związku z publikacją w belgijskiej, flamandzkojęzycznej gazecie „Het Laatste Nieuws”, która użyła nieakceptowalnego określenia „polskie obozy koncentracyjne”, Ambasada RP w Brukseli podjęła w czwartek interwencję. – To Niemcy ponoszą odpowiedzialność za Holocaust i obozy koncentracyjne, w tym Auschwitz-Birkenau, a nie Polacy – powiedział PAP ambasador Polski w Królestwie Belgii Rafał Siemianowski.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe