Skandal w Niemczech. Pracownik BND przekazywał Rosji informacje nt. Ukrainy

Według dziennikarzy WDR i NDR Rosja mogła otrzymywać tajne informacje o sytuacji na Ukrainie za sprawą szpiega BND (Federalnej Służby Wywiadowczej). Podejrzany mógł paść ofiarą szantażu.
Bundesnachrichtendienst Zentrum Skandal w Niemczech. Pracownik BND przekazywał Rosji informacje nt. Ukrainy
Bundesnachrichtendienst Zentrum / Olaf Kosinsky, free licence CC BY-SA 3.0-de

Carsten L. prawdopodobnie przekazywał Rosji tajne oceny sytuacji w okupowanym kraju. Federalny prokurator generalny ani BND nie zamierza jednak komentować tej sprawy. Bada ją jedynie GBA - Wspólna Komisja Federalna.

BND informowała urząd w Karlsruhe o podejrzeniach wobec zatrzymanego Carstena L. Zarzuca się mu, że w 2022 roku przekazał Rosji ważne tajemnice państwowe.

Jak ocenił minister sprawiedliwości Marco Buschmann, to "ważny cios przeciwko rosyjskiemu szpiegostwu"

- jeśli oskarżenie jest prawdziwe.Jeśli podejrzenie rzeczywiście się potwierdzi, sprawa jest szczególnie wrażliwa: W czasie rosyjskiej wojny napastniczej, ze wszystkich czasów, Moskwa umieściłaby podwójnego agenta przy obcym wywiadzie. Rekrutacja agentów obcego wywiadu w ten sposób jest uważana za najwyższą dyscyplinę szpiegostwa, ponieważ agenci muszą być, że tak powiem, "zakręceni" - ocenił.

To nie pierwszy raz

To nie pierwszy tego typu przypadek w Republice Federalnej Niemiec. Kilka osób zostało już skazanych za szpiegostwo na rzecz Rosji. W 2014 roku pracownik BND informował USA m.in. o tysiącach czystych nazwisk niemieckich szpiegów.

Niemieckie organy oceniają, że Rosja, by zrealizować swoje cele, jest w stanie działać bez skrupułów.

Jak podaje WDR i NDR w kilku ministerstwach już podejrzewano, że urzędnicy są tzw. agentami wpływu i zasilają rosyjskie stanowiska. W związku z tymi przypuszczeniami i brutalnymi działaniami Rosji na Ukrainie niemiecki rząd poprosił 40 oficerów rosyjskiego wywiadu, by wyjechali z Niemiec.


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Premier: Od kwietnia wszystkie piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz Wiadomości
Premier: Od kwietnia wszystkie piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz

Wszystkie piekarnie i cukiernie od 1 kwietnia będą korzystać z obniżonych stawek za gaz - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Erdogan skrytykował Scholza i Bidena. Zaskakujące słowa prezydenta Turcji Wiadomości
Erdogan skrytykował Scholza i Bidena. Zaskakujące słowa prezydenta Turcji

Recep Erdogan odniósł się do decyzji Stanów Zjednoczonych i Niemiec w sprawie przekazania czołgów dla walczącej Ukrainy.

Niesamowity powrót Lewandowskiego. Polak znowu to zrobił Wiadomości
Niesamowity powrót Lewandowskiego. Polak znowu to zrobił

Robert Lewandowski powrócił do La Liga. Polak pauzował z powodu sytuacji, do której doszło jeszcze w 2022 roku w trakcie spotkania Barcelony z Osasuną. Wówczas Polak po otrzymaniu czerwonej kartki wykonał gest w kierunku sędziego, który przez włodarzy ligi został oceniony jako nieodpowiedni.

Kłopoty Stanów Zjednoczonych? Niewypłacalność USA miałaby globalne konsekwencje Wiadomości
Kłopoty Stanów Zjednoczonych? "Niewypłacalność USA miałaby globalne konsekwencje"

Niewypłacalność techniczna USA, czyli niezdolność rządu do obsługi jego długu, do której może dojść, jeśli Kongres nie podniesie limitu zadłużenia rządu, byłaby "katastroficzna" i groźna dla całego świata - ostrzegła amerykańska minister finansów Janet Yellen. Eksperci uspokajają, że międzynarodowe konsekwencje byłyby ograniczone.

„Polski szowinizm. Przemilczana wina”. Burza w sieci. Szokująca propaganda w niemieckim wydawnictwie Wiadomości
„Polski szowinizm. Przemilczana wina”. Burza w sieci. Szokująca propaganda w niemieckim wydawnictwie

Patrycja Anna Tepper, analityk w Instytucie Zachodnim, zwróciła uwagę na publikację niemieckiego wydawnictwa, które ma być związane z AfD.

Tusk będzie wściekły na Hołownię? „Kochany Donaldzie, nic się nie zmieniło” Wiadomości
Tusk będzie wściekły na Hołownię? „Kochany Donaldzie, nic się nie zmieniło”

– To, co powiedziałem Donaldowi Tuskowi dwa tygodnie temu, gdy rozmawialiśmy, nadal pozostaje w mocy – powiedział w środę na antenie TVN24 lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Tymczasem były premier już od kilku tygodni apeluje o decyzję w sprawie wspólnej listy opozycji.

Smutne wieści dla reprezentanta Polski. Fatalna diagnoza Wiadomości
Smutne wieści dla reprezentanta Polski. Fatalna diagnoza

23-letni reprezentant Polski Sebastian Szymański nie wystąpi w najbliższych kilku spotkaniach Feyenoordu Rotterdam. Polak w ostatnim meczu rozgrywanym u siebie musiał zejść w przerwie, ponieważ nabawił się urazu kolana.

Tragedia na Podlasiu. Nie żyje 3,5-letnie dziecko Wiadomości
Tragedia na Podlasiu. Nie żyje 3,5-letnie dziecko

W zderzeniu trzech samochodów w okolicach miejscowości Kolonia Boćki w województwie podlaskim zginęło 3,5-letnie dziecko, a trzy osoby zostały ranne.

Niemiecka armia wchłonie holenderską Wiadomości
Niemiecka armia wchłonie holenderską

Dowódcy armii holenderskiej i niemieckiej zdecydowali, że jednostki bojowe obu krajów zostaną połączone, informuje dziennik „NRC”. „To historyczny moment” – komentują oficerowie obu armii.

Zamach na Krymie. Nie żyje dwóch oficerów Rosgwardii Wiadomości
Zamach na Krymie. Nie żyje dwóch oficerów Rosgwardii

Przedstawiciele ukraińsko-tatarskiego ruchu oporu Atesz, działającego na okupowanym przez Rosję Krymie, przeprowadzili skuteczny zamach na dwóch oficerów rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) – poinformował w środę portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych armii Ukrainy.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe