ŻUŻLOWE OSKARY CZYLI PLEBISCYT CZARNECKIEGO

ŻUŻLOWE OSKARY CZYLI PLEBISCYT CZARNECKIEGO

Przed tygodniem wyróżniłem „ludzi dobrej roboty” w speedwayu Anno Domini 2022. Wyodrębniłem wtedy następujące kategorie: najlepszy polski żużlowiec, najlepszy jeździec zagraniczny, najlepszy trener, objawienie sezonu, najlepsi polscy żużlowcy I Ligi, najlepsi cudzoziemcy I Ligi, najlepszy prezes. Teraz pora na kolejne kategorie w tym moim prywatnym „plebiscycie Czarneckiego”.

Warto docenić podstawę żużlowej piramidy, czyli II Ligę. Żaden inny kraj na świcie nie ma aż trzech lig tak, jak Polska. W tej naszej formalnie drugiej, czyli trzeciej lidze jeździ szereg polskich i zagranicznych żużlowców godnych wyróżnienia. Oto moja klasyfikacja:
Najlepszy polski zawodnik – II Liga żużlowa:
1.    Daniel Kaczmarek
2.    Oskar Polis
3.    Adrian Cyfer
4.    Paweł Miesiąc
5.    Kewin Fajfer

Najlepszy zagraniczny zawodnik - II Liga żużlowa:
1.    Francis Gusts
2.    Nick Morris
3.    Sam Masters
4.    Peter Ljung
5-7.    Josh Pickering, Jakob Thorssell, Jonas Seifert-Salk


Kategoria: „rozczarowanie roku 2022”
W tej kategorii górą „Kangury" z Australii, choć rodzimy jeździec też jest reprezentowany:
1.    Jason Doyle
2.    Jack Holder
3    Maks Drabik

Jak rozczarowanie to też „objawienie roku 2022”. Przed tygodniem podałem Wiktora Przyjemskiego jako objawienie w sumie aż trzech lig, a teraz dokonam rozbicia tego na każdą ligę z osobna. Zatem:
1.    Ekstraliga - Daniel Bewley
2.    I Liga - Wiktor Przyjemski
3.    II Liga - Francis Gusts

W kategorii „Pechowiec roku 2022” górą reprezentanci kraju opisywanego kiedyś, w XVII wieku przez Jana Chryzostoma Paska, czyli Danii. A więc:
1-2.Nicki Pedersen i Andreas Thomsen


W kategorii „żużlowa impreza sezonu 2022” mój prywatny ranking obejmuje wyłącznie turnieje międzynarodowe i krajowe, które odbyły się w tym roku pod moim Patronatem Honorowym. Miałem z czego wybierać, bo turniejów tych było około 20. Ostatecznie mój wybór był następujący:
1.    TAURON Euro Championship czyli cztery turnieje SEC (dwa w Polsce: Rybnik i Łódź oraz dwa za granicą czyli Guestrow w Niemczech i Pardubice w Czechach)
2.     Indywidualne Mistrzostwa Polski: trzy turnieje (Grudziądz, Krosno i Rzeszów)
3.- 4 ex aequo :  „Zloty Kask” w Opolu oraz Mistrzostwa Polski Par Klubowych (MPPK)w Poznaniu
Za tydzień napiszę o najbardziej wpływowych ludziach polskiego „czarnego sportu” oraz przedstawię subiektywny ranking najistotniejszych sponsorów polskiego żużla.

•    Tekst ukazał się na portalu interia.pl (26.12.2022)
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym Wiadomości
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym

3 lutego 1982 r. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni wydał najwyższy z wyroków wobec działaczy opozycji w stanie wojennym. Ewa Kubasiewicz, która pracowała w Wyższej Szkole Morskiej jako kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów uczelnianej biblioteki, została skazana na 10 lat pozbawienia wolności i 5 lat pozbawienia praw publicznych.

Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe