POLOWANIE NA CHRZEŚCIJAN

POLOWANIE NA CHRZEŚCIJAN

Co łączy takie państwa jak: Afganistan, Korea Północna, Somalia, Libia, Jemen, Erytrea, Nigeria i Pakistan? Poza tym, że są to w większości dyktatury, jest jeszcze jeden bolesny wspólny mianownik. Kraje te stanowią pierwszą „ósemkę” w klasyfikacji państw, w których najbardziej na świecie prześladuje się chrześcijan. Czasem stanowią oni znaczącą część społeczeństwa, jak w Nigerii, gdzie wyznawcy Chrystusa to prawie połowa obywateli (49%), a czasem, jak w Afganistanie jest ich raptem tysiące na populację liczącą 39 milionów ludzi.

Piszę o prześladowaniach, w tym mordowaniu naszych braci w wierze na sam koniec roku, bo również i ten rok 2022 przyniósł chrześcijanom na świecie, a zwłaszcza na dwóch kontynentach - w Afryce i Azji - cierpienia, a nierzadko śmierć.
Aż 360 milionów wyznawców Chrystusa żyje w państwach, w których istnieją daleko idące prześladowania i dyskryminacja naszych współwyznawców. Tylko w tym roku za wyznawanie swojej wiary zginęło 5 898 chrześcijan. W zdecydowanej większości są to nasi bracia w Chrystusie Panu żyjący na wspomnianych Azji i Afryce.
Jeszcze rok się nie skończył, a już wiadomo, że zaatakowano 5 110 chrześcijańskich świątyń i obiektów sakralnych. Niestety, poza wspomnianymi już kontynentami afrykańskim i azjatyckim akty podpalenia, zniszczenia, uszkodzenia, profanowania kościołów mają miejsce w dużym stopniu także w Europie. Przoduje w tym, niestety, Francja, gdzie sprawcami bardzo często są muzułmanie – imigranci bądź dzieci imigrantów. Tam też dochodziło do fizycznego atakowania kapłanów, w tym także do przypadków morderstw.

Ta statystyka atakowanych i niszczonych świątyń nie obejmuje ostatniego aktu podpalenia kościoła w czasie mszy świętej w Finlandii. Nieznany sprawca zablokował drzwi wejściowe, aby wierni nie mogli wyjść. Tym razem nikt nie zginął, ale zabytkowy kościół całkowicie spłonął. Ten przykład pokazuje, że rzeczywistość "polowania" na chrześcijan nie jest tylko udziałem innych kontynentów, ale także naszej Europy. Poza fizycznymi atakami są też brutalne nagonki w mediach, gdzie Kościół czy kapłani są swoistą „tarczą strzelniczą”. To z kolei owocuje agresją już nie tylko słowna, ale także fizyczną.

Żegnając ten rok, pamiętajmy, że przyniósł on uwięzienie bez postępowania sądowego, aresztowanie i skazanie 6 175 chrześcijan, którzy w wielu krajach stali się „zwierzyną łowną – głównie dla muzułmanów, choć nie tylko ich.
Pamiętajmy o nich! W tym kontekście jakże aktualne są słowa Wieszcza Adama Mickiewicz: „Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie”.

*tekst ukazał się na portalu wio.waw.pl (27.12.2022)
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu Wiadomości
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu

Prezydent USA Joe Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę, choć dodał, że nie wie, w jakim terminie. Powiedział też, że USA nie przekażą Ukrainie samolotów F-16.

„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha Wiadomości
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha

Ostatnie występy Kamila Stocha nie należą do najlepszych. Polski skoczek w rozmowie z portalem skijumping.pl wskazał przyczynę swoich problemów w Bad Mitterndorf.

Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji” Wiadomości
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji”

– Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej, Seulu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Atak nożownika w Brukseli. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany – poinformowała belgijska policja.

Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem” Wiadomości
Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem”

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek Wiadomości
Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek

Policjanci z Zabrza szukają sprawcy zgwałcenia 17-latki. Proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji. W poniedziałek, zgodnie z decyzją prokuratury, policja opublikowała w internecie wizerunek podejrzewanego o to mężczyzny.

[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle Wiadomości
[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że mimo kryzysów gospodarczych i finansowych związanych z wojną na Ukrainie poparcie dla rządu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, mało tego – od ostatniego miesiąca wzrosło.

Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO] Wiadomości
Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO]

Dzisiaj policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zatrzymali Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie. W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania.

Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Wiadomości
Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

W wieku blisko 98 lat zmarł ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III przerywa milczenie

Dziś brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Król Karol III postanowił, że po raz pierwszy publicznie wypowie się na temat skandalu, jaki rozpętali książę Harry i Meghan Markle.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe