"Europejscy przywódcy moczą gacie". Niemiecki ekspert ostrzega przed inwazją Rosji na... Niemcy

Niemiecki ekspert wojskowy Gustaw Gressel udzielił wywiadu niemieckiemu magazynowi Stern.
Olaf Scholz
Olaf Scholz / Wikipedia CC BY-SA 3,0 de Moritz Kosinsky

Niemiecka administracja, podobnie jak część niemieckich mediów, usiłują przekonać opinię publiczną, że Niemcy są "jednym z największych donatorów Ukrainy". Prawda jest jednak taka, że od wielu miesięcy ukraińskie błagania o ciężkie uzbrojenie, odbijają się od berlińskiej ściany.

 

Spodziewana rosyjska ofensywa

Wypowiadający się dla niemieckiego Sterna niemiecki ekspert spodziewa się wiosną zmasowanej rosyjskiej ofensywy na Ukrainie. Według niego nie można wykluczyć nawet ponownego ataku na Kijów, choć zajęcie przez Rosjan ukraińskiej stolicy byłoby niemal niemożliwe - Ale czy kierownictwo polityczne to zrozumiało i czy Putin to zrozumiał? A może nakazuje swojej armii atakować cele, które są poza ich praktycznym zasięgiem i możliwościami? - pyta Gressel.

W związku z tym, że spodziewa się kolejnych, ciężkich i krwawych walk, Gressel wzywa Zachód do wsparcia Ukrainy większą ilością zachodniej broni, przede wszystkim niemieckimi czołgami Leopard II (Niemcy unikają przekazania Ukrainie nawet przestarzałych czołgów Leopard I).

 

"Moczący gacie przywódcy"

- Problem polega na tym, że w Europie mamy w dużej mierze do czynienia z moczącymi gacie przywódcami politycznymi, którzy z powodu dysproporcji nuklearnych nie mają odwagi samodzielnie przeskoczyć najmniejszej przeszkody (...) To tam Amerykanin musi iść, wziąć ich za rękę i eskortować jak małe dzieci.

- mówi Gressel, który jednocześnie ostrzega - Alternatywą dla militarnego wsparcia dla Ukrainy jest konieczność samodzielnego prowadzenia wojny za dziesięć lat przeciwko Rosji, która nas napadnie. Każdy musi sam zdecydować, co woli.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Burza w Pałacu Buckingham. Pijany książę odpychał nas, był bardzo agresywny Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. "Pijany książę odpychał nas, był bardzo agresywny"

Brytyjski tabloid "Daily Mail" analizując biografię księcia Harry'ego "Spare", przypomina skutki jednej z suto zakrapianych imprez w wykonaniu księcia Harry'ego z czasów, gdy ten mieszkał jeszcze w Pałacu Buckingham. 

Były premier Kazimierz M. skazany na pół roku ograniczenia wolności Wiadomości
Były premier Kazimierz M. skazany na pół roku ograniczenia wolności

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy wydał wyrok nakazowy wobec byłego premiera Kazimierza M., uznając go winnym uchylania się od obowiązku alimentacyjnego wobec byłej żony Izabeli. Sąd skazał ekspolityka na pół roku ograniczenia wolności i na wykonywanie prac społecznych - podało tvp.info.

„Oburzające”. Andrzej Duda mocno nt. Rosji Wiadomości
„Oburzające”. Andrzej Duda mocno nt. Rosji

– Trudno o coś bardziej oburzającego niż twierdzenie w demokratycznym kraju, że Rosja ma prawo do obrony strefy wpływów. Jeżeli ludzie demokratycznie wybierają NATO czy sojusz z USA, to znaczy, że tego chcą – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas debaty w trakcie wizyty w Rydze.

Katargate. PE zdecydował ws. immunitetów europosłów Wiadomości
Katargate. PE zdecydował ws. immunitetów europosłów

Parlament Europejski opowiedział się w czwartek w głosowaniu za uchyleniem immunitetu poselskiego Belgowi Marcowi Tarabelli i Włochowi Andrei Cozzolino, którzy są zamieszani w skandal korupcyjny.

Jest nowy lider oglądalności stacji telewizyjnych. Duże zaskoczenie Wiadomości
Jest nowy lider oglądalności stacji telewizyjnych. Duże zaskoczenie

Jak podaje portal Wirtualne Media, poznaliśmy nowego lidera oglądalności rynku telewizyjnego wśród wszystkich widzów w styczniu 2023 roku. Z czwartego na pierwsze miejsce awansowała TVP2.

„Notowania PiS-u wzrosły”. Senator opozycji mocno o Tusku Wiadomości
„Notowania PiS-u wzrosły”. Senator opozycji mocno o Tusku

Senator Michał Kamiński krytycznie odniósł się do decyzji opozycji w sprawie głosowania nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym.

Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny” Wiadomości
Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny”

Sytuacja na Ukrainie ma być coraz gorsza. Na dodatek dotychczasowe wsparcie, które Ukraina otrzymała od Zachodu, jest zbyt małe, aby Kijów mógł ostatecznie wyjść zwycięsko z konfrontacji z Rosją – poinformował niemiecki dziennik „Die Welt”.

ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy Wiadomości
ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy

Wojska rosyjskie najprawdopodobniej szykują się do decydującej operacji ofensywnej w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy w lutym i/lub w marcu – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie.

Powstaje nowa partia. „Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał” Wiadomości
Powstaje nowa partia. „Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał”

Jak donosi Wirtualna Polska, Porozumienie i Agrounia rejestrują nową partię i planują wystartować pod wspólnym szyldem w nadchodzących wyborach parlamentarnych. „Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał” – komentuje autor publikacji red. Patryk Michalski.

Wielka inwestycja PZPN? „Kadra narodowa potrzebuje wyższych standardów” Wiadomości
Wielka inwestycja PZPN? „Kadra narodowa potrzebuje wyższych standardów”

Z informacji mediów wynika, że Polski Związek Piłki Nożnej ma w planach budowę ośrodka szkoleniowego dla kadry narodowej.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe