„Sprawy mogą bardzo szybko wymknąć się spod kontroli”. Król Jordanii ostrzega przed przemocą w Jerozolimie

Król Jordanii Abdullah II ostrzegł przed próbami ekstremistów, aby uczynić Jerozolimę centrum konfliktów i przemocy. – Jeśli nadal będziemy używać Jerozolimy jako miejsca rozgrywek w sferze polityki, sprawy mogą bardzo, bardzo szybko wymknąć się spod kontroli – ostrzegł w wywiadzie dla amerykańskiej stacji CNN, poinformował dom królewski 28 grudnia.
król Abdullah II „Sprawy mogą bardzo szybko wymknąć się spod kontroli”. Król Jordanii ostrzega przed przemocą w Jerozolimie
król Abdullah II / wikimedia commons/CC BY-SA 2.0/CC-BY-4.0:© European Union 2019 – Source: EP

Należy pracować nad tym, by uniknąć kolejnej intifady, ostrzegł Abdullah II. W opinii króla mogłoby to doprowadzić do „całkowitego załamania prawa i porządku”, co „nie przyniesie korzyści ani Izraelczykom, ani Palestyńczykom”. 

Chcemy współpracować, ale jesteśmy gotowi na konflikt

Odnosząc się do nowego rządu izraelskiego, władca Królestwa Haszymidzkiego powiedział, że Jordania będzie „współpracować z każdym i wszystkimi, tak długo jak będziemy w stanie połączyć ludzi”. Jednocześnie dodał, że Jordania ma określone czerwone linie, których nie wolno przekroczyć.

- Jeśli ktoś chce wejść w konflikt z nami, jesteśmy na to przygotowani - powiedział król.

Jordania dumna z chrześcijańskiego dziedzictwa

Ponadto powtórzył rolę Jordanii jako strażnika świętych miejsc chrześcijańskich i muzułmańskich w Jerozolimie. W odniesieniu do Jordanii Abdullah II pochwalił relacje między chrześcijanami i muzułmanami. Podkreślił, że Jordania jest dumna ze swojego dziedzictwa chrześcijańskiego

Istniejące od 2 tys. lat wspólnoty chrześcijańskie w Jordanii i Jerozolimie są najstarszymi arabskimi wspólnotami chrześcijańskimi na świecie – przypomniał król. - W ostatnich latach zauważyliśmy, że te wspólnoty znalazły się pod presją, a w konsekwencji ich liczba maleje. Moim zdaniem jest to sygnał alarmowy dla nas wszystkich – powiedział. - Brak chrześcijan w tym regionie będzie katastrofą dla nas wszystkich. Oni są częścią naszej przeszłości, są częścią naszej teraźniejszości i muszą być częścią naszej przyszłości - dodał. 

Już wcześniej król Abdullah II potwierdzał, że ochrona islamskich i chrześcijańskich miejsc świętych w Jerozolimie jest religijnym i historycznym obowiązkiem jego kraju. - Dom królewski potępia ataki na wiernych w Jerozolimie i innych miejscach świętych na terenach palestyńskich, stara się też przedstawiać na forach międzynarodowych głos mieszkańców Jerozolimy i ich cierpienia - powiedział podczas bożonarodzeniowego przyjęcia dla zwierzchników Kościołów w Jerozolimie i Jordanii 14 grudnia. Zapewnił, że Jordania intensywnie współpracuje z Palestyńczykami nad zwalczaniem ataków na miejsca święte i ich własności.

ts (KAI) / Amman


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Cimoszewicz uważa, że Polacy powinni pracować dłużej. „Duża część społeczeństwa nie ma pojęcia o finansach państwa” Wiadomości
Cimoszewicz uważa, że Polacy powinni pracować dłużej. „Duża część społeczeństwa nie ma pojęcia o finansach państwa”

– Populizm polityczny skutkuje przesadnym życiem na kredyt, dlatego tak wiele osób myśli, że emerytury wypłaca rząd i może on dowolnie kształtować ich wysokość niezależnie od czasu i rodzaju pracy późniejszego emeryta – twierdzi były premier, a obecnie europoseł Włodzimierz Cimoszewicz.

„Zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy”. Garri Kasparow nie przebiera w słowach Wiadomości
„Zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy”. Garri Kasparow nie przebiera w słowach

Były mistrz świata w szachach i jeden z liderów opozycji antykremlowskiej Garri Kasparow oświadczył w piątek, rząd Niemiec powinien jasno powiedzieć, że celem jest wyzwolenie całej Ukrainy. – To moralny obowiązek Berlina, ponieważ zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy – podkreślił w wywiadzie dla "Bilda".

Poseł Konfederacji… „porwał” choinkę z gmachu sądu. Opublikowano nagranie Wiadomości
Poseł Konfederacji… „porwał” choinkę z gmachu sądu. Opublikowano nagranie

– Twierdził, że choinka przeczy chrześcijańskiemu systemowi wartości i stanowi agresywną propagandę – opisuję sprawę sędzia Marzena Stoces, która była świadkiem całego zdarzenia.

Sikorski zapłaci za swoje skandaliczne słowa? „Wcale o to nie zabiega” Wiadomości
Sikorski zapłaci za swoje skandaliczne słowa? „Wcale o to nie zabiega”

Nie milkną echa skandalicznej wypowiedzi Radosława Sikorskiego. Nawet „Gazeta Wyborcza” nazwała słowa europosła PO „medialną katastrofą”.

Granica z Białorusią. Straż Graniczna publikuje niepokojące nagranie Wiadomości
Granica z Białorusią. Straż Graniczna publikuje niepokojące nagranie

Tylko w tym miesiącu przez Białoruś do Polski i na terytorium Unii Europejskiej próbowało dostać się 1250 osób.

Zbigniew Kuźmiuk: PO i Polska 2050 próbują „wysadzić w powietrze” kompromis z Brukselą Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: PO i Polska 2050 próbują „wysadzić w powietrze” kompromis z Brukselą

Wprawdzie duża część opozycji, wstrzymując się od głosu w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, pozwoliła ją uchwalić w kształcie wynegocjowanym z Komisją Europejską przez ministra ds. europejskich Szymona Szynkowskiego vel Sęk (w sytuacji kiedy posłowie Solidarnej Polski głosowali przeciw), ale dalsze jej działania pokazują, że była to decyzja wizerunkowa (trudno paraliżować uchwalenie ustawy w sytuacji, kiedy publicznie zapewnia się, że jest się za jak najszybszym pozyskaniem środków z KPO).

Katowice: Pod gruzami kamienicy znaleziono ciało drugiej osoby Wiadomości
Katowice: Pod gruzami kamienicy znaleziono ciało drugiej osoby

Odnaleziono ciało drugiej z osób poszukiwanych po wybuchu w kamienicy w Katowicach – poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Jak zaznaczył, pod gruzami prawdopodobnie już nikogo nie ma, ale nadal trwają działania ratunkowo-poszukiwawcze.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę eksmitowany przez króla Karola III Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę eksmitowany przez króla Karola III

Jak podają brytyjskie media, kontrowersyjny książę Andrzej został eksmitowany z Pałacu Buckingham na skutek decyzji króla Karola III.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe