M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Wszystko wskazuje na to, że nowy rok będzie trudny i pełen obaw, ale też nadziei co do nadchodzącej przyszłości

Chociaż wydawało się, że po dwóch latach pandemii COVID-19 nadejdzie wreszcie okres wytchnienia, miniony już 2022 rok nie okazał się dla nas łaskawy. Bestialski atak Rosji na Ukrainę spowodował narastający kryzys, którego skutkiem jest niespotykany od lat wzrost kosztów życia. Wszystko wskazuje na to, że również nowy – 2023 – rok upływać będzie pod wpływem wydarzeń zza naszej wschodniej granicy.
 M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Wszystko wskazuje na to, że nowy rok będzie trudny i pełen obaw, ale też nadziei co do nadchodzącej przyszłości
/ pixabay.com

I chociaż analitycy, i prognostycy przewidują, że nie wejdziemy w recesję, a inflacja stopniowo będzie się zmniejszać, to są to tylko prognozy. Do końca konfliktu na Ukrainie jeszcze bardzo daleko, a jakikolwiek zwrot w tej wojnie może wszystkie te analizy uczynić bezwartościowymi. Nie ulega wątpliwości, że nowy rok będzie bardzo trudny, pełen wyczekiwania, obaw, ale też nadziei co do nadchodzącej przyszłości. Wszystkie te emocje będą szczególnie odczuwane przez nas, Polaków, ponieważ jako państwo w tej toczącej się wojnie odgrywamy rolę szczególną, będąc głównym punktem przerzutu broni na Ukrainę. Z całą pewnością – co przyznają sami Ukraińcy – gdyby nie Polska, wojna z Rosją byłaby już przegrana. Widzi to także Rosja, która coraz częściej swoje ataki, na razie głównie propagandowe, kieruje przeciwko naszemu krajowi. Nowy rok to także okres wyborczy, a co za tym idzie – okazja do zmiany władzy w Polsce. Szczególnie istotny i ciężki z jednej strony wobec oblicza eskalacji konfliktu za naszą wschodnią granicą i przerodzenia się w globalną III wojnę światową, z drugiej – wobec nieukrywanych już i jawnych nacisków środowisk europejskich na zmianę władzy w Polsce. Nacisków, chętnie witanych, a wręcz oczekiwanych czy inicjowanych przez naszą opozycję, która w miarę zbliżania się terminów wyborów coraz bardziej zaostrza swoją retorykę. Trudno się zresztą temu dziwić, ponieważ dla wielu opozycyjnych polityków na czele z Donaldem Tuskiem to ostatnia być może okazja na zaistnienie na polskiej scenie politycznej, a także w konkretnych przypadkach walka o być albo nie być także w polityce europejskiej. Również po stronie władzy widać zmęczenie niemal ośmioletnimi rządami i spory pesymizm co do nadchodzących wyborów, o czym wspominał niedawno prezes PIS Jarosław Kaczyński. Wszystko to wskazuje na bardzo ciężki i intensywny rok zarówno na arenie międzynarodowej, jak i wewnątrzkrajowej. Rok 2023 to także intensywny czas dla NSZZ „Solidarność”, ponieważ po pięcioletniej kadencji dojdzie do wyborów nowych władz na wszystkich szczeblach związku.

 

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Potężna eksplozja gazu w Katowicach. Zawaliła się kamienica Wiadomości
Potężna eksplozja gazu w Katowicach. Zawaliła się kamienica

Jak relacjonuje Polsat News, w piątek rano w Katowicach doszło do potężnego wybuchu gazu w kamienicy. Poszkodowanych zostało pięć osób - dwoje dorosłych i troje dzieci.

Wiadomości
Które drużyny mogą spaść z Ekstraklasy?

Znajdujemy się na półmetku rozgrywek piłkarskiej Ekstraklasy. Po rozegraniu 17 kolejek można się pokusić o wskazanie drużyn, które mają największe szanse na spadek do 1 ligi. Kandydatów jest sporo, a część z nich to naprawdę uznane firmy. Podpowiadamy, jakim drużynom grozi spadek z Ekstraklasy.

Nie żyje znany dziennikarz. Miał zaledwie 44 lata Wiadomości
Nie żyje znany dziennikarz. Miał zaledwie 44 lata

Nie żyje Adam Barański, wieloletni wydawca i prezenter wiadomości Radia Wrocław oraz Radia RAM. Miał 44 lata.

Zełenski: W koalicji pancernej jest już 12 państw Wiadomości
Zełenski: W koalicji pancernej jest już 12 państw

Kanada potwierdziła zamiar przekazania czołgów Ukrainie, tym samym w koalicji pancernej uczestniczy już 12 państw, powiedział Wołodymyr Zełenski w czwartek w wieczornym wystąpieniu wideo.

„Decyzja Niemiec ws. Leopardów została wymuszona m.in. przez Polskę” Wiadomości
„Decyzja Niemiec ws. Leopardów została wymuszona m.in. przez Polskę”

– Zgoda niemieckiego rządu na dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2 została na Berlinie wymuszona; ważną rolę w przekonaniu kanclerza RFN odegrała Polska – mówi w rozmowie z PAP eurodeputowany PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.

78 lat temu sowieci wkroczyli do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau Wiadomości
78 lat temu sowieci wkroczyli do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau kojarzy się światu jako największe cmentarzysko i symbol eksterminacji europejskich Żydów, choć obóz powstał jako miejsce kaźni Polaków. To tutaj, w widłach rzek Wisły i Soły, z dala od berlińskich i paryskich kawiarenek, naziści postanowili utworzyć sztandarowy ośrodek niemieckiego terroru skierowanego przeciwko narodom Europy. 78 lat temu bramę z cynicznym napisem „Arbeit macht frei” przekroczyli żołnierze 60. Armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego. Tym samym oświęcimski kombinat śmierci został wyzwolony.

Zmasowany atak Rosji na Ukrainę. Podano liczbę zabitych Wiadomości
Zmasowany atak Rosji na Ukrainę. Podano liczbę zabitych

W ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskiego ataku z powietrza na terenie całej Ukrainy śmierć poniosło 11 osób – poinformowały ukraińskie służby.

Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polski dron Prometheus. Jedyny taki na świecie Wiadomości
Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polski dron Prometheus. Jedyny taki na świecie

Polacy stworzyli pierwszego cywilnego drona, którym można sterować zdalnie na odległość nawet międzykontynentalną!

Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Sejm zdecydował Wiadomości
Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Sejm zdecydował

Podczas czwartkowego posiedzenie Sejmu przyjęto nowelizację Kodeksu wyborczego. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Gwałciciel, który zmienił płeć, nie trafi do kobiecego więzienia. Premier Szkocji zabrała głos Wiadomości
Gwałciciel, który zmienił płeć, nie trafi do kobiecego więzienia. Premier Szkocji zabrała głos

Transseksualna osoba, która będąc mężczyzną zgwałciła dwie kobiety, po czym dokonała prawnej zmiany płci, nie będzie odsiadywać wyroku w kobiecym więzieniu – oświadczyła w czwartek szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe