FOTEL JAK ZAPADNIA

FOTEL JAK ZAPADNIA

Gdyby nowy trener polskiej reprezentacji chciał mnie na swojego doradcę – a ja bym się po długich wahaniach zgodził – to bym od razu, na dzień dobry, udzielił mu fundamentalnej porady. Brzmiałaby ona tak: „Chłopie! Z góry szukaj sobie innego pracodawcy, nawet jeśli z Biało-Czerwonymi osiągniesz sukces! Niech Twój manager lub Ty sam osobiście, dopilnujcie, żebyś zawsze w odwodzie miał jakiś poważny klub lub inną reprezentację do przejęcia od razu po ME lub MŚ. I nie myśl, że jak awansujesz to masz dalej bezpieczną robotę!”. I w tym momencie zilustrowałbym to przykładami : 1.Jerzego Brzęczka, który doprowadził reprezentacje do awansu do EURO 2020 i wyleciał z hukiem jeszcze przed rozpoczęciem mistrzostw Starego Kontynentu. 2.Czesława Michniewicza, który zatrudniony w charakterze „pogotowia ratunkowego” po haniebnej ucieczce Portugalczyka Sousy do Ameryki Łacińskiej wygrał baraż, awansował z grupy na Mundialu po raz pierwszy od 36 lat – i też wyleciał z hukiem. Zwalniał prezes Boniek, zwalnia prezes Kulesza. Genius loci. Przy czym, uwaga, ja nie krytykuję PZPN, bo ma prawo zatrudniać kogo chce, tylko pokazuję, że łaska naszej federacji piłkarskiej na pstrym rumaku jeździ. A może to po prostu jest zerwanie z minimalizmem, o który często sami siebie oskarżaliśmy, zwłaszcza w sportach zespołowych ? Może to chęć stawiania poprzeczki na wysokości złotego skoku 19-letniego Jacka Wszoły na IO w Montrealu ? I tu zrobię przerwę od futbolu: Wszoła mistrz olimpijski (1976) powinien dostać po latach także drugi złoty medal zabrany mu na IO w Moskwie (1980) przez kucharza z NRD niejakiego Wessiga, który tak się naszprycował dopingiem-było to tajemnicą poliszynela-że skoczył wyżej niż Polak. Cóż, komunistyczne  Niemcy Wschodnie faszerowały swoich sportowców tak, że lekkoatletki i pływaczki stawały się babo-chłopami, a łyżwiarki, jak Katarina Witt wypłakiwały się po latach, jak to je zmuszano do brania niedozwolonych wspomagaczy.

 

Skądinąd NRD nie tylko stworzyła przemysł dopingowy w sporcie, jak dwie, trzy dekady później Rosja, ale też częstowała sportowych konkurentów, którzy przyjeżdżali do niej na mecze  jakimiś świństwami, które powodowały, że ledwo kończyli zawody. Poczytajcie wspomnienia lekarza kadry Górskiego, lwowiaka Janusza Garlickiego, który wprost to opisywał. Mówił, że dopiero jak nasi zabrali z sobą cały prowiant i wodę na mecze decydujące o awansie do Mundialu 1982, to mogliśmy w końcu z NRD wygrać.

 

Tydzień temu napisałem, że bardzo mocno w grze o fotel trenera reprezentacji Polski jest Vladimir Petkovic, który przez siedem lat prowadził Szwajcarię. Po paru dniach napisały o tym już wszystkie media. Miło być Prorokiem Ryszardem!

Hmm, chyba że PZPN jednak wybierze Polaka…

 

*tekst ukazał się w „Polska Times” (02.01.2023)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Premier Morawiecki: Jest szansa, że ustawa o SN przejdzie w najbliższych siedmiu dniach Wiadomości
Premier Morawiecki: Jest szansa, że ustawa o SN przejdzie w najbliższych siedmiu dniach

Jest szansa, że ustawa o Sądzie Najwyższym przejdzie w najbliższych siedmiu dniach - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Interii. Dodał, że nie wie jaka będzie ostateczna decyzja prezydenta ws. tych przepisów.

Burza po słowach Edwarda Miszczaka. Chodzi o Małgorzatę Rozenek i Dzień Dobry TVN Wiadomości
Burza po słowach Edwarda Miszczaka. Chodzi o Małgorzatę Rozenek i Dzień Dobry TVN

Nie tak dawno Małgorzata Rozenek zadebiutowała w roli prowadzącej popularny program śniadaniowy „Dzień dobry TVN”. Poproszony o ocenę pracy Rozenek w śniadaniówce został Edward Miszczak.

USA złożyły propozycję pokojową Ukrainie i Rosji? Biały Dom odpowiada Wiadomości
USA złożyły propozycję pokojową Ukrainie i Rosji? Biały Dom odpowiada

– Doniesienia szwajcarskiego dziennika „Neue Zuercher Zeitung” o rzekomej propozycji pokojowej złożonej Ukrainie i Rosji są fałszywe – powiedział PAP zastępca rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Sean Savett. Według Białego Domu szef CIA Bill Burns nie był w ostatnim czasie w Moskwie.

Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego Wiadomości
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego

W związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi w górach ratownicy Grupy Krynickiej GOPR ewakuowali w czwartek 14 dzieci – uczestników obozu sportowego ze schroniska na Przehybie w Beskidzie Sądeckim. Dojazd do schroniska uniemożliwiły powalone drzewa.

Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń

52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. 59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot? Wiadomości
Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot?

Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Okazuje się, że tę decyzję popiera w pełni… Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję Wiadomości
Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję

Prezydent elekt Czech Petr Pavel zapowiedział, że po swojej inauguracji zleci dokładną inspekcję pomieszczeń na Zamku Praskim, siedzibie głowy państwa. Pavel powiedział w czwartek portalowi tygodnika „Respekt”, że panujące tam warunki uważa za niezadowalające. Ma obawiać się podsłuchów.

Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej Wiadomości
Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej

Kilka gramów daje życie! Rozrusznik wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej!

Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry’ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry’ego i Meghan Markle?

Co z decyzją króla Karola III ws. księcia Harry’ego i Meghan Markle? Czy monarcha zgodzi się na to, by para wzięła udział w jego najważniejszej ceremonii?

Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach Wiadomości
Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach

Były rosyjski oficer Konstanin Jefremow, który uciekł z Rosji, opowiedział brytyjskiej telewizji, jak traktowano ukraińskich żołnierzy w niewoli.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe