Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny

Korea Północna wystrzeliła w nocy z soboty na niedzielę (w sobotę wieczorem czasu polskiego) kolejny pocisk balistyczny, który prawdopodobnie spadł do Morza Japońskiego - powiadomiła agencja Kyodo za źródłami w rządzie Japonii. W sobotę rano pojawiły się doniesienia o podobnej próbie rakietowej Pjongjangu i wystrzeleniu jeszcze trzech pocisków.
z ostatniej chwili Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny
z ostatniej chwili / grafika własna

"Rakieta najpewniej nie trafiła w naszą wyłączną strefę ekonomiczną (na Morzu Japońskim)" - oznajmił anonimowy przedstawiciel rządu w Tokio, cytowany przez Kyodo.

Trzy pociski spadły poza wyłączną strefą ekonomiczną Japonii

Pociski wystrzelone w sobotę rano z przedmieść Pjongjangu przeleciały około 350 km na maksymalnej wysokości około 100 km, zanim spadły do morza w pobliżu wschodniego wybrzeża Półwyspu Koreańskiego - poinformował kilkanaście godzin wcześniej resort obrony Japonii.

Trzy pociski spadły poza wyłączną strefą ekonomiczną Japonii i nie zgłoszono żadnych uszkodzeń samolotów ani statków - powiadomiło w godzinach porannych ministerstwo. Premier Fumio Kishida poinstruował urzędników, aby szybko przekazali społeczeństwu niezbędne informacje oraz zapewnili bezpieczeństwo samolotów i statków.

W związku z kolejnymi próbami rakietowymi naruszającymi rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ rząd w Tokio złożył w sobotę protest wobec Korei Północnej za pośrednictwem ambasady Japonii w Pekinie.

Dowództwo USA ds. Indo-Pacyfiku stwierdziło, że działania podjęte przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla obywateli lub terytorium USA, ani dla Japonii i innych sojuszników. "Wystrzelenie rakiet podkreśla (jednak) destabilizujący wpływ programów KRLD dotyczących broni masowego rażenia i pocisków balistycznych" – napisano w oświadczeniu, odnoszącym się do wcześniejszych sobotnich prób rakietowych Pjongjangu.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Fenomenalny konkurs w Willingen! Polak na podium Wiadomości
Fenomenalny konkurs w Willingen! Polak na podium

Sobotni konkurs indywidualny w niemieckim Willingen wygrał norweski skoczek Halvor Egner Granerud. Drugie miejsce na podium przypadło Słoweńcowi Anze Laniskowi, zaś trzecie miejsce zajął Polak - Dawid Kubacki.

Złe wieści dla Małgorzaty Rozenek. Jest decyzja TVN Wiadomości
Złe wieści dla Małgorzaty Rozenek. Jest decyzja TVN

Władze TVN podjęły decyzję, która może być źle przyjęta przez fanów „Projektu Lady”.

Szef MON składał kwiaty przed flagą UPA? Jest reakcja resortu Wiadomości
Szef MON składał kwiaty przed flagą UPA? Jest reakcja resortu

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak nie składał kwiatów ani nie klękał przed flagą UPA; złożył wiązankę pod ścianą poległych w Kijowie, w miejscu, w którym hołd składają wszystkie zagraniczne delegacje - przekazało w sobotę MON. Jak zaznaczono, flaga UPA znajdowała się w sąsiedniej części muru.

„Dlaczego ją zatrudniliście?”. Burza w sieci pod zdjęciem z Małgorzatą Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Dlaczego ją zatrudniliście?”. Burza w sieci pod zdjęciem z Małgorzatą Rozenek w Dzień Dobry TVN

Po raz kolejny na instagramowym koncie „Dzień dobry TVN” zawrzało. Wszystko za sprawą zdjęcia z Małgorzatą Rozenek.

„Le Soir”: Kwitnie europejski import skroplonego gazu z Rosji. Zaskakujące dane Wiadomości
„Le Soir”: Kwitnie europejski import skroplonego gazu z Rosji. Zaskakujące dane

Europejski import rosyjskiego gazu skroplonego wzrósł w ubiegłym roku o 36 procent - informuje belgijski dziennik „Le Soir”, powołując się na organizację ekologiczną Greenpeace.

Niemieckie media ws. Leopardów: Wina spadnie znów na Berlin Wiadomości
Niemieckie media ws. Leopardów: "Wina spadnie znów na Berlin"

Z informacji niemieckich mediów wynika, że państwa NATO mają zwlekać z potwierdzeniem udziału w procedurze tworzenia batalionów pancernych dla Ukrainy.

„Więzi się zacieśniają”. Chiński minister w Moskwie. Na co ze strony Pekinu może liczyć Putin? Wiadomości
„Więzi się zacieśniają”. Chiński minister w Moskwie. Na co ze strony Pekinu może liczyć Putin?

Wiceszef resortu spraw zagranicznych Chin spotkał się w Rosji z Siergiejem Ławrow – przekazał chiński i dodał, że więzy pomiędzy Chinami a Rosją się zacieśniają.

Hiszpańskie media: Włochy Meloni coraz bardziej przypominają Polskę Wiadomości
Hiszpańskie media: Włochy Meloni coraz bardziej przypominają Polskę

Dojście do władzy będącej w sojuszu w jednej frakcji Parlementu Europejskiego z PiS Giorgii Meloni i jej Braci Włochów w sojuszu z Ligą Salviniego i Forza Italia Berlusconiego, wywołało drżenie brukselskich elit. Czy teraz spełniają się ich "czarne" scenariusze? O tym traktuje omówienie doniesień hiszpańskiej prasy Małgorzaty Wołczyk na łamach DoRzeczy.pl

Legenda reprezentacji Polski mocno o Lewandowskim. Obraża się za to, że ktoś na niego nie gra Wiadomości
Legenda reprezentacji Polski mocno o Lewandowskim. "Obraża się za to, że ktoś na niego nie gra"

Były reprezentant Polski gorzko na temat Roberta Lewandowskiego. "Lewandowski czasami obraża się za to, że ktoś na niego nie gra".

Netflix nakręci nową wersję „Znachora”. Anna Dymna komentuje Wiadomości
Netflix nakręci nową wersję „Znachora”. Anna Dymna komentuje

Anna Dymna wypowiedziała się na temat nowej wersji filmu na podstawie książki Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z 1937 r. "Znachor". Produkcją ma się zająć Netflix.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe