"Biskup Niezłomny". W Ustrzykach Dolnych odsłonięto pomnik abp. Ignacego Tokarczuka

29 grudnia, w 10. rocznicę śmierci byłego metropolity przemyskiego, abp. Ignacego Tokarczuka jednego z najważniejszych hierarchów kościoła katolickiego w Polsce drugiej połowy XX wieku – w Ustrzykach Dolnych odsłonięto jego pomnik.
/ fot. NSZZ "S" Region Rzeszowski

Uroczystości były okazją do rozważań nad nieugiętą postawą abpa wobec władz komunistycznych. Wspominano jego odważne wystąpienia przeciwko zakłamaniu systemu i ateizacji społeczeństwa oraz wsparcie, jakiego udzielał przedstawicielom opozycji demokratycznej, działaczom NSZZ „Solidarność”.

Przeciwstawiał kłamstwu prawdę

W parafii Matki Bożej Królowej w Ustrzykach Dolnych odbyła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem bpa Stanisława Jamrozka, bpa pomocniczego archidiecezji przemyskiej, który w homilii podkreślał wyjątkową postawę abpa Tokarczuka – obrońcy i niezłomnego głosiciela prawdy.

– Tej Arcybiskup uczył, często przypominał, żeby te kłamstwa, które były często głoszone w czasach totalitaryzmu, żeby one były demaskowane w świetle prawdy – prawdy, która przynosi Jezus Chrystus, którą odczytujemy z Pisma Świętego. Często przypominał, że dzieło tworzone bez Pana Boga, jest dziełem na glinianych nogach, które prędzej czy później się rozpadnie. Nie dowierzaliśmy, kiedy mówił, że upadnie komunizm, że upadną systemy totalitarne, a jednak miał rację

– przyznawał bp Jamrozek.

Wspominał również abp. Tokarczuka jako niezwykle odważnego duchownego, który nie bał się sprzeciwiać aparatowi komunistycznemu:

– Gdy został wezwany na posterunek milicji, kiedy jeden z urzędników zaczął na niego krzyczeć. On mówi wtedy: ja też zacząłem na niego krzyczeć i zobaczyłem, że on zbladł. Pomyślałem, że mam Kogoś za sobą – Kogoś ważniejszego – uczył tej odwagi – stawiania czoła wyzwaniom, które spotykają człowieka.

Po Mszy Świętej odbyło się odsłonięcie pomnika abp. Ignacego Tokarczuka. Uroczystość ta była inicjatywą Stowarzyszenia Ośrodka Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy oraz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych.

W uroczystościach wziął udział Przewodniczący Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” Roman Jakim oraz m.in.: Poseł na Sejm RP A. Śnieżek, W. Ortyl Marszałek WP oraz W. Buczak.

Abp Ignacy Tokarczuk urodził się 1 lutego 1918 w Łubiankach Wyższych na Ukrainie. W 1942 roku wyświecony na kapłana we Lwowie. W czasie wojny niósł pomoc Żydom, a jako Polak i katolicki kapłan był zaciekle zwalczany przez UPA, która wydała na niego wyrok śmierci. Cudem uratował się z ludobójstwa zgotowanego przez UPA.

W Polsce był wieloletnim ordynariuszem diecezji przemyskiej (1965–1993) i zasłynął jako inicjator rozwoju budownictwa sakralnego i powiększenia sieci parafialnej w diecezji. Przez jego nieugiętą postawę wobec władzy komunistycznej został nazwany Biskupem Niezłomnym.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego Wiadomości
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego

W związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi w górach, ratownicy Grupy Krynickiej GOPR ewakuowali w czwartek 14 dzieci - uczestników obozu sportowego ze schroniska na Przehybie w Beskidzie Sądeckim. Dojazd do schroniska uniemożliwiły powalone drzewa.

Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń

52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. 59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot? Wiadomości
Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot?

Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Okazuje się, że tę decyzję popiera w pełni... Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję Wiadomości
Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję

Prezydent elekt Czech Petr Pavel zapowiedział, że po swojej inauguracji zleci dokładną inspekcję pomieszczeń na Zamku Praskim, siedzibie głowy państwa. Pavel powiedział w czwartek portalowi tygodnika „Respekt”, że panujące tam warunki uważa za niezadowalające. Ma obawiać się podsłuchów.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej

Kilka gramów daje życie! Rozrusznik wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej!

Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Co z decyzją króla Karola III ws. księcia Harry'ego i Meghan Markle? Czy monarcha zgodzi się na to, by para wzięła udział w jego najważniejszej ceremonii?

Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach Wiadomości
Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach

Były rosyjski oficer Konstanin Jefremow, który uciekł z Rosji, opowiedział brytyjskiej telewizji, jak traktowano ukraińskich żołnierzy w niewoli.

Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem Wiadomości
Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem

Były szef NATO wraz z szefem Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem opracowali dokument, który ma pozwolić Ukrainie liczyć na takie samo wsparcie ze strony USA, na jakiem może liczyć Izrael.

“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom Wiadomości
“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom

Przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin w mocnych słowach zaatakował Niemcy ws. dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard. Zapowiedział, że czeka je taki sam los jak Tygrysy, które wykorzystywała armia niemiecka podczas II wojny światowej.

Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem” Wiadomości
Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem”

Zapadł wyrok skazujący Kazimierza Marcinkiewicza na pół roku ograniczenia wolności i wykonywanie prac społecznych. Co na to były premier?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe