„Mówicie o polskim interesie, a Niemcy nie mają interesu?” Wadim Tyszkiewicz odpowiada na pytanie ws. Odry [WIDEO]

Podczas konferencji prasowej zarządu województwa lubuskiego doszło do spięcia pomiędzy senatorem Wadimem Tyszkiewiczem a redaktorem naczelnym „Gazety Wrocławskiej” Januszem Życzkowskim.
Odra - widok na Uraz k. Wrocławia/ Senator Wadim Tyszkiewicz „Mówicie o polskim interesie, a Niemcy nie mają interesu?” Wadim Tyszkiewicz odpowiada na pytanie ws. Odry [WIDEO]
Odra - widok na Uraz k. Wrocławia/ Senator Wadim Tyszkiewicz / Wikipedia CC BY-SA 3.0/ screen Twitter

Tematem konferencji było podsumowanie przez zarząd województwa roku 2022, jednak jedno z zadanych pytań dotyczyło próby zablokowania przez Niemców polskiej inwestycji na Odrze. Pytanie zadał redaktor naczelny „Gazety Wrocławskiej” Janusz Życzkowski. Odpowiedź senatora Wadima Tyszkiewicza była pełna emocji.

„Für Deutschland”

Panie redaktorze, für Deutschland, für Deutschland, ile razy powtórzyliście to słowo w swoich mediach narodowych? Wiecie, że rzeka Odra jest rzeką graniczną? Bo co niektórzy o tym zapomnieli

– uniósł się Wadim Tyszkiewicz. Senator dodał, że „aby realizować inwestycje na wspólnej rzece, która jest rzeką graniczną, trzeba po prostu rozmawiać”. 

A nie szczuć jednych na drugich i mówić o tym, jaki to Niemiec jest zły po drugiej stronie

– dodał polityk i oznajmił, że „Niemcy to są nasi przyjaciele”. 

Tylko z nimi trzeba rozmawiać. A wy szczujecie Polaków na Niemców i oczekujecie, że jak się będą Niemcy zachowywać? Mówicie o interesie narodowym Polski, a Niemcy nie mają swojego interesu? I całą sztuką jest zawieranie kompromisów, o których mówiłem. Trzeba siadać i rozmawiać z przyjaciółmi, a nie miliony razy powtarzać für Deutschland

– podsumował Wadim Tyszkiewicz. 

Spór między Polską a Niemcami ws. Odry

Od czasów katastrofy ekologicznej na Odrze pomiędzy Polską a Niemcami rośnie napięcie ws. dalszych losów granicznej rzeki. Ministerstwo środowiska Brandenburgii wraz z niemieckimi ekologami zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie prowadzone przez Polskę na Odrze prace; sąd przychylił się do wniosku Niemców i nakazał wstrzymanie inwestycji. Odwołanie od wyroku zapowiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Polacy inwestycję w infrastrukturę rzeki uzasadniają zwiększeniem ochrony przeciwpowodziowej.

Bezwzględnie będziemy się od tego odwoływać. A inwestycja nie zostanie zatrzymana

– powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w wywiadzie dla Radia Maryja.

Niemcy podpierają się kwestią katastrofy ekologicznej, która miała miejsce na Odrze, wokół której rozpowszechniano liczne nieprawdziwe informacje. Ostatecznie okazało się, że katastrofę spowodowały złote algi.

Kim jest Wadim Tyszkiewicz?

Tyszkiewicz to były wieloletni prezydent Nowej Soli. Zarządzał miastem od 2002 do 2019 r. W 2015 r. zaangażował się w działalność Nowoczesnej Ryszarda Petru. W lipcu tego roku został wiceprezesem stowarzyszenia, zaś rok później ogłosił wstąpienie do partii i został członkiem jej zarządu krajowego.

W 2019 r. wystartował jako bezpartyjny do Senatu i uzyskał mandat senatora, a co za tym idzie, przestał być prezydentem Nowej Soli. Wraz z Krzysztofem Kwiatkowskim i Lidią Staroń współtworzy Koło Senatorów Niezależnych.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym Wiadomości
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym

3 lutego 1982 r. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni wydał najwyższy z wyroków wobec działaczy opozycji w stanie wojennym. Ewa Kubasiewicz, która pracowała w Wyższej Szkole Morskiej jako kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów uczelnianej biblioteki, została skazana na 10 lat pozbawienia wolności i 5 lat pozbawienia praw publicznych.

Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe