WOJNA W EUROPIE WSCHODNIEJ I CHAOS INFORMACYJNY

WOJNA W EUROPIE WSCHODNIEJ I CHAOS INFORMACYJNY

Pomagamy Ukraińcom jak możemy. Czy możemy robić więcej? Nie sądzę. Dostarczamy broni za kwotę blisko 4 razy większą niż Niemcy i pod tym względem jesteśmy „numerem 1” w Unii Europejskiej. Tylko USA i Wielka Brytania robią to w większej skali niż my. Dodajmy naszą pomoc dla milionów uchodźców, medyczną, humanitarna.
Warto jednak odwrócić pytanie i powiedzieć: co Ukraina powinna dać z siebie poza oczywistą walką z Rosją, wspieraną przez nas z całych sił. Z mojego punktu widzenia, jako człowieka, który funkcjonuje w strukturach międzynarodowych i spotyka nie zawsze przekonanych do kontynuacji pomocy dla Ukrainy czy zaostrzenia, a nawet choćby zwykłego kontynuowania sankcji wobec Rosji apelowałbym do strony ukraińskiej o jedną, jedyną rzecz, która nie wymaga żadnego wysiłku zbrojnego czy finansowego, a tylko lepszej komunikacji wewnątrz struktur w Kijowie. Oto bowiem z Ukrainy płyną nierzadko na Zachód sprzeczne narracje w tej samej sprawie. Doprawdy utrudnia to utrzymywanie wysokiego stopnia poparcia Zachodu dla dalszej, na tak dużą skalę, pomocy dla Kijowa i przeciwstawiania się Moskwie. Weźmy przykład z ostatnich dni. Na „przywitanie” Nowego Roku Rosjanie wystrzelili kolejną flotę dronów – irańskich i nie tylko. Administracja prezydenta Zełenskiego z triumfem obwieściła, że WSZYSTKIE drony zostały zestrzelone i obrona przeciwlotnicza Ukrainy odniosła pełen sukces. W tym samym czasie prezydent ukraińskiej stolicy, były bokser Witalij Kliczko poinformował, iż, niestety, część dronów z Rosji dotarła do celu i zniszczyła istotną część infrastruktury krytycznej Kijowa. W efekcie 20% mieszkań i budynków publicznych zostało odciętych od prądu.

Takie rozbieżności, przedstawianie dwóch zupełnie różniących się, ale jednocześnie oficjalnych wersji szkodzą Ukrainie na zewnątrz, ale też nie pomagają tym, którzy Ukrainę wspierają. Którą wersję przyjąć za prawdziwą? Której bronić? Którą „sprzedawać” politykom Zachodu, którego poparcie finansowe, militarne, polityczne dla naszego wschodniego sąsiada nie musi być czymś stałym i oczywistym.

Z takiego chaosu informacyjnego (propagandowego) cieszyć się może tylko Moskwa. Doprawdy Ukraina musi nad tym zapanować.

*tekst ukazał się na portalu wio.waw.pl (04.01.2023)
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym Wiadomości
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym

3 lutego 1982 r. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni wydał najwyższy z wyroków wobec działaczy opozycji w stanie wojennym. Ewa Kubasiewicz, która pracowała w Wyższej Szkole Morskiej jako kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów uczelnianej biblioteki, została skazana na 10 lat pozbawienia wolności i 5 lat pozbawienia praw publicznych.

Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe