Piotr Duda dla „TS”: Okres przedwyborczy to dla nas żniwa

– Obecny przedwyborczy okres dla nas, związkowców, to są żniwa. To jest okres, w którym maksymalnie będziemy chcieli wykorzystać polityków dla naszych celów. A nasze cele to dobro pracowników należących do związku zawodowego Solidarność – zapewnia Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „S”, w rozmowie z „TS”, pytany o plany Solidarności na 2023 rok.
 Piotr Duda dla „TS”: Okres przedwyborczy to dla nas żniwa
/ fot. M. Żegliński

– Pod koniec roku rozpoczęliśmy sformalizowane rozmowy z rządem dotyczące głównych postulatów, które mieliśmy na naszych sztandarach, gdy szykowaliśmy się do Marszu Godności. Nie wyszliśmy na ulice 17 listopada z wiadomych powodów. Ale dzięki temu, że i my pokazaliśmy solidarność z narodem ukraińskim, rząd także pokazał solidarność, zrobił krok do przodu. Spotkaliśmy się, powołaliśmy wspólne zespoły – przekonuje Piotr Duda.

Piotr Duda mówi, że oprócz głównych postulatów dotyczących firm energochłonnych i odbiorców indywidualnych, ale także emerytur stażowych i podwyżek w sferze finansów publicznych, Solidarność podnosi też wiele innych postulatów branżowych, a także systemowych.

Chociażby to, aby wyłączyć z minimalnego wynagrodzenia dodatek za pracę w warunkach szkodliwych, a także bardzo ważny postulat dotyczący niestabilności, jeżeli chodzi o ochronę naszych działaczy związkowych w zakładach pracy. W trybie pilnym ma być przygotowana zmiana ustawy Kodeksu postępowania cywilnego, aby ochrona tych działaczy była skuteczna i nie była tylko na papierze. Bo obecnie w rzeczywistości jest fikcją, pracodawcy zwalniają pod obojętnie jakim pretekstem

– mówi Piotr Duda. – Jeżeli uda nam się podpisać w pierwszym kwartale porozumienie z rządem w tym temacie, to będziemy szczęśliwi – dodaje.

Z drugiej strony obecny przedwyborczy okres dla nas, związkowców, to jest żniwo. To jest okres, w którym maksymalnie będziemy chcieli wykorzystać polityków dla naszych celów. A nasze cele to dobro pracowników należących do związku zawodowego Solidarność

– zapewnia Piotr Duda.

Przewodniczący dodaje, że na początku marca zbierze się Komisja Krajowa, która będzie podejmowała dalsze decyzje w sprawie przyszłych działań Związku.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Pożar w elektrowni w Odessie. Ukraina zwraca się z prośbą do Turcji Wiadomości
Pożar w elektrowni w Odessie. Ukraina zwraca się z prośbą do Turcji

W Odessie na południu Ukrainy doszło do poważnego pożaru elektrowni. Według informacji podanych przez media, w wyniku zdarzenia pozbawionych prądu jest około pół miliona mieszkańców.Duży sukces. Niemiecki koncern podpisał antyizraelską deklarację Wiadomości
"Duży sukces". Niemiecki koncern podpisał antyizraelską deklarację

Niemiecki koncern Siemens będzie sprzedawał pociągi tureckim kolejom, a warunkiem było podpisanie deklaracji związanej z bojkotem Izraela – informuje w piątek portal dziennika telewizyjnego Tagesschau, powołując się na ustalenia stacji SWR.

Beata Szydło: Wojna nie może odbywać się kosztem polskich obywateli Wiadomości
Beata Szydło: Wojna nie może odbywać się kosztem polskich obywateli

W tej chwili u władzy w Polsce ludzie odpowiedzialni, którzy rozumieją, że ta wojna nie może się też odbywać kosztem polskich obywateli – mówiła dziś w Staszowie była premier Beata Szydło.

Fenomenalny konkurs w Willingen! Polak na podium Wiadomości
Fenomenalny konkurs w Willingen! Polak na podium

Sobotni konkurs indywidualny w niemieckim Willingen wygrał norweski skoczek Halvor Egner Granerud. Drugie miejsce na podium przypadło Słoweńcowi Anze Laniskowi, zaś trzecie miejsce zajął Polak - Dawid Kubacki.

Złe wieści dla Małgorzaty Rozenek. Jest decyzja TVN Wiadomości
Złe wieści dla Małgorzaty Rozenek. Jest decyzja TVN

Władze TVN podjęły decyzję, która może być źle przyjęta przez fanów „Projektu Lady”.

Szef MON składał kwiaty przed flagą UPA? Jest reakcja resortu Wiadomości
Szef MON składał kwiaty przed flagą UPA? Jest reakcja resortu

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak nie składał kwiatów ani nie klękał przed flagą UPA; złożył wiązankę pod ścianą poległych w Kijowie, w miejscu, w którym hołd składają wszystkie zagraniczne delegacje - przekazało w sobotę MON. Jak zaznaczono, flaga UPA znajdowała się w sąsiedniej części muru.

„Dlaczego ją zatrudniliście?”. Burza w sieci pod zdjęciem z Małgorzatą Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Dlaczego ją zatrudniliście?”. Burza w sieci pod zdjęciem z Małgorzatą Rozenek w Dzień Dobry TVN

Po raz kolejny na instagramowym koncie „Dzień dobry TVN” zawrzało. Wszystko za sprawą zdjęcia z Małgorzatą Rozenek.

„Le Soir”: Kwitnie europejski import skroplonego gazu z Rosji. Zaskakujące dane Wiadomości
„Le Soir”: Kwitnie europejski import skroplonego gazu z Rosji. Zaskakujące dane

Europejski import rosyjskiego gazu skroplonego wzrósł w ubiegłym roku o 36 procent - informuje belgijski dziennik „Le Soir”, powołując się na organizację ekologiczną Greenpeace.

Niemieckie media ws. Leopardów: Wina spadnie znów na Berlin Wiadomości
Niemieckie media ws. Leopardów: "Wina spadnie znów na Berlin"

Z informacji niemieckich mediów wynika, że państwa NATO mają zwlekać z potwierdzeniem udziału w procedurze tworzenia batalionów pancernych dla Ukrainy.

„Więzi się zacieśniają”. Chiński minister w Moskwie. Na co ze strony Pekinu może liczyć Putin? Wiadomości
„Więzi się zacieśniają”. Chiński minister w Moskwie. Na co ze strony Pekinu może liczyć Putin?

Wiceszef resortu spraw zagranicznych Chin spotkał się w Rosji z Siergiejem Ławrow – przekazał chiński i dodał, że więzy pomiędzy Chinami a Rosją się zacieśniają.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe