„Die Welt”: „Niemcy gotowe na »pewne kwoty odszkodowań«, ale polski rząd nie jest zainteresowany”

W czwartkowej publikacji niemieckiego dziennika „Die Welt” czytamy, że Niemcy są gotowe do negocjacji ws. wypłacenia odszkodowań wojennych, ale polski rząd nie wykazuje zainteresowania, bo „potrzebuje konfrontacji” – pisze komentator dziennika Jacques Schuster.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz | prezes PiS Jarosław Kaczyński „Die Welt”: „Niemcy gotowe na »pewne kwoty odszkodowań«, ale polski rząd nie jest zainteresowany”
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz | prezes PiS Jarosław Kaczyński / PAP/EPA/CLEMENS BILAN | Piotr Drabik / Flickr.com / CC BY 2.0

Tematem publikacji „Die Welt” jest odpowiedź Niemiec na polską notę ws. odszkodowań wojennych. Przypomnijmy, że władze w Berlinie zakomunikowały, że kwestia ta „pozostaje zamknięta, a Rząd RFN nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie”.

„Die Welt”: „Niemcy gotowe na »pewne kwoty«”

Rząd niemiecki, a wraz z nim większość społeczeństwa, byłby otwarty na negocjowanie z Polakami pewnych kwot odszkodowań. W nocie dyplomatycznej Warszawy do Berlina są też liczne postulaty, które mogłyby zostać spełnione

– pisze red. Schustera, co jest dosyć zadziwiające zważywszy na dosadny, czy wręcz buńczuczny ton odpowiedzi niemieckiego rządu na polską notę ws. reparacji. Dalej jednak redaktor pyta „w jakim celu” spełniać postulaty Warszawy, skoro...

Stała część tożsamości PiS opiera się na samookreśleniu poprzez naznaczenie wroga. PiS potrzebuje wizerunku odpychającego Niemca, który uważa Słowian za niewolników, aby utrzymać swoje słabe ja

– czytamy w publikacji. W opinii publicysty zbrodnie, które w latach 1939-1945 dokonali narodowi socjaliści na Polakach „są bezsporne”, „jest więc niemalże łajdactwem ze strony polskiego rządu insynuowanie, że jego sąsiedzi na zachód od Odry zapomnieli o cierpieniach Polski”.

Dlaczego Berlin odrzuca żądania reparacyjne

Jak wskazuje Schuster, Berlin odrzucił żądania reparacji ze strony Polski, ponieważ „nie tylko pociągnęłyby za sobą dalsze (moralnie uzasadnione) żądania innych państw”, ale także dlatego, że „polskie roszczenia doprowadziłyby do osłabienia Niemiec w sposób zagrażający zachodniej strukturze sojuszniczej”. 

Po trzeźwej refleksji nawet Warszawa nie może mieć żadnego interesu w takim rozwoju

– twierdzi redaktor i podkreśla, że „PiS chce zobrzydzić wizerunek sąsiada, aby odurzyć własny naród ognistym chochołem antyniemieckiej propagandy”.

Celem jest odwrócenie ich uwagi od planu przekształcenia Polski w nieliberalną demokrację o charakterze autorytarnym

– czytamy. Kolejny fragment jest jeszcze bardziej skandaliczny.

Oba rządy powinny badać historyczną prawdę, do której tak samo jak niemieckie zbrodnie należy pytanie, dlaczego Polacy w dużej mierze tylko obserwowali tłumienie przez Niemców w 1943 roku powstania w getcie warszawskim, a prawie nie pomagali Żydom

– pisze Schuster i dodaje, że zamiast tego „PiS woli instrumentalizować historię i nadużywać jej do utrzymania władzy”. 

W końcu działa tak samo, jak robili to znienawidzeni przez nich komuniści ze starego bloku wschodniego. Ale przeszłość nie powinna być bronią

– podsumował redaktor.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu Wiadomości
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu

Prezydent USA Joe Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę, choć dodał, że nie wie, w jakim terminie. Powiedział też, że USA nie przekażą Ukrainie samolotów F-16.

„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha Wiadomości
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha

Ostatnie występy Kamila Stocha nie należą do najlepszych. Polski skoczek w rozmowie z portalem skijumping.pl wskazał przyczynę swoich problemów w Bad Mitterndorf.

Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji” Wiadomości
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji”

– Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej, Seulu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Atak nożownika w Brukseli. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany – poinformowała belgijska policja.

Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem” Wiadomości
Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem”

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek Wiadomości
Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek

Policjanci z Zabrza szukają sprawcy zgwałcenia 17-latki. Proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji. W poniedziałek, zgodnie z decyzją prokuratury, policja opublikowała w internecie wizerunek podejrzewanego o to mężczyzny.

[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle Wiadomości
[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że mimo kryzysów gospodarczych i finansowych związanych z wojną na Ukrainie poparcie dla rządu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, mało tego – od ostatniego miesiąca wzrosło.

Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO] Wiadomości
Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO]

Dzisiaj policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zatrzymali Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie. W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania.

Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Wiadomości
Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

W wieku blisko 98 lat zmarł ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III przerywa milczenie

Dziś brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Król Karol III postanowił, że po raz pierwszy publicznie wypowie się na temat skandalu, jaki rozpętali książę Harry i Meghan Markle.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe