MOJA PLEBISCYTOWA „10”

MOJA PLEBISCYTOWA „10”

Oto moja „dziesiątka” w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na najpopularniejszych sportowców Polski w 2022 roku. Podkreślam słowo „najpopularniejszy”, a nie „najlepszy”, bo trudno przecież w sposób wiarygodny porównać dyscypliny tak różne, jak choćby bardzo popularny w Polsce i ,niestety, mało na świcie – żużel oraz bijący wszędzie rekordy popularności – tenis.

Najpierw przedstawię trzynastkę (sic!)  nominowanych, a potem kolejność: Dawid Kubacki (skoki narciarskie, lider Pucharu świata i jedyny polski medalista zimowych IO w Chinach), Bartosz Kurek (siatkówka, kapitan reprezentacji wicemistrzów świata), Aleksandra Lisowska (lekkoatletyka, mistrzyni Europy w biegu maratońskim), Aleksandra Mirosław (wspinaczka sportowa, rekordzistka świata w wspinaczce na szybkość, mistrzyni Europy, przy czym Polki zajęły w tej konkurencji pięć pierwszych miejsc!), Wojciech Nowicki (lekkoatletyka, mistrz Europy- obronił tytuł i wicemistrz świata, autor najdłuższego rzutu na świecie w tym sezonie), Mateusz Ponitka (koszykówka, kapitan reprezentacji, która po pół wieku znalazła się w pierwszej czwórce mistrzostw Europy), Karolina Naja, Adrianna Kąkol, Anna Puławska, Dominika Putto (kajakarstwo, w tej czwórce znajdują się mistrzynie świata i Europy w „dwójce” na 500 metrów i w „czwórce” na 500 metrów, jest też mistrzyni Europy w „jedynce” na 500 metrów – Puławska), Iga Świątek (tenis, „Nr 1” na świecie w rankingu ATP, zwyciężczyni Roland Garros i US Open), Paweł Fajdek (lekkoatletyka, po raz piąty z rzędu zdobył tytuł mistrza świata), Pia Skrzyszowska (lekkoatletyka, mistrzyni Europy w biegu na 100 metrów przez płotki), Fabian Barański, Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup, Dominik Czaja (wioślarstwo, mistrzowie świata w czwórce podwójnej i wicemistrzowie Europy), Piotr Michalski (łyżwiarstwo szybkie, mistrz Europy na 500 metrów, wicemistrz świata w drużynie, czwarty i piąty na IO), Bartosz Zmarzlik (żużel, mistrz świata- już po raz trzeci).
To „trzynastka” nominowanych, a teraz kolejność „dziesiątki”:

1.    Iga Świątek,
2.    Dawid Kubacki,
3.    Bartek Zmarzlik,
4.    Bartosz Kurek,
5.    Paweł Fajdek,
6.    Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto,
7.    Fabian Barański, Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup, Dominik Czaja,
8.    Wojciech Nowicki,
9.    Mateusz Ponitka,
10.    Aleksandra Mirosław.

*tekst ukazał się na portalu po-bandzie.com.pl (04.01.2023)
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym Wiadomości
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym

3 lutego 1982 r. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni wydał najwyższy z wyroków wobec działaczy opozycji w stanie wojennym. Ewa Kubasiewicz, która pracowała w Wyższej Szkole Morskiej jako kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów uczelnianej biblioteki, została skazana na 10 lat pozbawienia wolności i 5 lat pozbawienia praw publicznych.

Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe