Zapadliska w Trzebini. "Rozwiązanie problemów nie nastąpi z dnia na dzień"

Wyniki badań terenu, które powinny być znane w połowie lutego, będą kamieniem milowym w rozwiązaniu sprawy zapadlisk, powstających na terenie naszej gminy. Rozwiązanie problemów nie nastąpi jednak z dnia na dzień – powiedział PAP burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk.
 Zapadliska w Trzebini.
/ Trzebinia/Polsat News/Screen

W ostatnich dwóch tygodniach w Trzebini pojawiły się już trzy zapadliska. Z 25 na 26 grudnia ub.r. w rejonie ulicy Górniczej na terenie ogródków działkowych. 31 grudnia – w rejonie ul. Jana Pawła II na terenie ogródków działkowych. Ostatnio, 6 stycznia – ziemia zapadła się również w rejonie ul. Jana Pawła II. Burmistrz Jarosław Okoczuk uspokaja, że jest to teren poszybowy, wyłączony z użytkowania, bez zgód na zabudowę. W pobliżu nie ma budynków mieszkalnych. Dziura ma średnicę ok. 3 metrów, głębokość – ok. 2 metrów.

Zapadliska w Trzebini

Serię zapadlisk zapoczątkowało we wrześniu ub. roku zapadnięcie się fragmentu parafialnego cmentarza i wchłonięcie ok. 50 grobów.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń, następca prawny kopalni węgla kamiennego "Siersza", zleciła wówczas badanie terenu, m.in. przy użyciu georadaru. Pełne opracowanie wyników wszystkich badań z ostatnich miesięcy ma być upublicznione 15 lutego. Data ta padła podczas posiedzenia wojewódzkiego sztabu zarządzania kryzysowego.

„Wyniki badań, które powinny być znane w połowie lutego, będą kamieniem milowym w rozwiązaniu sprawy zapadlisk, powstających na terenie naszej gminy. Znając wyniki będziemy wiedzieli, jakie działania podejmie Spółka Restrukturyzacji Kopalń oraz jakie działania my mamy podjąć, aby zapobiegać dalszym degradacjom terenu” – powiedział w sobotę PAP burmistrz Trzebini. „Rozwiązanie problemu nie nastąpi z dnia na dzień i jesteśmy tego świadomi” - dodał.

Badaniami objęte zostały 120 hektary, ale – jak zauważył Jarosław Okoczuk – epicentrum ostatnich zdarzeń zajmuje 10-12 ha na osiedlu Siersza.

Jak podkreślił burmistrz, do zapadlisk dochodzi z dala od zabudowy mieszkalnej, na obszarach, które nigdy nie otrzymałyby pozwolenia na zabudowę. Obecnie gmina pracuje nad zmianą studium – zmiana zakłada wyłączenie z możliwości zabudowy małego fragmentu, gdzie, jak mówił burmistrz, takiego zakazu jeszcze nie ma.

Po pojawianiu się zapadliska na cmentarzu we wrześniu mieszkańcy Trzebini mówili, że nie mogą spać spokojnie. Jarosław Okoczuk zapytany przez PAP, czy ma sygnały od mieszkańców o planach przeprowadzki, również wskazał na wagę oczekiwanych wyników badań.

„Nie miałem takich informacji o planach przeprowadzek. Myślę, że takie informacje pojawią się ewentualnie po poznaniu struktury podłoża, na którym się znajdujemy. Wyniki badań SRK dadzą odpowiedzi na wiele pytań” – zaznaczył burmistrz.

Jak dodał, mieszkańcy są świadomi, na jakim terenie mieszkają, ale i – jak podkreślił – jest to jedna z wielu gmin, gdzie w przeszłości prowadzone były prace górnicze. Teren był monitorowany przez ostatnie kilkanaście lat. Badania podjęto dopiero ostatniej jesieni. Równocześnie Okoczuk podkreślił, że jest zadowolony ze współpracy z SRK i że SRK działa zgodnie z oczekiwaniami władz miasta i gminy.

Gmina nie wyklucza, że będzie się ubiegała o zadośćuczynienia w związku z deformacjami terenu.

Zapadliska powstające w Trzebini to szkody pogórnicze spowodowane przez dawną kopalnię węgla kamiennego "Siersza" działającą w tym mieście od połowy XIX wieku. W latach 1999-2001 kopalnia zakończyła działalność. Na początku eksploatacja prowadzona była płytko, na głębokości 20-25 metrów. Potem podziemne chodniki schodziły coraz niżej. Likwidatorzy zakładali, że pozostałe po eksploatacji pustki wypełni woda. Z biegiem czasu woda zaczęła podchodzić coraz bliżej powierzchni ziemi


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
78. lat temu sowieci wkroczyli do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau Wiadomości
78. lat temu sowieci wkroczyli do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau kojarzy się światu jako największe cmentarzysko i symbol eksterminacji europejskich Żydów, choć obóz powstał jako miejsce kaźni Polaków. To tutaj, w widłach rzek Wisły i Soły, z dala od berlińskich i paryskich kawiarenek, naziści postanowili utworzyć sztandarowy ośrodek niemieckiego terroru skierowanego przeciwko narodom Europy. 78 lat temu, bramę z cynicznym napisem „Arbeit macht frei” przekroczyli żołnierze 60. Armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego. Tym samym oświęcimski kombinat śmierci został wyzwolony.

Zmasowany atak Rosji na Ukrainę. Podano liczbę zabitych Wiadomości
Zmasowany atak Rosji na Ukrainę. Podano liczbę zabitych

W ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskiego ataku z powietrza na terenie całej Ukrainy śmierć poniosło 11 osób – poinformowały ukraińskie służby.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polski dron Prometheus. Jedyny taki na świecie Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polski dron "Prometheus". Jedyny taki na świecie

Polacy stworzyli pierwszego cywilnego drona, którym można sterować zdalnie na odległość nawet międzykontynentalną!

Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Sejm zdecydował Wiadomości
Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Sejm zdecydował

Podczas czwartkowego posiedzenie Sejmu przyjęto nowelizację Kodeksu wyborczego. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Gwałciciel, który zmienił płeć, nie trafi do kobiecego więzienia. Premier Szkocji zabrała głos Wiadomości
Gwałciciel, który zmienił płeć, nie trafi do kobiecego więzienia. Premier Szkocji zabrała głos

Transseksualna osoba, która będąc mężczyzną zgwałciła dwie kobiety, po czym dokonała prawnej zmiany płci, nie będzie odsiadywać wyroku w kobiecym więzieniu – oświadczyła w czwartek szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon.

Kandydat na prezydenta Czech nie żyje? To fake news i robota hakerów Wiadomości
Kandydat na prezydenta Czech nie żyje? To fake news i robota hakerów

„Tak, żyję. Nigdy nie myślałem, że będę musiał to napisać w sieci” – przekazał w czwartek na Twitterze kandydat na prezydenta Czech generał Petr Pavel.

Zmiany w rachunkach za ciepło. Jest decyzja Sejmu Wiadomości
Zmiany w rachunkach za ciepło. Jest decyzja Sejmu

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy wprowadzającą mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. Teraz ustawa trafi do dalszych prac w Senacie.

To byłby hit! Takiego meczu reprezentacja Polski nie grała od dawna Wiadomości
To byłby hit! Takiego meczu reprezentacja Polski nie grała od dawna

Według informacji Interii władze PZPN przygotowują dużą niespodziankę. W czerwcu podopieczni Fernando Santosa mogą zmierzyć się z reprezentacją Niemiec – wynika z nieoficjalnych informacji serwisu Interia.

Media: Niemiecki potentat dostarczał ważny komponent Rosji Wiadomości
Media: Niemiecki potentat dostarczał ważny komponent Rosji

Z informacji niemieckich dziennikarzy wynika, że rosyjskie samoloty wykorzystywane w wojnie na Ukrainie miały być tankowane niemieckimi komponentami.

Jaką wersję czołgów Abrams dostanie Ukraina? Nieoficjalne informacje Wiadomości
Jaką wersję czołgów Abrams dostanie Ukraina? Nieoficjalne informacje

Ukraina otrzyma od USA nowszą wersję czołgów Abrams, w wersji M1A2 z ulepszoną optyką i systemem zarządzania polem walki – podał w czwartek portal Politico. Problemem może być jednak czas dostaw, bo fabryka Abramsów w Ohio jest zajęta wytwarzaniem pojazdów M1A2 dla Polski i Tajwanu.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe