Spotkanie Opłatkowe Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”

W dniu 4 stycznia odbyło się uroczyste Spotkanie Opłatkowe Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”. Uczestniczyli w nim wojewoda małopolski Łukasz Kmita, kapelani „Solidarności”, ks. Władysław Palmowski i ks. prałat Józef Dobosz, Jerzy Jaworski, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej oraz kierownictwo Regionu Małopolskiego.
 Spotkanie Opłatkowe Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”
/ fot. Region Małopolski NSZZ "Solidarność"

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego kolędowania z udziałem dziecięcego zespołu wokalno-muzycznego Fundacji Ruperta Mayera „Dzieło Pomocy Dzieciom” z ulicy Rajskiej w Krakowie. Następnie życzenia związkowcom złożył Wojewoda Małopolski: – Życzę Wam racjonalnych wyborów przy urnach, zarówno w Waszych wyborach związkowych, jak i w wyborach powszechnych. Wykonujcie je z myślą o dobru państwa – mówił Wojewoda.

W podobnym tonie wypowiadał się Jerzy Jaworski, który życząc wszystkim zdrowia na Nowy Rok, podkreślił, że członkowie NSZZ "Solidarność" sprawdzili się w czasie pandemii Covid-19 i wojny na Ukrainie. – To między innymi dzięki Waszemu wsparciu finansowemu Związek śle różnymi kanałami pomoc dotkniętym wojną Ukraińcom, a w ośrodku związkowym w Spale przebywa nadal ponad 150 uchodźców z Ukrainy – przypomniał.

Życzenia pomyślności na 2023 rok złożył zebranym także przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego Adam Lach, choć podkreślał, że nie będzie to łatwy rok. – Zarówno ze względu na wybory, bo przy pierwszych będziemy musieli się starać o wybranie, nie tylko młodszych ludzi, ale także ludzi, którzy będą mieli odwagę walczyć w zakładach pracy i poza nimi o interesy pracowników, o ich prawa, które niejednokrotnie są ograniczane i łamane. To samo dotyczy wyborów parlamentarnych, w których musimy wybrać tę opcję polityczną, która nie odbierze nam obecnych zdobyczy płacowych i socjalnych, jak wiek emerytalny, płaca minimalna, zasiłki rodzinne na dzieci, czy dla emerytów – 13. i 14. emeryturę. Musimy dbać o to, czy metodą walki z inflacją nie ma być gwałtowne schłodzenie gospodarki i wzrost bezrobocia w kraju – wskazywał.

Kolędę powstałą w miejscu internowania działaczy związkowych w stanie wojennym odśpiewał solo weteran działalności konspiracyjnej Antoni Wiatr.

Błogosławieństwo opłatków poprzedziła modlitwa księdza Palmowskiego, który podkreślał, że aby wszystkie składane życzenia na ten rok stały się realne, potrzeba nam wszystkim modlitwy za siebie nawzajem. – Życzę Wam tylko jednego, by właśnie nie brakło Wam ducha modlitwy za siebie, byście chcieli się wzajemnie wspierać modlitwą. A to Boże Dziecię, które przychodzi i zamyka się w chlebie, jako owocu pracy człowieka, niech będzie brane do ręki ze świadomością wspólnoty ludzi pracy, za którą jesteśmy wszyscy odpowiedzialni – życzył Ksiądz.

Opłatkowe spotkanie było też okazją do uroczystego pożegnania pracownic Zarządu Regionu, Bożeny Musiał i Danuty Dunin-Suligostowskiej, pracownic, z którymi musiał się zetknąć każdy członek Związku, załatwiający cokolwiek w Zarządzie Regionu. Pani Bożena Musiał otrzymała również kopię Krzyża Nowohuckiego od ks. Kapelana W. Palmowskiego w podziękowaniu za wieloletnie zaangażowanie wniesione na rzecz Kościoła.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
To nie jest dobra wiadomość. Kreml nakazał przygotowanie schronów w całej Rosji Wiadomości
"To nie jest dobra wiadomość". Kreml nakazał przygotowanie schronów w całej Rosji

- W obliczu wojny na Ukrainie Kreml nakazuje ogólnokrajowy remont schronów przeciwbombowych - pisze na łamach Moscow Times Piotr Kozłow. Moscow Times był darmowym dziennikiem, który w wersji papierowej funkcjonował do 2017 roku. Obecnie w formie elektronicznej jest prowadzony przez redakcję, która została przeniesiona do Amsterdamu.

Joanna Krupa i TVN mają powody do zmartwień? Edward Miszczak zabrał głos ws. Top Model Wiadomości
Joanna Krupa i TVN mają powody do zmartwień? Edward Miszczak zabrał głos ws. "Top Model"

W rozmowie z Jastrząb Post Edward Miszczak został zapytany o popularny program TVN "Top Model". Czy podobny format ruszy niebawem w Polsacie?

Już wkrótce Media Narodowe w sieciach kablowych? Wiadomości
Już wkrótce Media Narodowe w sieciach kablowych?

Kilka dni temu Media Narodowe zostały usunięte z platformy Youtube. Tymczasem Telewizja Media Narodowe Prosta Spółka Akcyjna złożyła wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nadawanie w sieciach kablowych programu „TVMN”. -To ideowa kontynuacja internetowej telewizji „Media Narodowe”, ale jednocześnie zupełnie nowy produkt na rynku medialnym – mówi Piotr Barełkowski, członek zarządu spółki.

Radykalna decyzja ws. Kamila Stocha. Apoloniusz Tajner zabrał głos Wiadomości
Radykalna decyzja ws. Kamila Stocha. Apoloniusz Tajner zabrał głos

Thomas Thurnbichler przed kamerami ogłosił, że Kamil Stoch nie poleci do USA Na zawody Pucharu Świata. Skoczek z Zębu zostanie w domu, aby odpocząć. Głos w sprawie zabrał Apoloniusz Tajner.

Szynkowski vel Sęk zapowiada na jutro wizytę dwóch komisarzy KE. Ogłoszą pewien progres Wiadomości
Szynkowski vel Sęk zapowiada na jutro wizytę dwóch komisarzy KE. "Ogłoszą pewien progres"

Minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk był gościem "Grafitti" w Polsat News.

„To pierwszy krok”. Hołownia i Kosiniak-Kamysz ogłosili plany współpracy Wiadomości
„To pierwszy krok”. Hołownia i Kosiniak-Kamysz ogłosili plany współpracy

– Polska 2050 i PSL chcą stworzyć wspólną listę spraw do załatwienia przez przyszły rząd po przejęciu władzy – zapowiedział we wtorek Szymon Hołownia na konferencji z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. – To pierwszy krok w naszej długiej i owocnej współpracy – dodał.

Ukraińska straż graniczna: „Zestrzeliliśmy rosyjski samolot szturmowy Su-25 koło Bachmutu” Wiadomości
Ukraińska straż graniczna: „Zestrzeliliśmy rosyjski samolot szturmowy Su-25 koło Bachmutu”

Ukraińska straż graniczna oświadczyła we wtorek, że jej funkcjonariusze zestrzelili nad Bachmutem w obwodzie donieckim rosyjski samolot szturmowy Su-25. Nie jest znany los pilota maszyny – informują pogranicznicy w oświadczeniu na serwisie Telegram.

Tutaj będą pracować polscy strażacy! „Tu wciąż mogą znajdować się żywi ludzie” Wiadomości
Tutaj będą pracować polscy strażacy! „Tu wciąż mogą znajdować się żywi ludzie”

Według informacji przekazanych przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Andrzeja Bartkowiaka polscy strażacy z grupy „Husar”, którzy zostali skierowani do pomocy po tragicznym trzęsieniu ziemi w Turcji, będą pracowali w mieście Besni.

PKP obniża ceny biletów Wiadomości
PKP obniża ceny biletów

PKP Intercity obniża od 1 marca tego roku ceny biletów. Ceny bazowe na połącznia kategorii TLK i IC będą średnio o około 11 proc. niższe od obecnie obowiązujących, zaś dla kategorii EIC i EIP – średnio o około 15 proc. – poinformował przewoźnik we wtorkowym komunikacie.

„Zanim będzie mogła nastąpić jakakolwiek wypłata…” Didier Reynders studzi oczekiwania polskiego rządu ws. KPO Wiadomości
„Zanim będzie mogła nastąpić jakakolwiek wypłata…” Didier Reynders studzi oczekiwania polskiego rządu ws. KPO

Didier Reynders, komisarz Komisji Europejskiej ds. sprawiedliwości, zwrócił się w specjalnym liście do prezesów europejskich stowarzyszeń sędziowskich Unii Europejskiej. Treść listu jest istotna z punktu widzenia szans polskiego rządu na pozyskanie funduszy z KPO.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe