Spotkanie opłatkowe struktur branżowych NSZZ „Solidarność” z Prezydium Komisji Krajowej

W poniedziałek 9 stycznia w historycznej Sali BHP w Gdańsku odbyło się spotkanie opłatkowe Prezydium Komisji Krajowej z przedstawicielami krajowych Sekcji i Sekretariatów Branżowych NSZZ „Solidarność”.
 Spotkanie opłatkowe struktur branżowych NSZZ „Solidarność” z Prezydium Komisji Krajowej
/ fot. własne

W spotkaniu brali udział m.in. przewodniczący KK NSZZ „S” Piotr Duda, zastępcy przewodniczącego KK Tadeusz Majchrowicz i Bogdan Kubiak, zastępca przewodniczącego KK NSZZ „S”, członek Prezydium KK Henryk Nakonieczny, szef działu zagranicznego Komisji Krajowej Mateusz Szymański, a także licznie przybyli przewodniczący Sekcji i Sekretariatów Branżowych Solidarności. 

Po odśpiewaniu kolędy i odczytaniu Ewangelii ks. Ludwik Kowalski, proboszcz parafii pw. św. Brygidy w Gdańsku, pobłogosławił opłatek i złożył życzenia zarówno uczestnikom spotkania, jak i całej Solidarności. 

– Życzę Wam od serca Bożego błogosławieństwa i niezłomnej woli, aby nie iść na niewłaściwy, zgniły kompromis. Aby trwać przy wartościach, przy prawdzie, przy sprawiedliwości. Życzę Wam w gronie najbliższych, tych, których kochacie, akceptacji i poczucia bezpieczeństwa; miejsca, do którego zawsze możecie wracać i ładować akumulatory. Życzę, aby w Waszych domach panował pokój i dobro. Niech Wam Boża Dziecina wszystkim błogosławi – życzył ks. Ludwik Kowalski. 

Przemówienie Piotra Dudy 

– Uważam decyzję – którą podjęliśmy w 2018 roku na KZD w Częstochowie, że wydłużamy kadencję na 5 lat – za pozytywną. Dzięki temu mogliśmy spokojnie pracować. Jestem o tym przekonany, że większość naszych zadań zostanie zrealizowane, a to, co nie zostanie, będzie tak, jak robimy to od 2010 roku – przepisywane do kolejnej uchwały programowej, bo nie zawsze wszystko zależy od działaczy związkowych, wiele zależy od polityków, a przypominam, że to właśnie rok wyborczy. I tak jak mówiłem już w Kielcach – to dla nas, związkowców, żniwa. Musimy wykorzystać polityków dla naszych celów, a nasze cele to nie nasza prywata, ale poprawienie warunków pracy w zakładach pracy i nasze postulaty wpisane w uchwałę programową – rozpoczął Piotr Duda. 

W czasie spotkania przewodniczący Solidarności Piotr Duda podsumował miniony rok, a także przedstawił najważniejsze sprawy i wyzwania, które stoją przed Solidarnością w 2023 roku. Przypomniał o zrealizowanych w ubiegłym roku postulatach Związku, w tym m.in.: podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych i drugiego progu podatkowego do 120 tys., wprowadzeniu ulgi z tytułu wpłaconych składek na związki zawodowe; wynegocjowaniu kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 3600 zł brutto od lipca br. i wielu innych.  

Piotr Duda mówił również o działaniach, jakie podjął NSZZ „Solidarność” w związku z wojną na Ukrainie, dziękując członkom Związku za zaangażowanie, pomoc i solidarność.  

– Przyjęliśmy wiele milionów obywateli Ukrainy do swoich domów, a jako związek zawodowy Solidarność przyjęliśmy ich także do naszych ośrodków. Do dzisiaj w naszym ośrodku w Spale przebywają rodziny z Ukrainy – to w 95 proc. matki z dziećmi. To dla nas było bardzo ważne i w dalszym ciągu staramy się im pomagać, także w obszarze politycznym. Robimy to we współpracy z Biurem Zagranicznym Komisji Krajowej – mówił Piotr Duda i przypomniał o wizycie delegacji Solidarności na Ukrainie, gdzie związkowcy na własne oczy mogli ujrzeć okrucieństwo pozostawione przez zbrodniczą armię Putina. – Do dzisiaj nie możemy zrozumieć, dlaczego rosyjskie związkowi zawodowe nie zostały wyrzucone z MKZZ – dodał. 

W kontekście działań na polu zagranicznym Piotr Duda wspomniał również o „dziecku Solidarności”, czyli o projekcie dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych w Unii Europejskiej. Dyrektywa ta promuje także rokowania zbiorowe w sprawie ustalania wynagrodzeń. 

Następnie szef Solidarności omówił relacje na linii rząd – Solidarność. W tym kontekście przypomniał swoje słowa dotyczące wiarygodności Zjednoczonej Prawicy w kontekście obietnicy, jaką kandydat na prezydenta Andrzej Duda złożył w 2015 i 2020 roku w umowie programowej dotyczącej wprowadzenia emerytur stażowych. – My tego nie odpuścimy – zaznaczył.

W czasie spotkania najszerzej dyskutowany był problem dotyczący ochrony działaczy związkowych. Solidarność w ramach zespołu negocjacyjnego domaga się od rządu większej ochrony pracowników podlegających szczególnej ochronie, w tym działaczy związkowych. 

Piotr Duda podkreślił, że działacz związkowy do czasu prawomocnego wyroku sądu powinien pozostać pracownikiem. 

– Nie chcemy chronić działaczy związkowych, którzy coś przeskrobali, ale 99 procent zwolnień przewodniczących Solidarności z art. 52 to są zdecydowane nadużycia – zaznaczył. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego Wiadomości
Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Czechach przekonująco wygrał emerytowany generał Petr Pavel; po przeliczeniu 98 proc. głosowało na niego 57,95 proc. wyborców, na Andrieja Babisza, 42,04 proc., informuje CTK.

Chwile grozy podczas urodzin. Włosy znanej prowadzącej Pytanie na śniadanie zaczęły płonąć [WIDEO] Wiadomości
Chwile grozy podczas urodzin. Włosy znanej prowadzącej "Pytanie na śniadanie" zaczęły płonąć [WIDEO]

Małgorzata Tomaszewska obchodzi dziś 34 urodziny. Prowadząca pytanie na śniadanie dodała na Instagramie poruszający filmik, na którym synek składa jej życzenia. Nagle doszło do groźnej sytuacji.

Nieoficjalnie: Oto nowy prezydent Czech Wiadomości
Nieoficjalnie: Oto nowy prezydent Czech

Po przeliczeniu głosów z ponad 85 procent obwodów wyborczych były dowódca czeskiej armii i były szef Komitetu Wojskowego NATO Petr Pavel otrzymał blisko 57 proc. głosów. Na byłego premiera Andreja Babisza, jednego z najbogatszych Czechów, padło 43 proc. głosów.

Są dokładne sumy. Tyle zarobili polscy tenisiści podczas Australian Open Wiadomości
Są dokładne sumy. Tyle zarobili polscy tenisiści podczas Australian Open

Z puli nagród 76,5 mln dolarów australijskich w Australian Open polskim tenisistom przypadło 1 860 650, czyli ok. 5,7 mln złotych. Nieco ponad połowa tej kwoty - 940 tys. dol. (2,9 mln zł) - trafiła do Magdy Linette, która w rywalizacji singlistek dotarła do półfinału.

Burza po wpisie dziennikarki TVP. Wydano oświadczenie Wiadomości
Burza po wpisie dziennikarki TVP. Wydano oświadczenie

„Spółka jest oburzona tweetem Magdaleny Wolińskiej-Riedi, w którym dziennikarka uznaje Polaków za rusofobów i germanofobów” – poinformowano w komunikacie Telewizji Polskiej.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja króla Karola III może rozpętać prawdziwą burzę Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja króla Karola III może rozpętać prawdziwą burzę

Nie milkną liczne komentarze po premierze książki księcia Harry'ego. Na czołówki brytyjskich mediów, jak bumerang powraca głośny temat. Decyzja króla Karol III w tej sprawie może wstrząsnąć światowymi mediami.

Szef MON: Tworzymy nowe brygady WOT, celem co najmniej 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej Wiadomości
Szef MON: Tworzymy nowe brygady WOT, celem co najmniej 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej

Tworzymy nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej - na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu czy Mazowszu. Celem jest wojsko liczące co najmniej 300 tys. żołnierzy, w tym 50 tys. żołnierzy WOT. Teraz jest 164 tys. żołnierzy różnych formacji - powiedział w Lublinie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Były zastępca Gowina z zarzutami Wiadomości
Były zastępca Gowina z zarzutami

Jak informuje red. Marcin Dobski na łamach portalu Salon24.pl Robert A., były wiceprezes partii Jarosława Gowina i doradca byłego wicepremiera, usłyszał zarzuty. "Dotyczą wymuszenia zwrotu wierzytelności i zmuszenia do określonego zachowania" - powiedziała dla serwisu prok. Iwona Śmigielska-Kowalska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Płocku.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Tak król Karol III potraktował księcia Williama i Kate Middleton Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Tak król Karol III potraktował księcia Williama i Kate Middleton

W Pałacu Buckingham wrze. Wszystko za sprawą skandalu, jaki wywołali książę Harry i Meghan Markle. Brytyjskie media opisują, kolejne rewelacje - jakie pojawiły się w książę Harry'ego.

Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna wydała komunikat o sytuacji na wschodniej granicy Polski. Podano informacje o kolejnych incydentach.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe