Kolejny artyleryjski game changer trafi na Ukrainę? Szwecja ma przekazać potężną broń

Szwedzki minister spraw zagranicznych Tobias Billström poinformował, że trwają prace nad finalizacją nowego pakietu dostaw broni dla Ukrainy, który obejmuje również dostawy systemu Archer, szwedzkich armatohaubic cenionych na całym świecie.
Szwedzki system artylersyjski Archer  Kolejny artyleryjski game changer trafi na Ukrainę? Szwecja ma przekazać potężną broń
Szwedzki system artylersyjski Archer / Wikipedia CC BY-SA 3.0 / fot. Ibaril

Według Billströma do tej pory Unia Europejska nie dorównywała amerykańskiemu wsparciu wojskowemu w sposób, w jaki powinna. Podkreśla jednak, że zapowiadane w ostatnich dniach dostawy pojazdów opancerzonych z Francji i Niemiec mogą świadczyć o wzroście świadomości w zakresie tego, że należałoby zrobić więcej.

Pomoc obejmująca system artyleryjski Archer

Będziemy prowadzić bliski i dobry dialog zarówno z Berlinem, jak i Paryżem, aby zapewnić utrzymanie tego wsparcia

– podkreślił Billström, cytowany przez szwedzki dziennik „Expressen”. Minister podkreślił także, iż Szwecja musi również sama wysłać Ukrainie bardziej zaawansowaną broń. Po dużym pakiecie pomocowym z tej jesieni ma nastąpić kolejny, tym razem obejmujący system artyleryjski Archer, o co wyraźnie zabiegała Ukraina.

Nie chodzi o to, czy powinniśmy to wysłać, ale kiedy to wyślemy

– przekazał Billström.

Dostawy „w najbliższej przyszłości”

Szwedzki rząd twierdzi, że intensywnie pracuje nad zapewnieniem Ukrainie nowych dostaw broni w najbliższej przyszłości. Obecnie prowadzony jest dialog z innymi krajami, które produkują komponenty wchodzące w skład posiadanego przez Szwecję systemu uzbrojenia i które w związku z tym muszą dać zielone światło. Istnieje nadzieja, że w ciągu sześciu do ośmiu tygodni będzie zapewnione wsparcie dla planowanych dostaw.

To Ukraina decyduje, jaki jest odpowiedni moment, aby usiąść przy stole negocjacyjnym. Nikt inny nie może tego zrobić. I nikt poza Ukrainą też nie może dyktować warunków

– oznajmił Billström. Podkreślił, że jest nadzieja, iż ​​inne kraje w Europie również dostarczą Ukrainie bardziej zaawansowaną broń.

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Chiński balon szpiegowski namierzony nad terytorium USA. Biden zabrał głos Wiadomości
Chiński balon szpiegowski namierzony nad terytorium USA. Biden zabrał głos

Prezydent USA Joe Biden powiedział w sobotę, że władze "zajmą się" chińskim balonem szpiegowskim, który został namierzony podczas lotu nad terytorium Stanów Zjednoczonych.

Pożar w elektrowni w Odessie. Ukraina zwraca się z prośbą do Turcji Wiadomości
Pożar w elektrowni w Odessie. Ukraina zwraca się z prośbą do Turcji

W Odessie na południu Ukrainy doszło do poważnego pożaru elektrowni. Według informacji podanych przez media, w wyniku zdarzenia pozbawionych prądu jest około pół miliona mieszkańców.Duży sukces. Niemiecki koncern podpisał antyizraelską deklarację Wiadomości
"Duży sukces". Niemiecki koncern podpisał antyizraelską deklarację

Niemiecki koncern Siemens będzie sprzedawał pociągi tureckim kolejom, a warunkiem było podpisanie deklaracji związanej z bojkotem Izraela – informuje w piątek portal dziennika telewizyjnego Tagesschau, powołując się na ustalenia stacji SWR.

Beata Szydło: Wojna nie może odbywać się kosztem polskich obywateli Wiadomości
Beata Szydło: Wojna nie może odbywać się kosztem polskich obywateli

W tej chwili u władzy w Polsce ludzie odpowiedzialni, którzy rozumieją, że ta wojna nie może się też odbywać kosztem polskich obywateli – mówiła dziś w Staszowie była premier Beata Szydło.

Fenomenalny konkurs w Willingen! Polak na podium Wiadomości
Fenomenalny konkurs w Willingen! Polak na podium

Sobotni konkurs indywidualny w niemieckim Willingen wygrał norweski skoczek Halvor Egner Granerud. Drugie miejsce na podium przypadło Słoweńcowi Anze Laniskowi, zaś trzecie miejsce zajął Polak - Dawid Kubacki.

Złe wieści dla Małgorzaty Rozenek. Jest decyzja TVN Wiadomości
Złe wieści dla Małgorzaty Rozenek. Jest decyzja TVN

Władze TVN podjęły decyzję, która może być źle przyjęta przez fanów „Projektu Lady”.

Szef MON składał kwiaty przed flagą UPA? Jest reakcja resortu Wiadomości
Szef MON składał kwiaty przed flagą UPA? Jest reakcja resortu

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak nie składał kwiatów ani nie klękał przed flagą UPA; złożył wiązankę pod ścianą poległych w Kijowie, w miejscu, w którym hołd składają wszystkie zagraniczne delegacje - przekazało w sobotę MON. Jak zaznaczono, flaga UPA znajdowała się w sąsiedniej części muru.

„Dlaczego ją zatrudniliście?”. Burza w sieci pod zdjęciem z Małgorzatą Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Dlaczego ją zatrudniliście?”. Burza w sieci pod zdjęciem z Małgorzatą Rozenek w Dzień Dobry TVN

Po raz kolejny na instagramowym koncie „Dzień dobry TVN” zawrzało. Wszystko za sprawą zdjęcia z Małgorzatą Rozenek.

„Le Soir”: Kwitnie europejski import skroplonego gazu z Rosji. Zaskakujące dane Wiadomości
„Le Soir”: Kwitnie europejski import skroplonego gazu z Rosji. Zaskakujące dane

Europejski import rosyjskiego gazu skroplonego wzrósł w ubiegłym roku o 36 procent - informuje belgijski dziennik „Le Soir”, powołując się na organizację ekologiczną Greenpeace.

Niemieckie media ws. Leopardów: Wina spadnie znów na Berlin Wiadomości
Niemieckie media ws. Leopardów: "Wina spadnie znów na Berlin"

Z informacji niemieckich mediów wynika, że państwa NATO mają zwlekać z potwierdzeniem udziału w procedurze tworzenia batalionów pancernych dla Ukrainy.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe