Dzieci z Charkowa podziękowały papieżowi. Poruszająca historia

Blisko 100 dzieci z Charkowa, wzięło udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Papież Franciszek jest moim najlepszym przyjacielem”. Była to okazja to wyrażenia szczególnej wdzięczności Papieżowi za pomoc i solidarność okazywaną Ukrainie. Wzruszająca jest geneza tego konkursu.
rozdanie nagród w konkursie Dzieci z Charkowa podziękowały papieżowi. Poruszająca historia
rozdanie nagród w konkursie / fot. ks. Wojciech Stasiewicz

Idea konkursu

Według relacji koordynatora konkursu, ks. Wojciecha Stasiewicza, pracownika charkowskiej katedry i lokalnego Caritas, pomysł na taką akcję zrodził się spontanicznie. Kiedy kilka miesięcy temu prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia kard. Konrad Krajewski odwiedził Charków, spotkał się nie tylko z parafianami, ale także z rodzinami, które w wyniku trwającej wojny znalazły się w bardzo trudnej sytuacji. Była to okazja do przekazania pomocy humanitarnej. Podczas spotkania jedno z dzieci, które mieszkało w piwnicy domu, zapytać miało, od kogo pochodzi ta pomoc. Wolontariusz wyjaśnił, że to od papieża. Objaśnił maluchowi, kim jest papież. Dziecko przyznało, że w takim razie papież Franciszek jest najlepszym przyjacielem.  

Wyżej opisana sytuacja miała stać się kanwą powstania konkursu plastycznego, którego celem było zaangażowanie dzieci z najbardziej poszkodowanych rodzin, pozbawionych niekiedy najpotrzebniejszych rzeczy, mieszkających w zrujnowanych domach i piwnicach. Temat przewodni konkursu brzmiał: „Papież Franciszek jest moim najlepszym przyjacielem”. Finał wydarzenia był okazją do obdarowania dzieci prezentami.

zwycięski rysunek fot. ks. Wojciech Stasiewicz

Uczestnicy

Prawie 100 rysunków, które nadesłano, to wyraz szczególnej, dziecięcej wdzięczności dla Ojca Świętego.

- W czasie Adwentu dzieci, które odwiedzamy i którym pomagamy, miały okazję narysować Papieża Franciszka. Otrzymaliśmy prawie 100 rysunków. Najmłodszy uczestnik ma 6 lat, najstarszy 13. Każdy rysunek ma swoją własną wymowę. Ten konkurs był niesamowity, bo uczestnikami nie były dzieci z parafii. Rysunki były bardzo wzruszające. Praca 7-letniego autora, który zdobył pierwsze miejsce, przedstawia papieża Franciszka całującego dziecko. W tle powiewa ukraińska flaga, świeci słońce, a gołąb niesie zieloną gałązkę, która zapowiada pokój – opowiedział ks. Stasiewicz.  

 

Trafią do Franciszka

W uroczystość Chrztu Pańskiego ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej bp Paweł Gonczaruk wręczył upominki uczestnikom konkursu. Kopie rysunków zostaną przesłane z Charkowa za pośrednictwem kard. Krajewskiego do Ojca Świętego, aby wyrazić pamięć i wdzięczność dzieci za modlitwę i wsparcie, a także pomoc humanitarną ze strony Papieża.

Kard. Konrad Krajewski od momentu wybuchu wojny odbył kilka misji humanitarnych na Ukrainę. Ostatnia miała miejsce w okresie Bożego Narodzenia, które wysłannik papieża spędził na Ukrainie. Wyprawy prefekta Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia są jednym z przejawów troski Ojca Świętego o ofiary wojny na Ukrainie.

fot. ks. Wojciech Stasiewicz

Family News Service / rkc.org.ua


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego Wiadomości
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego

W związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi w górach, ratownicy Grupy Krynickiej GOPR ewakuowali w czwartek 14 dzieci - uczestników obozu sportowego ze schroniska na Przehybie w Beskidzie Sądeckim. Dojazd do schroniska uniemożliwiły powalone drzewa.

Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń

52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. 59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot? Wiadomości
Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot?

Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Okazuje się, że tę decyzję popiera w pełni... Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję Wiadomości
Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję

Prezydent elekt Czech Petr Pavel zapowiedział, że po swojej inauguracji zleci dokładną inspekcję pomieszczeń na Zamku Praskim, siedzibie głowy państwa. Pavel powiedział w czwartek portalowi tygodnika „Respekt”, że panujące tam warunki uważa za niezadowalające. Ma obawiać się podsłuchów.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej

Kilka gramów daje życie! Rozrusznik wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej!

Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Co z decyzją króla Karola III ws. księcia Harry'ego i Meghan Markle? Czy monarcha zgodzi się na to, by para wzięła udział w jego najważniejszej ceremonii?

Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach Wiadomości
Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach

Były rosyjski oficer Konstanin Jefremow, który uciekł z Rosji, opowiedział brytyjskiej telewizji, jak traktowano ukraińskich żołnierzy w niewoli.

Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem Wiadomości
Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem

Były szef NATO wraz z szefem Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem opracowali dokument, który ma pozwolić Ukrainie liczyć na takie samo wsparcie ze strony USA, na jakiem może liczyć Izrael.

“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom Wiadomości
“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom

Przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin w mocnych słowach zaatakował Niemcy ws. dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard. Zapowiedział, że czeka je taki sam los jak Tygrysy, które wykorzystywała armia niemiecka podczas II wojny światowej.

Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem” Wiadomości
Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem”

Zapadł wyrok skazujący Kazimierza Marcinkiewicza na pół roku ograniczenia wolności i wykonywanie prac społecznych. Co na to były premier?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe