ONI RZĄDZĄ POLSKIM ŻUŻLEM

ONI RZĄDZĄ POLSKIM ŻUŻLEM

W moich poprzednich dwóch artykułach pisałem o najlepszych polskich i zagranicznych żużlowcach sezonu 2022, najlepszych jeźdźcach na trzech różnych poziomach rozgrywkowych, największych objawieniach, rozczarowaniach, pechowcach, trenerach, sponsorach i imprezach żużlowych. Obiecałem na końcu zająć się najbardziej wpływowymi ludźmi polskiego „czarnego sportu”.

A oto nie „5”,a „15”. Uznałem, że trzeba przedstawić listę aż trzykrotnie szerszą, bo owych „influential people” w polskim żużlu jest naprawdę sporo. Oczywiście jest to lista bardzo subiektywna, mająca jednak podstawy merytoryczne.
Kolejność jest następująca:
1. – 2.    prezes PZMot i prezes FIM Europe Michał Sikora oraz prezes Ekstraligi Wojciech Stępniewski.
Uzasadnienie: Michał Sikora : dla wybranego w zeszłym roku prezesa europejskiej części Międzynarodowej Federacji Motorowej – pierwszy Polak na tym stanowisku! - żużel jest zapewne istotną, ale jedną z kilku dziedzin, którymi się zajmuje, obok np. rajdów samochodowych czy wyścigów motocyklowych. Tak jest na szczeblu europejskim i tak jest na szczeblu krajowym. Jednak jako prezes PZMot i człowiek władz (Rady Nadzorczej) Ekstraligi miał na przykład decydujący wpływ na zakaz jazdy w polskich rozgrywkach w zeszłym roku dla żużlowców – Rosjan - ale też ich powrót w najbliższym sezonie.
Z kolei Wojciech Stępniewski to od lat prezes Ekstraligi – najsilniejszej i najbogatszej ligi świata, którego sukcesem jest przyprowadzenie olbrzymich pieniędzy do żużla z tytułu transmisji telewizyjnych. Stąd jego decydująca rola w polskim speedwayu.

3.    Andrzej Witkowski – honorowy prezes PZMot, członek Prezydium Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a do niedawna skarbnik PKOI. Formalnie odpowiadają inni, ale jego wpływów lekceważyć nie wolno. Bądź co bądź prezesem PZMot-u był przeszło 30 lat!

4.    Piotr Szymański – przewodniczący GKSŻ. Udziela się też na szczeblu europejskim. Ma wpływ na bieżące, ale bardzo ważne sprawy, jak wybór dat i miejsc turniejów międzynarodowych i krajowych, „dzikie karty” - i nie tylko...

5.    Ryszard Kowalski – wiceprezes Ekstraligi żużlowej, zastępca Wojciecha Stępniewskiego. Posiada praktycznie największy wpływ na bieżące sprawy organizacyjne pierwszego poziomu rozgrywek w Polsce.

6.    duet Kępów: Marek (ojciec) i Jakub (syn). Pierwszy - były żużlowiec i trener, wszedł do zarządu Ekstraligi, drugi jest prezesem najbogatszego klubu w Polsce, mistrza kraju w DMP i MPPK – Motoru Lublin.

7.    Andrzej Rusko – od zawsze prezes Sparty Wrocław (klub zmieniał nazwy w zależności od sponsorów: Polsat, Atlas, Betard itp.), poza latami, gdy tym klubem kierowałem ja (1999-2001), lub jego żona Krystyna Kloc-Rusko. W innych klubach prezesi się zmieniają, on trwa. Przez sześć lat byłem jego wiceprezesem (1997-1999 i 2001-2005).
8.    Zbigniew Fijałkowski – bardzo znany ,ale często niedoceniany człowiek o bardzo dużym wpływie na kwestie regulaminowe (choć nie tylko!).

9.    Rafał Dobrucki – trener kadry narodowej seniorów i juniorów. To on decyduje, kto jeździ dla Biało-Czerwonych, a często ma też istotny wpływ na to, kto dostanie „dziką kartę” na organizowane w Polsce GP i SEC. Do wyznaczonych przez niego terminów zgrupowań reprezentacji muszą dostosować się kluby czy organizatorzy różnych balów i plebiscytów żużlowych.

10.    Adam Krużyński – szef NICE Polska, przez lata potężnego sponsora żużla oraz szef Rady Nadzorczej klubu w Toruniu. Przez wiele lat budował relacje z zawodnikami. Mówi się, że na szereg z nich ma istotny wpływ.

11.    Leszek Demski – szef sędziów oraz prowadzący bardzo oglądany program „Kontrowersje” na Canal +. Ma decydujący wpływ na pracę sędziów.

12.    Tomasz Dryła – dziennikarz, spiker z wielkim fanklubem. Wpływowy dzięki posłuchowi wśród kibiców żużla. „Trendsetter”, gdy chodzi o bojkot Rosjan w Ekstralidze.

13.    Ryszard Kowalski – tuner. Szykuje silniki dla najlepszych – i wciąż jest w tym najlepszy.

14.    Tomasz Błaszak – wieloletni sponsor klubu z Leszna, a także SEC. Inwestuje spore pieniądze, a jego zaletą i wadą jednocześnie jest to, że się nie wtrąca.

15.    Piotr Otręba – może mało znany medialnie, ale bardzo ważny, gdy chodzi o Ekstraligę, jej marketing itd. Najbliższy współpracownik Wojciecha Stępniewskiego, w jakiejś mierze „szara eminencja”.

Zaraz za tą „15” widzę następujące osoby:
Karol Lejman i Maciej Polny – organizatorzy przeszło 20 imprez żużlowych rocznie w Polsce(i po części zagranicą);
Marek Cieślak – przez kilkanaście lat „Narodowy”, a teraz mający wpływ na żużlową opinię przez częste występy w mediach;
Michał Świącik – prezes bogatego klubu z Częstochowy z aspiracjami na tytuł mistrza, dla niektórych kontrowersyjny, ale chyba niespecjalnie go to obchodzi;
Józef Dworakowski – wieloletni prezes Leszna i wciąż jego sponsor, budzący szacunek całej żużlowej Polski;
Marek Wojaczek – wieloletni sędzia żużlowy, aktywny w strukturach FIM;
Krzysztof Mrozek – wieloletni prezes z Rybnika, działający na wielu jak płachta na byka, głośno mówiący to, co inni myślą po cichu;

Choć Dariusz Ostafiński na tymże portalu umieścił mnie w „13” najbardziej wpływowych ludzi polskiego żużla, ja siebie nie wymieniam, nie przez skromność, bo znam swoje zasługi, ale po prostu nie wypada.

To długa lista i subiektywna, ale każda kandydatura jest tu w sporej mierze uzasadniona.

*tekst ukazał się na portalu interia.pl (09.01.2023)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym Wiadomości
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym

3 lutego 1982 r. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni wydał najwyższy z wyroków wobec działaczy opozycji w stanie wojennym. Ewa Kubasiewicz, która pracowała w Wyższej Szkole Morskiej jako kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów uczelnianej biblioteki, została skazana na 10 lat pozbawienia wolności i 5 lat pozbawienia praw publicznych.

Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe