„Klasyczny przykład cynicznej hipokryzji i obłudy”. Wiceszef MSWiA dosadnie o słowach Tuska

– Donald Tusk atakuje policję, że chroni dom, w którym mieszka Jarosław Kaczyński, a nie widzi nic złego w tym, że chroni jego mieszkanie w Sopocie; to klasyczny przykład cynicznej hipokryzji i obłudy – ocenił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, odnosząc się do słów lidera PO, który powiedział m.in., że PiS zrobił wszystko, żeby zniszczyć reputację policji.
Donald Tusk  „Klasyczny przykład cynicznej hipokryzji i obłudy”. Wiceszef MSWiA dosadnie o słowach Tuska
Donald Tusk / PAP/Radek Pietruszka

Lider PO Donald Tusk na środowej konferencji prasowej w Sejmie odniósł się m.in. do wypadku radiowozu funkcjonariuszy z Pruszkowa, w którym ucierpiały nastolatki, działań policjantów wobec Lotnej Brygady Opozycji, czy wystrzału z granatnika w Komendzie Głównej Policji. W ocenie Tuska PiS zrobiło wszystko, żeby zniszczyć reputację policji.

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik odnosząc się w środę w TVP Info do słów lidera PO, że policja "to nie jakaś służba, która ma chronić polityków na Żoliborzu, polityków PiS-u, czy Jarosława Kaczyńskiego". 

Dodał, że od dłuższego czasu pod domem Tuska w Sopocie ustawiono posterunek, który działa 24 godziny na dobę. Zapewnił również, że Policja działa i zapewnia bezpieczeństwo bez względu na barwy polityczne.

Wąsik: Jestem tą sytuacją zdumiony

"Donald Tusk atakuje policję, że chroni dom, w którym mieszka Jarosław Kaczyński, niemniej jednak nie widzi nic złego w tym, że chroni jego mieszkanie w Sopocie. Jestem tą sytuacją zdumiony. Uważam, że to taki klasyczny przykład politycznej, cynicznej hipokryzji i obłudy" - ocenił.

Wąsik przypomniał, że Polska jest jednym z najbezpieczniejszych krajów w Europie.

"To właśnie Polacy najmniej boją się wyjść ze swojego miejsca zamieszkania po zmroku i czują się bezpiecznie w okolicach swojej dzielnicy, swojej miejscowości. Zupełnie inaczej jest na zachodzie Europy" - powiedział.

Donald Tusk powiedział w środę, że "z wielką troską patrzy na to, co się dzieje z polską policją". W tym kontekście wskazał m.in. na wystrzał z granatnika w warszawskiej Komendzie Głównej Policji, a także na sprawę wypadku funkcjonariuszy z Pruszkowa, w którym ucierpiały dwie nastolatki.

Śledztwo w sprawie wypadku radiowozu z dwiema nastolatkami w środku przejęła do dalszego prowadzenia Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Prokuratorzy zlecili m.in. przesłuchanie świadków oraz powołany w sprawie zostanie biegły w celu dokonania oceny obrażeń odniesionych przez pokrzywdzoną.

Donald Tusk o policji

"Jak człowiek myśli o swojej żonie, córkach, wnuczkach to chciałby mieć pewność, że policja jest do tego, żeby chronić nasze np. córki, ale też chłopaków - nie chodzi mi tutaj o płeć - przed agresją, a nie żeby policja stwarzała zagrożenie" - podkreślił Tusk.

"Ja jestem tym naprawdę do głębi poruszony, bo też jako były premier, mam absolutne przekonanie, że przygniatająca większość policjantek i policjantów jest w tej służbie po to, żeby chronić obywateli, a nie władzę" - powiedział lider PO.

Odniósł się też do akcji policjantów, którzy ze strażackiego podnośnika zaglądali do okien mieszkania wynajętego przez Lotną Brygadę Opozycji, znanej z happeningów podczas tzw. miesięcznic smoleńskich.

"To jest tak żałosne i to jest tak przykre i uwierzcie mi, policjantki i policjanci wstydzą się też tego. Dzisiaj słyszymy, że 8 tys. policjantek i policjantów ma zamiar odejść. Ja się nie dziwię, oni naprawdę nie chcą stać na Nowogrodzkiej czy na Żoliborzu tysiącami, czy ochraniać spotkania partyjne liderów PiS-u. Oni nie chcą się kompromitować" - podkreślił Tusk.

Jego zdaniem, "PiS kompromituje policję, która pracowała 30 lat na wizerunek po czasach komunizmu, budowała autorytet". "Jeszcze niedawno policjant to był ktoś, kto był na najwyższych poziomach zaufania społecznego. PiS zrobił wszystko, żeby reputację policji nadwyrężyć, a właściwie zniszczyć" - mówił lider Platformy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego Wiadomości
Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Czechach przekonująco wygrał emerytowany generał Petr Pavel; po przeliczeniu 98 proc. głosowało na niego 57,95 proc. wyborców, na Andrieja Babisza, 42,04 proc., informuje CTK.

Chwile grozy podczas urodzin. Włosy znanej prowadzącej Pytanie na śniadanie zaczęły płonąć [WIDEO] Wiadomości
Chwile grozy podczas urodzin. Włosy znanej prowadzącej "Pytanie na śniadanie" zaczęły płonąć [WIDEO]

Małgorzata Tomaszewska obchodzi dziś 34 urodziny. Prowadząca pytanie na śniadanie dodała na Instagramie poruszający filmik, na którym synek składa jej życzenia. Nagle doszło do groźnej sytuacji.

Nieoficjalnie: Oto nowy prezydent Czech Wiadomości
Nieoficjalnie: Oto nowy prezydent Czech

Po przeliczeniu głosów z ponad 85 procent obwodów wyborczych były dowódca czeskiej armii i były szef Komitetu Wojskowego NATO Petr Pavel otrzymał blisko 57 proc. głosów. Na byłego premiera Andreja Babisza, jednego z najbogatszych Czechów, padło 43 proc. głosów.

Są dokładne sumy. Tyle zarobili polscy tenisiści podczas Australian Open Wiadomości
Są dokładne sumy. Tyle zarobili polscy tenisiści podczas Australian Open

Z puli nagród 76,5 mln dolarów australijskich w Australian Open polskim tenisistom przypadło 1 860 650, czyli ok. 5,7 mln złotych. Nieco ponad połowa tej kwoty - 940 tys. dol. (2,9 mln zł) - trafiła do Magdy Linette, która w rywalizacji singlistek dotarła do półfinału.

Burza po wpisie dziennikarki TVP. Wydano oświadczenie Wiadomości
Burza po wpisie dziennikarki TVP. Wydano oświadczenie

„Spółka jest oburzona tweetem Magdaleny Wolińskiej-Riedi, w którym dziennikarka uznaje Polaków za rusofobów i germanofobów” – poinformowano w komunikacie Telewizji Polskiej.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja króla Karola III może rozpętać prawdziwą burzę Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja króla Karola III może rozpętać prawdziwą burzę

Nie milkną liczne komentarze po premierze książki księcia Harry'ego. Na czołówki brytyjskich mediów, jak bumerang powraca głośny temat. Decyzja króla Karol III w tej sprawie może wstrząsnąć światowymi mediami.

Szef MON: Tworzymy nowe brygady WOT, celem co najmniej 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej Wiadomości
Szef MON: Tworzymy nowe brygady WOT, celem co najmniej 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej

Tworzymy nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej - na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu czy Mazowszu. Celem jest wojsko liczące co najmniej 300 tys. żołnierzy, w tym 50 tys. żołnierzy WOT. Teraz jest 164 tys. żołnierzy różnych formacji - powiedział w Lublinie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Były zastępca Gowina z zarzutami Wiadomości
Były zastępca Gowina z zarzutami

Jak informuje red. Marcin Dobski na łamach portalu Salon24.pl Robert A., były wiceprezes partii Jarosława Gowina i doradca byłego wicepremiera, usłyszał zarzuty. "Dotyczą wymuszenia zwrotu wierzytelności i zmuszenia do określonego zachowania" - powiedziała dla serwisu prok. Iwona Śmigielska-Kowalska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Płocku.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Tak król Karol III potraktował księcia Williama i Kate Middleton Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Tak król Karol III potraktował księcia Williama i Kate Middleton

W Pałacu Buckingham wrze. Wszystko za sprawą skandalu, jaki wywołali książę Harry i Meghan Markle. Brytyjskie media opisują, kolejne rewelacje - jakie pojawiły się w książę Harry'ego.

Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna wydała komunikat o sytuacji na wschodniej granicy Polski. Podano informacje o kolejnych incydentach.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe