Szef oświatowej „S” po spotkaniu zespołu do sprawy wynagrodzeń: Rząd w ciągu dwóch tygodni prześle nam swoją odpowiedź

– Rząd zobowiązał się, że w ciągu dwóch tygodni prześle nam swoją odpowiedź i realne możliwości, jakie widzi w budżecie na 2023 r. – przekazał Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” po spotkaniu zespołu do sprawy wynagrodzeń, które odbyło się we wtorek 10 stycznia br.
 Szef oświatowej „S” po spotkaniu zespołu do sprawy wynagrodzeń: Rząd w ciągu dwóch tygodni prześle nam swoją odpowiedź
/ Fot. M. Żegliński/Tygodnik Solidarność

Odbyło się drugie spotkanie zespołu do spraw wypracowania porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Komisją Krajową NSZZ „Solidarność”. Zespół został powołany po zawieszeniu Marszu Godności planowanego na 17 listopada. Pierwsze spotkanie zespołu odbyło się 19 grudnia. Wyznaczono wówczas skład poszczególnych podzespołów i termin ich posiedzeń.

Czytaj więcej: Odbyło się pierwsze spotkanie zespołu roboczego rząd – Solidarność

Spotkanie zespołu do sprawy wynagrodzeń

We wtorek 10 stycznia br. odbyło się spotkanie zespołu do sprawy wynagrodzeń. Jego przebieg skomentował w sieci Ryszard Proksa. Przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” powiedział, że w czasie spotkania Solidarność poruszyła cztery podstawowe tematy dotyczące: wzrostu wynagrodzeń w sferze finansów publicznych o 20 proc. w 2023 r., odmrożenia odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych; wyłączenia dodatku za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych z płacy minimalnej; rozwiązania problemu wynagrodzeń w Domach Pomocy Społecznej.

– Rząd zobowiązał się, że w ciągu dwóch tygodni prześle nam swoją odpowiedź i realne możliwości, jakie widzi w budżecie na 2023 r. Spotkanie robocze ma się odbyć tydzień po przesłaniu tych materiałów. Dopiero po tych dokumentach, które otrzymamy do analizy, zbierze się podzespół ds. edukacji i będziemy kontynuować rozmowy płacowe, jak i systemowe – przekazał przewodniczący Ryszard Proksa i dodał, że w czasie spotkania podkreślano, iż sprawa Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych to bardzo duży problem do rozwiązania szczególnie w oświacie.

– Przypominam, że głównym postulatem naszego Związku jest zmiana systemu wynagradzania w sferze finansów publicznych, w tym oświaty. Byłaby to również realizacja naszego ostatniego postulatu z porozumienia z 2019 r., dotyczącego nowego systemu finansowania, w tym wynagradzania pracowników oświaty – zaznaczył szef oświatowej „S”.

Osiem obszarów negocjacji

 

Przypominamy, że zespół roboczy rząd – Solidarność ma wypracować porozumienia w ośmiu obszarach: wsparcia przedsiębiorstw energochłonnych w związku z wysoką dynamiką cen nośników energii i gazu; zmian w systemie polityki energetycznej Polski; wzrostu wynagrodzeń dla zatrudnionych w sferze finansów publicznych w 2023 r. oraz zmian systemowych w kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej z uwzględnieniem oświaty; odmrożenia odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych; wyłączenia dodatku za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych z płacy minimalnej; zmian systemowych w funkcjonowaniu oraz finansowaniu Domów Pomocy Społecznej; ochrony pracowników podlegających szczególnej ochronie, w tym działaczy związkowych; zmiany ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – emerytury stażowe oraz uchylenia wygaszania emerytur pomostowych.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Premier Morawiecki: Jest szansa, że ustawa o SN przejdzie w najbliższych siedmiu dniach Wiadomości
Premier Morawiecki: Jest szansa, że ustawa o SN przejdzie w najbliższych siedmiu dniach

Jest szansa, że ustawa o Sądzie Najwyższym przejdzie w najbliższych siedmiu dniach - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Interii. Dodał, że nie wie jaka będzie ostateczna decyzja prezydenta ws. tych przepisów.

Burza po słowach Edwarda Miszczaka. Chodzi o Małgorzatę Rozenek i Dzień Dobry TVN Wiadomości
Burza po słowach Edwarda Miszczaka. Chodzi o Małgorzatę Rozenek i Dzień Dobry TVN

Nie tak dawno Małgorzata Rozenek zadebiutowała w roli prowadzącej popularny program śniadaniowy „Dzień dobry TVN”. Poproszony o ocenę pracy Rozenek w śniadaniówce został Edward Miszczak.

USA złożyły propozycję pokojową Ukrainie i Rosji? Biały Dom odpowiada Wiadomości
USA złożyły propozycję pokojową Ukrainie i Rosji? Biały Dom odpowiada

– Doniesienia szwajcarskiego dziennika „Neue Zuercher Zeitung” o rzekomej propozycji pokojowej złożonej Ukrainie i Rosji są fałszywe – powiedział PAP zastępca rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Sean Savett. Według Białego Domu szef CIA Bill Burns nie był w ostatnim czasie w Moskwie.

Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego Wiadomości
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego

W związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi w górach ratownicy Grupy Krynickiej GOPR ewakuowali w czwartek 14 dzieci – uczestników obozu sportowego ze schroniska na Przehybie w Beskidzie Sądeckim. Dojazd do schroniska uniemożliwiły powalone drzewa.

Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń

52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. 59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot? Wiadomości
Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot?

Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Okazuje się, że tę decyzję popiera w pełni… Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję Wiadomości
Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję

Prezydent elekt Czech Petr Pavel zapowiedział, że po swojej inauguracji zleci dokładną inspekcję pomieszczeń na Zamku Praskim, siedzibie głowy państwa. Pavel powiedział w czwartek portalowi tygodnika „Respekt”, że panujące tam warunki uważa za niezadowalające. Ma obawiać się podsłuchów.

Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej Wiadomości
Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej

Kilka gramów daje życie! Rozrusznik wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej!

Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry’ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry’ego i Meghan Markle?

Co z decyzją króla Karola III ws. księcia Harry’ego i Meghan Markle? Czy monarcha zgodzi się na to, by para wzięła udział w jego najważniejszej ceremonii?

Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach Wiadomości
Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach

Były rosyjski oficer Konstanin Jefremow, który uciekł z Rosji, opowiedział brytyjskiej telewizji, jak traktowano ukraińskich żołnierzy w niewoli.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe