„Solidarność” ostrzega przed prywatyzacją lasów

W ocenie leśniczej „Solidarności”, przyjęta przez Sejm ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości otwiera furtkę do wolnorynkowej sprzedaży państwowych gruntów leśnych. Związkowcy nie wykluczają działań protestacyjnych.
Krajowy Sekretariat Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ "Solidarność" w liście do premier Beaty Szydło ostrzega, iż nieprecyzyjność przyjętej przez Sejm w dniu 20 lipca ustawy powoduje, że Krajowy Zarząd Nieruchomości będzie mógł przejmować w lasach władztwo nie tylko nad gruntami potrzebnymi do sytuowania na nich obiektów liniowych w ramach programu "Mieszkanie +", ale również nad innymi gruntami leśnymi, a następnie w sposób dowolny wykorzystywać je np. dla potrzeb zabezpieczenia zaciąganych kredytów. Grozi to utratą kontroli państwa i w rezultacie -faktyczną prywatyzacją tych terenów. W szczególności zagrożone mogą być tak istotne z przyczyn społeczno-kulturowych lasy podmiejskie. Związkowców niepokoi to, że Sejm odrzucił poprawkę zabezpieczającą grunty zalesione przed sprzedażą na rzecz osób trzecich.
"Solidarność" zwraca uwagę, że jako inicjator obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zachowania narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju, oczekuje jednoznacznej formalnej deklaracji, że intencją przyjętej ustawy jest to, aby w ramach realizacji programu "Mieszkanie+" grunty z drzewostanem leśnym były wykorzystywane jedynie (i tylko wtedy gdy jest to niezbędne) do prowadzenia obiektów liniowych do obiektów mieszkalnych oraz aby nie były one przedmiotem obrotu lub zastawu pod kredyty. W przypadku braku takiej deklaracji Sekretariat będzie zmuszony do podjęcia środków sprzeciwu aż do akcji protestacyjnej włącznie.
List Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ "Solidarność" dostępny jest tutaj.
sa
"Solidarność" zwraca uwagę, że jako inicjator obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zachowania narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju, oczekuje jednoznacznej formalnej deklaracji, że intencją przyjętej ustawy jest to, aby w ramach realizacji programu "Mieszkanie+" grunty z drzewostanem leśnym były wykorzystywane jedynie (i tylko wtedy gdy jest to niezbędne) do prowadzenia obiektów liniowych do obiektów mieszkalnych oraz aby nie były one przedmiotem obrotu lub zastawu pod kredyty. W przypadku braku takiej deklaracji Sekretariat będzie zmuszony do podjęcia środków sprzeciwu aż do akcji protestacyjnej włącznie.
List Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ "Solidarność" dostępny jest tutaj.
sa

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 28.07.2017 14:40
Komentarze
Redaktor naczelny TS Michał Ossowski: Państwo zarządzane chaosem jest w niebezpieczeństwie
21.10.2025 20:24

Komentarzy: 0
W spółkach Skarbu Państwa narasta napięcie - pracownicy mówią wprost o wojnie wypowiedzianej im przez Zarządy, a związki zawodowe ostrzegają przed chaosem zagrażającym bezpieczeństwu kraju. Czy to tylko seria błędnych decyzji, czy może celowa strategia prowadząca do rozbicia struktur strategicznych państwa?
Czytaj więcej
Powrót prywatyzacji i chaos w spółkach Skarbu Państwa - nowy "Tygodnik Solidarność"
20.10.2025 21:01

Komentarzy: 0
W najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność" (42/2025) na pierwszy plan wysuwa się alarmujący raport o stanie spółek Skarbu Państwa. Pod hasłem "Powrót prywatyzacji" omawiamy chaos, antypracowniczą politykę i plany obecnej władzy wobec strategicznych firm państwowych. Od zwolnień w Enei i Poczcie Polskiej, przez agonię PKP Cargo, po ekonomiczną przemoc ETS – ten numer to akt oskarżenia wobec rządu, który pod hasłem "profesjonalizacji" prowadzi do destrukcji narodowego majątku.
Czytaj więcej
Zmiany w Ministerstwie Zdrowia. Czeka nas prywatyzacja szpitali?
15.08.2025 11:00

Komentarzy: 0
Nowa minister otwarcie deklaruje, że prywatyzacji szpitali się nie boi, choć trudno ocenić, co dokładnie ma na myśli. Od 2017 roku pełniła funkcję prezeski Szpitali Pomorskich, czyli spółki zarządzającej czterema szpitalami, których właścicielem jest samorząd województwa pomorskiego, a więc szpitali publicznych. Jako prawniczka z pewnością rozumie wagę słów, jednak w wypowiedziach publicznych niemal wymiennie stosuje słowa „prywatyzacja” i „konsolidacja” szpitali.
Czytaj więcej
Nie żyje Maciej Mindak – ekspert i osobowość telewizyjna. Miał 38 lat
04.08.2025 14:19
Zielony Ład już nie taki dobry
25.06.2025 13:26

