Zelenski udzielił wywiadu TVP. Ważne słowa o Polsce [WIDEO]

- Jest wiele kwestii, o których wiem tylko ja i Andrzej Duda. Mamy relację bardzo osobistą i tak też jest w przypadku naszych drugich połówek. To bardzo pomaga - powiedział na antenie TVP Info prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Wołodymyr Zełenski Zelenski udzielił wywiadu TVP. Ważne słowa o Polsce [WIDEO]
Wołodymyr Zełenski / Screen z TVP Info

Dodał, że jest wdzięczny za okazaną pomoc. Podkreślił, że polsko-ukraińskie zjednoczenie w obliczu rosyjskiego agresora jest dla niego bardzo ważne. Ukraiński przywódca podkreślił, że łączą go wyjątkowe relacje z Andrzejem Dudą. Wskazał, że kontaktuje się z polskim prezydentem bardzo często, nie zawsze tylko i wyłącznie oficjalnymi kanałami komunikacji.

Wołodymyr Zełenski ocenił, że jego przyjaźń z Andrzejem Dudą jest też dobrym przykładem nowych bardzo bliskich polsko-ukraińskich relacji.

- To wielka szansa dla Polski i Ukrainy. Nigdy nie było, że byliśmy tak blisko - powiedział.

- Polska zadziwiła nas i cały świat uściskiem, wzięła nas w ramiona. Przyjęła miliony Ukraińców. Jestem wdzięczny drużynie prezydenta, premiera i Polakom za takie podejście - dodał Wołodymyr Zełenski.

"Nie możemy zaprzepaścić tych relacji"


Prezydent Ukrainy skomentował również środowe spotkanie we Lwowie w formacie Trójkąta Lubelskiego, w którym wziął udział wraz Andrzejem Dudą i Gitanasem Nausedą. 

- Strategia Trójkąta Lubelskiego dotyczy tego, co łączy nasze państwa. Jesteśmy razem. Są kwestie łączące nas historycznie. Obecnie jest jednakowe rozumienie potężnych partnerów. Potężni partnerzy to nie tylko liderzy. Liderzy tylko dają ważne przesłania, a potęga polega na jednoczeniu się społeczeństw. Nasze społeczeństwa wspierają się nawzajem. Podążają w jednym kierunku - powiedział.

- Nie możemy zaprzepaścić tych relacji. Jest wróg - Rosja. Ten atak jest przeciwko naszym wspólnym wartościom. Jeśli Ukraina nie odeprze tej agresji, to ta agresja może rozprzestrzenić się dalej, uderzając niestety w naszych przyjaciół z Trójkąta Lubelskiego. To dlatego, że stanowią one atrakcyjny cel dla rosyjskiej agresji - dodał.

"Niektóre państwa okazały się małostkowe"

Wołodymyr Zełenski podkreślił również, że jest bardzo wdzięczny Polsce i Litwie, ponieważ to właśnie te państwa pospieszyły jako pierwsze z pomocą po rosyjskiej agresji.

- Na kilka godzin przed rozpoczęciem inwazji Andrzej Duda i Gitanas Nauseda byli na Ukrainie. Wspierali nas nie przez telefon, a swoją obecnością na Ukrainie. Rozmawialiśmy, jak będziemy działać dalej. To partnerstwo strategiczne i przyjaźń trzech naszych państw - wskazał Zełenski.

- Spodziewaliśmy się wsparcia od Trójkąta Lubelskiego. Tak samo jak od bałtyckich przyjaciół z Estonii i Łotwy. Oczekiwaliśmy pomocy od wszystkich, ale nie od wszystkich się doczekaliśmy tej pomocy. Przewartościowaliśmy wiele spraw, jest wiele państw, które okazały się małostkowe - zaznaczył ukraiński prezydent.


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu Wiadomości
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu

Prezydent USA Joe Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę, choć dodał, że nie wie, w jakim terminie. Powiedział też, że USA nie przekażą Ukrainie samolotów F-16.

„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha Wiadomości
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha

Ostatnie występy Kamila Stocha nie należą do najlepszych. Polski skoczek w rozmowie z portalem skijumping.pl wskazał przyczynę swoich problemów w Bad Mitterndorf.

Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji” Wiadomości
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji”

– Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej, Seulu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Atak nożownika w Brukseli. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany – poinformowała belgijska policja.

Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem” Wiadomości
Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem”

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek Wiadomości
Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek

Policjanci z Zabrza szukają sprawcy zgwałcenia 17-latki. Proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji. W poniedziałek, zgodnie z decyzją prokuratury, policja opublikowała w internecie wizerunek podejrzewanego o to mężczyzny.

[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle Wiadomości
[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że mimo kryzysów gospodarczych i finansowych związanych z wojną na Ukrainie poparcie dla rządu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, mało tego – od ostatniego miesiąca wzrosło.

Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO] Wiadomości
Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO]

Dzisiaj policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zatrzymali Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie. W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania.

Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Wiadomości
Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

W wieku blisko 98 lat zmarł ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III przerywa milczenie

Dziś brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Król Karol III postanowił, że po raz pierwszy publicznie wypowie się na temat skandalu, jaki rozpętali książę Harry i Meghan Markle.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe