"Powody są złożone i zróżnicowane". Główny duszpasterz rodzin o badaniach CBOS nt. planów prokreacyjnych Polek

- Trzeba poszukać rzetelnej odpowiedzi na pytanie, dlaczego kobiety w Polsce deklarują, że nie chcą mieć dzieci. To zadanie dla nas wszystkich: dla państwa, społeczeństwa i Kościoła - podkreśla ks. Robert Wielądek, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa rodzin KEP odnosząc się do ostatnio opublikowanych badań CBOS. Jak stwierdza, badania te mogą być sygnałem alarmowym, ale należy do nich podchodzić spokojnie.
zdjęcie poglądowe
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/blankita_ua

Badania CBOS

Z opublikowanych 11 stycznia br. badań CBOS wynika m.in. , że blisko 70 proc. kobiet w Polsce w wieku od 18 do 45 lat nie ma planów prokreacyjnych, zaś 40 proc. kobiet bezdzietnych w wieku od 18 do 45 lat wcale nie zamierza mieć dzieci.

Zdaniem ks. Wielądka bardzo ważne jest, by postawić pytanie, z czego takie deklaracje wynikają. – Powodów możemy się tylko domyślać, nie powinniśmy o tym mówić bez konkretnych badań. Zresztą prawdopodobnie te powody są złożone i zróżnicowane – zaznacza.

Powody deklaracji

Jak podkreśla duchowny, często zbyt prosto sprowadzamy niechęć do posiadania dzieci do kwestii ekonomicznych. – Czy jednak to najbogatsi mają najwięcej dzieci? Widzimy, że tak nie jest. Czy finanse to jedyna przyczyna kobiecego dystansu do macierzyństwa, lęków, obaw? Może to też kwestia stylu życia, innych priorytetów, tego, że żyjemy w trudnych pod względem emocjonalnym czasach, a może to kwestia swego rodzaju uprzedzeń wynikających z faktu, że dziś wiele kobiet ma realne problemy z płodnością? Gdyby, o czym wielokrotnie mówił papież Franciszek, towarzyszyć osobom składającym takie deklaracje, prawdopodobnie można by było dopiero dostrzec, jak te powody są złożone, jak historia każdego życia jest inna – mówi duszpasterz. – Dlatego nie chciałbym wyciągać upraszczających wniosków – dodaje.

Jego zdaniem, do tego rodzaju deklaracji należy też podchodzić spokojnie. Nie jest wcale powiedziane, że za deklaracjami idzie życie i realne decyzje. 

Atrakcyjność rodzicielstwa

Jak podkreśla ks. Wielądek, widzimy dziś, że macierzyństwo odsuwa się w czasie, co może mieć konsekwencje dla płodności i liczby potomstwa. Demografia staje się coraz większym problemem a konkretne dane to już sygnał alarmowy dla całego społeczeństwa. Niechęć do posiadania dzieci to jednak nie tylko potencjalny problem ekonomiczny. Z perspektywy chrześcijańskiej, w myśl której człowiek realizuje siebie w darze dla drugiego, co można w piękny sposób odkrywać w małżeństwie i rodzicielstwie, rezygnacja z tego może sprawić, że niektórym trudno będzie osiągnąć pewien poziom szczęścia, samorealizacji i spełnienia. 

- My jako duszpasterstwo rodzin staramy się cały czas podkreślać wartość i piękno życia małżeńskiego i rodzinnego. Staramy się pokazywać, że rodzicielstwo jest atrakcyjne i że daje szczęście. Wielkim zadaniem dla nas – i jak podkreślam, nie tylko dla nas, ale dla wszystkich – jest odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego kobiety w Polsce widzą to inaczej – mówi ks. Wielądek.

maj / Warszawa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego Wiadomości
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego

W związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi w górach, ratownicy Grupy Krynickiej GOPR ewakuowali w czwartek 14 dzieci - uczestników obozu sportowego ze schroniska na Przehybie w Beskidzie Sądeckim. Dojazd do schroniska uniemożliwiły powalone drzewa.

Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń

52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. 59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot? Wiadomości
Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot?

Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Okazuje się, że tę decyzję popiera w pełni... Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję Wiadomości
Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję

Prezydent elekt Czech Petr Pavel zapowiedział, że po swojej inauguracji zleci dokładną inspekcję pomieszczeń na Zamku Praskim, siedzibie głowy państwa. Pavel powiedział w czwartek portalowi tygodnika „Respekt”, że panujące tam warunki uważa za niezadowalające. Ma obawiać się podsłuchów.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej

Kilka gramów daje życie! Rozrusznik wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej!

Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Co z decyzją króla Karola III ws. księcia Harry'ego i Meghan Markle? Czy monarcha zgodzi się na to, by para wzięła udział w jego najważniejszej ceremonii?

Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach Wiadomości
Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach

Były rosyjski oficer Konstanin Jefremow, który uciekł z Rosji, opowiedział brytyjskiej telewizji, jak traktowano ukraińskich żołnierzy w niewoli.

Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem Wiadomości
Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem

Były szef NATO wraz z szefem Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem opracowali dokument, który ma pozwolić Ukrainie liczyć na takie samo wsparcie ze strony USA, na jakiem może liczyć Izrael.

“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom Wiadomości
“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom

Przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin w mocnych słowach zaatakował Niemcy ws. dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard. Zapowiedział, że czeka je taki sam los jak Tygrysy, które wykorzystywała armia niemiecka podczas II wojny światowej.

Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem” Wiadomości
Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem”

Zapadł wyrok skazujący Kazimierza Marcinkiewicza na pół roku ograniczenia wolności i wykonywanie prac społecznych. Co na to były premier?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe