Dymisja minister obrony Lambrecht? "Kanclerz Scholz milczy"

W piątek wieczorem niemieckie media zgodnie poinformowały o spodziewanej dymisji minister obrony Christine Lambrecht (SPD). Sama minister przez cały weekend zachowywała w tej sprawie milczenie. Pytania dziennikarzy o jej odejście zostały zignorowane przez kanclerza Olafa Scholza (SPD) w sobotę, podczas otwarcia terminalu LNG w Lubminie – podała w niedzielę dpa.
Olaf Scholz Dymisja minister obrony Lambrecht?
Olaf Scholz / PAP/EPA/FILIP SINGER

„Dymisja feralnej minister jest prawdopodobna. Ale pytanie, kiedy, gdzie i przez kogo ta decyzja będzie ogłoszona, pozostaje na razie otwarte” – zauważyła dpa

„Ufam SPD, że podejmą dobrą decyzję. Im szybciej będziemy mieć jasność, tym lepiej” – skomentowała w sobotę Sara Nanni, rzeczniczka ds. polityki obronnej grupy parlamentarnej Zielonych.

„Nawet takie czekanie i wahanie szkodzi Bundeswehrze” – ocenił lider CDU Friedrich Merz, podkreślając, że krążące w mediach pogłoski powinny zostać zakończone podjęciem decyzji przez kanclerza. Jak dodał Merz, Bundeswehrą powinien kierować ktoś, kto „stanie na wysokości zadania” i nie będzie tak przytłoczony stanowiskiem, jak Lambrecht”.

„Zabawa w kotka i myszkę w przypadku jej (Lambrecht) dymisji jest niegodna tego urzędu. Oczekujemy, że decyzje zostaną podjęte bardzo szybko” – zgodził się sekretarz generalny CDU Mario Czaja.

Coraz więcej polityków opowiada się też za rezygnacją z zasady parytetu przy obsadzaniu ministerstw (połowę stanowisk w rządzie RFN zajmują mężczyźni, a połowę kobiety). W przypadku nowej nominacji na czele resortu obrony nie powinno to obowiązywać – zgodziła się Nanni. „Co innego sformułowanie takiego celu podczas tworzenia rządu, a następnie jego realizacja, a co innego wykluczenie z góry pewnych opcji w obecnej sytuacji” - uzasadniła.

„Kanclerz federalny nie powinien obsadzać ważnego dla bezpieczeństwa Niemiec resortu obrony kierując się kryterium równości płci, a jedynie kryterium kompetencji” – podkreślił Wolfgang Kubicki, wiceszef FDP. „Po czterech słabych ministrach Bundeswehra w końcu zasługuje na kogoś, kto się na niej zna”.

„Apelujemy do kanclerza, aby w końcu pozwolił Christine Lambrecht na rezygnację i aby niezwłocznie wyznaczył następcę” – skomentował Dietmar Bartsch, szef klubu parlamentarnego Lewicy. Szef tej partii Martin Schirdewan zaznaczył przy tym, „zmiana personalna nie rozwiąże problemu, chodzi bowiem o to, aby rząd federalny w końcu zmienił kurs i odszedł od logiki wojskowej w kierunku logiki pokoju, dyplomacji oraz negocjacji pokojowych”.

W filmie opublikowanym w sylwestra, minister Lambrecht opowiadała o wojnie w Ukrainie na tle odgłosów noworocznych fajerwerków. Jej wypowiedź została skrytykowana jako niewłaściwa – przypomina dpa. Minister od początku urzędowania na czele resortu obrony była krytykowana, m.in. za niekompetencję na stanowisku, liczne błędy i wpadki, brak znajomości Bundeswehry, jej struktur, wyposażenia i stopni wojskowych. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Pożar w elektrowni w Odessie. Ukraina zwraca się z prośbą do Turcji Wiadomości
Pożar w elektrowni w Odessie. Ukraina zwraca się z prośbą do Turcji

W Odessie na południu Ukrainy doszło do poważnego pożaru elektrowni. Według informacji podanych przez media, w wyniku zdarzenia pozbawionych prądu jest około pół miliona mieszkańców.Duży sukces. Niemiecki koncern podpisał antyizraelską deklarację Wiadomości
"Duży sukces". Niemiecki koncern podpisał antyizraelską deklarację

Niemiecki koncern Siemens będzie sprzedawał pociągi tureckim kolejom, a warunkiem było podpisanie deklaracji związanej z bojkotem Izraela – informuje w piątek portal dziennika telewizyjnego Tagesschau, powołując się na ustalenia stacji SWR.

Beata Szydło: Wojna nie może odbywać się kosztem polskich obywateli Wiadomości
Beata Szydło: Wojna nie może odbywać się kosztem polskich obywateli

W tej chwili u władzy w Polsce ludzie odpowiedzialni, którzy rozumieją, że ta wojna nie może się też odbywać kosztem polskich obywateli – mówiła dziś w Staszowie była premier Beata Szydło.

Fenomenalny konkurs w Willingen! Polak na podium Wiadomości
Fenomenalny konkurs w Willingen! Polak na podium

Sobotni konkurs indywidualny w niemieckim Willingen wygrał norweski skoczek Halvor Egner Granerud. Drugie miejsce na podium przypadło Słoweńcowi Anze Laniskowi, zaś trzecie miejsce zajął Polak - Dawid Kubacki.

Złe wieści dla Małgorzaty Rozenek. Jest decyzja TVN Wiadomości
Złe wieści dla Małgorzaty Rozenek. Jest decyzja TVN

Władze TVN podjęły decyzję, która może być źle przyjęta przez fanów „Projektu Lady”.

Szef MON składał kwiaty przed flagą UPA? Jest reakcja resortu Wiadomości
Szef MON składał kwiaty przed flagą UPA? Jest reakcja resortu

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak nie składał kwiatów ani nie klękał przed flagą UPA; złożył wiązankę pod ścianą poległych w Kijowie, w miejscu, w którym hołd składają wszystkie zagraniczne delegacje - przekazało w sobotę MON. Jak zaznaczono, flaga UPA znajdowała się w sąsiedniej części muru.

„Dlaczego ją zatrudniliście?”. Burza w sieci pod zdjęciem z Małgorzatą Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Dlaczego ją zatrudniliście?”. Burza w sieci pod zdjęciem z Małgorzatą Rozenek w Dzień Dobry TVN

Po raz kolejny na instagramowym koncie „Dzień dobry TVN” zawrzało. Wszystko za sprawą zdjęcia z Małgorzatą Rozenek.

„Le Soir”: Kwitnie europejski import skroplonego gazu z Rosji. Zaskakujące dane Wiadomości
„Le Soir”: Kwitnie europejski import skroplonego gazu z Rosji. Zaskakujące dane

Europejski import rosyjskiego gazu skroplonego wzrósł w ubiegłym roku o 36 procent - informuje belgijski dziennik „Le Soir”, powołując się na organizację ekologiczną Greenpeace.

Niemieckie media ws. Leopardów: Wina spadnie znów na Berlin Wiadomości
Niemieckie media ws. Leopardów: "Wina spadnie znów na Berlin"

Z informacji niemieckich mediów wynika, że państwa NATO mają zwlekać z potwierdzeniem udziału w procedurze tworzenia batalionów pancernych dla Ukrainy.

„Więzi się zacieśniają”. Chiński minister w Moskwie. Na co ze strony Pekinu może liczyć Putin? Wiadomości
„Więzi się zacieśniają”. Chiński minister w Moskwie. Na co ze strony Pekinu może liczyć Putin?

Wiceszef resortu spraw zagranicznych Chin spotkał się w Rosji z Siergiejem Ławrow – przekazał chiński i dodał, że więzy pomiędzy Chinami a Rosją się zacieśniają.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe