Sycylijski biskup o schwytaniu Messiny Denara: Mafię można pokonać tylko w jeden sposób

„Jedynym sposobem na pokonanie mafii jest odebranie jej gruntu, którym jest oferowanie pracy młodym ludziom” - uważa biskup Giuseppe Marciante z Cefalù na Sycylii.
aresztowanie Mattea Messiny Denara Sycylijski biskup o schwytaniu Messiny Denara: Mafię można pokonać tylko w jeden sposób
aresztowanie Mattea Messiny Denara / EPA/CARABINIERI HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

Matteo Messina Denaro

Hierarcha jest delegatem sycylijskich biskupów ds. problemów społecznych, pracy, sprawiedliwości, pokoju oraz ochrony stworzenia. Wyraża satysfakcję z powodu aresztowania przez karabinierów szefa mafii Mattea Messiny Denara, ale dodaje, że nie oznacza to końca Cosa Nostra i ciągle należy zachowywać wzmożoną czujność przed jej działaniami.

Szef mafii został skazany na dożywocie za dziesiątki zabójstw, w tym małego Giuseppe Di Matteo, za zamachy z 1992 roku, które kosztowały życie sędziów Falcone i Borsellino, oraz za zamachy bombowe z 1993 roku w Mediolanie, Florencji i Rzymie. Aresztowanie Messiny Denaro ma znaczenie niemal epokowe i może otworzyć możliwość ujawnienia historycznych oraz sądowych prawd o latach masakr dokonywanych przez Cosa Nostra. Bp Marciante, który szczerze pogratulował karabinierom i kierującym operacją prokuratorom ujęcia groźnego przestępcy przestrzega opinię publiczną przed zbyt łatwym optymizmem.

Komentarz bp. Marciante

- To daje do myślenia, ponieważ to oznacza, że ktoś taki jak Matteo Messina Denaro pozostający w ukryciu przez wiele lat, jest dobrze chroniony. Pokazuje to, że mafia wciąż żyje, nie jest prawdą, że jest uśpiona czy coś w tym stylu, więc nie wolno nam nigdy obniżać czujności. Co jeszcze można zrobić? Trzeba odebrać mafii możliwość oferowania pracy, bo ona zakorzenia się tam, gdzie jest bezrobocie, szczególnie młodych – podkreślił bp Marciante. 

- Sycylia wyludnia się z młodych ludzi, ponieważ wielu stoi przed wyborem: albo wejść na drogę przestępczą, albo uciec i wyjechać. Zatem musimy pracować wspólnie, aby młodzi ludzie mieli przyszłość. Z mafią nie ma przyszłości. Przyszłość naszym młodym może dać tylko społeczeństwo obywatelskie i państwo - wskazał duchowny.

Vatican News / Cefalù


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym Wiadomości
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym

3 lutego 1982 r. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni wydał najwyższy z wyroków wobec działaczy opozycji w stanie wojennym. Ewa Kubasiewicz, która pracowała w Wyższej Szkole Morskiej jako kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów uczelnianej biblioteki, została skazana na 10 lat pozbawienia wolności i 5 lat pozbawienia praw publicznych.

Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe