„S” w YS Autoparts w Zabrzu chce podwyżek. "Rozważamy podjęcie bardziej zaostrzonych działań"

Podwyższenie stawek zasadniczych wszystkich pracowników firmy o 17 proc. i utworzenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych – to najważniejsze postulaty „Solidarności” działającej w spółce YS Autoparts w Zabrzu.
 „S” w YS Autoparts w Zabrzu chce podwyżek.

Żądania te przedstawiciele związku przekazali pracodawcy 16 stycznia, zaznaczyli równocześnie, że jeżeli do 23 stycznia nie zostaną one spełnione, w spółce rozpocznie się spór zbiorowy.

– Rozmawiamy z pracodawcą o podwyżkach inflacyjnych od września zeszłego roku i do tej pory, mimo kilku spotkań, nie udało nam się dojść do porozumienia. Pracodawca zwleka z podjęciem jakiejkolwiek decyzji i przeciąga rozmowy, dlatego podjęliśmy decyzję o zaostrzeniu działań i skierowaniu pisma z żądaniami przedstawionymi w trybie sporu zbiorowego – wyjaśnia Marcin Brzostowski, przewodniczący „Solidarności” w firmie YS Autoparts w Zabrzu.

Jak informuje związkowiec, podczas dotychczasowych rozmów pracodawca powoływał się na wyniki finansowe spółki, które w jego ocenie, nie są najlepsze. – Z drugiej strony firma cały czas się rozwija, kupuje nowe maszyny, więc te pieniądze, gdzieś na pewno są. Niestety nie są inwestowane w pracowników. Ze względu na niskie wynagrodzenia straciliśmy już wielu doświadczonych ludzi – dodaje przewodniczący zakładowej „Solidarności”. Podkreśla, że pracownicy są zdeterminowani i gotowi upomnieć się o podwyżki. – Wiemy, że załoga nas popiera, dlatego rozważamy podjęcie bardziej zaostrzonych działań przewidzianych w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych – mówi Marcin Brzostowski.

YS Autoparts w Zabrzu to koreańska firma produkująca różnego rodzaju elementy ze stali do samochodów osobowych, m.in. elementy nadwozia, wspomagania kierownicy, foteli i zderzaków. „Solidarność” powstała w zakładzie kilka miesięcy temu. Do związku należy już ponad 70 osób, spośród 150 etatowych pracowników firmy, czy blisko połowa załogi. – Pracownicy pokładają nadzieję w związku, podkreślają, że to jedyna szansa na poprawę wynagrodzeń. Staramy się to dla nich zrobić – dodaje przewodniczący.

ak


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego Wiadomości
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego

W związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi w górach, ratownicy Grupy Krynickiej GOPR ewakuowali w czwartek 14 dzieci - uczestników obozu sportowego ze schroniska na Przehybie w Beskidzie Sądeckim. Dojazd do schroniska uniemożliwiły powalone drzewa.

Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń

52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. 59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot? Wiadomości
Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot?

Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Okazuje się, że tę decyzję popiera w pełni... Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję Wiadomości
Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję

Prezydent elekt Czech Petr Pavel zapowiedział, że po swojej inauguracji zleci dokładną inspekcję pomieszczeń na Zamku Praskim, siedzibie głowy państwa. Pavel powiedział w czwartek portalowi tygodnika „Respekt”, że panujące tam warunki uważa za niezadowalające. Ma obawiać się podsłuchów.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej

Kilka gramów daje życie! Rozrusznik wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej!

Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Co z decyzją króla Karola III ws. księcia Harry'ego i Meghan Markle? Czy monarcha zgodzi się na to, by para wzięła udział w jego najważniejszej ceremonii?

Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach Wiadomości
Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach

Były rosyjski oficer Konstanin Jefremow, który uciekł z Rosji, opowiedział brytyjskiej telewizji, jak traktowano ukraińskich żołnierzy w niewoli.

Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem Wiadomości
Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem

Były szef NATO wraz z szefem Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem opracowali dokument, który ma pozwolić Ukrainie liczyć na takie samo wsparcie ze strony USA, na jakiem może liczyć Izrael.

“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom Wiadomości
“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom

Przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin w mocnych słowach zaatakował Niemcy ws. dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard. Zapowiedział, że czeka je taki sam los jak Tygrysy, które wykorzystywała armia niemiecka podczas II wojny światowej.

Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem” Wiadomości
Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem”

Zapadł wyrok skazujący Kazimierza Marcinkiewicza na pół roku ograniczenia wolności i wykonywanie prac społecznych. Co na to były premier?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe