Białoruś: Solidarność prosi polskie władze o wsparcie w sprawie skazanych liderów białoruskich związków zawodowych

„Wzywamy do publicznego wsparcia niezależnego ruchu związkowego na Białorusi oraz domagamy się podjęcia wszelkich możliwych kroków w celu natychmiastowego uwolnienia działaczy związkowych” – napisał we wczorajszym liście do prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego szef Solidarności Piotr Duda.
 Białoruś: Solidarność prosi polskie władze o wsparcie w sprawie skazanych liderów białoruskich związków zawodowych
/ Fot. M. Żegliński/Tygodnik Solidarność

Sprawa dotyczy zatrzymanych i skazanych liderów białoruskich związków zawodowych – jak czytamy w wyroku – za „przestępstwa przeciwko porządkowi publicznemu” oraz „tworzenie organizacji ekstremistycznej”. W rzeczywistości za działalność związkową na rzecz praw pracowniczych.

„Przewodniczący Białoruskiego Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych (BKDP) i wiceprzewodniczący Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych (MKZZ) Aliaksandr Yarashuk został skazany na 4 lata więzienia” – czytamy w liście.

Wyrok związany jest z organizowanymi przez BKDP pokojowymi demonstracjami i protestami w miejscach pracy przeciwko autorytarnej i antypracowniczej polityce władz Białorusi. Razem z Yarashukiem skazany został jego zastępca Siergiej Antusiewicz oraz główna księgowa BKDP Iryna But-Husaim. Wyroki usłyszało również trzech innych liderów białoruskich związków zawodowych.

„Skazanie liderów związków zawodowych za korzystanie z ich legalnego prawa do wolności związkowej jest rażącym naruszeniem zasad prawa międzynarodowego” – czytamy.

Stąd Solidarność popiera prośbę Komitetu Ekspertów Międzynarodowej Organizacji Pracy ds. Stosowania Konwencji (CEACR) o „uwolnienie wszystkich związkowców, którzy pozostają w areszcie i wycofanie wszystkich zarzutów związanych z uczestnictwem w pokojowych protestach i strajkach, jak również wezwanie Rady Administracyjnej MOP do umożliwienia MOP pilnego wyjaśnienia warunków aresztowania i zatrzymania oraz sytuacji bytowej związkowców”. Te działania, zdaniem Solidarności, muszą być wspierane przez władze państwowe, stąd pismo do polskich władz.

„Wzywamy do publicznego wsparcia niezależnego ruchu związkowego na Białorusi oraz domagamy się podjęcia wszelkich możliwych kroków w celu natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia działaczy związkowych, a także ponad 1400 innych obrońców praw człowieka i więźniów politycznych przez władze białoruskie oraz zaprzestania prześladowań i represji wobec niezależnych związków zawodowych i osób korzystających z praw człowieka” – napisał w liście do prezydenta i premiera Piotr Duda.

 

„Solidarność z Białorusią”

Solidarność od wybuchu protestów społecznych na Białorusi w 2019 roku czynnie zaangażowała się we wsparcie białoruskiego ruchu związkowego, tworząc m.in. specjalny fundusz „Solidarność z Białorusią”. Nieustannie lobbuje na forum międzynarodowego ruchu związkowego na rzecz praw związkowych. Podczas kulminacji protestów w zakładach pracy, które były izolowane przez reżim Łukaszenki, Związek zorganizował transport żywności. Niestety zatrzymany na granicy. Szef Solidarności Piotr Duda odbył też w najtrudniejszym dla Białorusinów czasie wizytę w Mińsku, podczas której spotkał się m.in. z Yarashukiem. Złożył również kwiaty w miejscu, gdzie ginęli demonstranci.
W biurze zagranicznym Komisji Krajowej został zatrudniony uchodźca, jeden z liderów związkowych z Grodna, który w imieniu Solidarności koordynuje pomoc dla uchodźców z Białorusi.

Od momentu aresztowania liderów demokratycznych białoruskich związków zawodowych Solidarność uruchomiła wszelkie możliwe działania – siłą rzeczy bardzo ograniczone – organizując m.in. pikietę przed ambasadą Białorusi w Warszawie.

O represjach reżimu Aleksandra Łukaszenki wobec związkowców pisaliśmy m.in. tutaj>>> oraz tutaj>>>

Oto pełna treść listu:

ml


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu Wiadomości
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu

Prezydent USA Joe Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę, choć dodał, że nie wie, w jakim terminie. Powiedział też, że USA nie przekażą Ukrainie samolotów F-16.

„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha Wiadomości
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha

Ostatnie występy Kamila Stocha nie należą do najlepszych. Polski skoczek w rozmowie z portalem skijumping.pl wskazał przyczynę swoich problemów w Bad Mitterndorf.

Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji” Wiadomości
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji”

– Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej, Seulu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Atak nożownika w Brukseli. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany – poinformowała belgijska policja.

Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem” Wiadomości
Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem”

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek Wiadomości
Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek

Policjanci z Zabrza szukają sprawcy zgwałcenia 17-latki. Proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji. W poniedziałek, zgodnie z decyzją prokuratury, policja opublikowała w internecie wizerunek podejrzewanego o to mężczyzny.

[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle Wiadomości
[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że mimo kryzysów gospodarczych i finansowych związanych z wojną na Ukrainie poparcie dla rządu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, mało tego – od ostatniego miesiąca wzrosło.

Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO] Wiadomości
Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO]

Dzisiaj policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zatrzymali Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie. W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania.

Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Wiadomości
Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

W wieku blisko 98 lat zmarł ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III przerywa milczenie

Dziś brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Król Karol III postanowił, że po raz pierwszy publicznie wypowie się na temat skandalu, jaki rozpętali książę Harry i Meghan Markle.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe