Marek Lewandowski: „S” razem z sympatykami to 2 mln głosów. Tusk to zignorował i jest w opozycji. Mam nadzieję, że tam pozostanie

W środę 18 stycznia gościem Polskiego Radia 24 był rzecznik Solidarności Marek Lewandowski. Tematem rozmowy była afera korupcyjna w Parlamencie Europejskim nazywana potocznie Katargate, w którą zamieszany jest Luca Visentini, sekretarz generalny Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. Rzecznik „S” pytany był również o dialog z rządem Zjednoczonej Prawicy i nowelizację Kodeksu pracy.
 Marek Lewandowski: „S” razem z sympatykami to 2 mln głosów. Tusk to zignorował i jest w opozycji. Mam nadzieję, że tam pozostanie
/ fot. M. Żegliński

O wybuchu afery nazwanej Katargate media poinformowały na początku grudnia 2022 roku po tym, jak zatrzymano wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiej Evę Kaili pod zarzutem korupcji. Polityk jest podejrzewana o przyjmowanie łapówek od Kataru. Parlament Europejski odwołał Kaili ze stanowiska wiceprzewodniczącej, ale Greczynka twierdzi, że jest niewinna. 

W sprawę zamieszany jest również Luca Visentini, sekretarz generalny Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych (ITUC), który 21 grudnia został zawieszony przez Radę Generalną ITUC. 

O komentarz w tej sprawie na antenie Polskiego Radia 24 zapytano Marka Lewandowskiego, rzecznika prasowego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. 

– Szef włoskiej organizacji pozarządowej Fight Impunity Antonio Panzeri wręczył Visentiniemu torbę z wizerunkiem Świętego Mikołaja, która była wypchana pieniędzmi. Dał się przy tym nagrać policji. Skutkiem tego było pilne zawieszenie Luci Visentiniego jako sekretarza MKZZ, co nie przesądza o jego winie, ale już widać, że kręci on w tej sprawie. Teraz okazało się, że Antonio Panzeri poszedł na współpracę z belgijską policją i będzie zeznawał, więc być może za chwilę dowiemy się więcej – mówił rzecznik „S”. 

– Co Luca Visentini zrobił z tymi pieniędzmi? Przyparty do muru powiedział, że przekazał je na fundusz solidarnościowy MKZZ. To jest taki fundusz, który budzi bardzo dużo kontrowersji w tej organizacji. Bardzo często z niego finansuje się uboższym związkom zawodowym możliwość pojawiania się na kongresach MKZZ, szczególnie tych wyborczych. A więc Luca, który po Sharon Burrow objął tę funkcję, z tych pieniędzy sfinansował de facto swoją kampanię wyborczą. Wszystko to źle wygląda i budzi mnóstwo wątpliwości, a jeszcze bardziej przywołuje pytania do jego poprzedniczki Sharon Burrow, przez którą był protegowany i lobbowany – wskazywał Lewandowski i dodał, że w tej aferze można doszukiwać się także „śladu moskiewskiego”. 

– Solidarność bardzo mocno skonfliktowała się z MKZZ w związku z wojną na Ukrainie i postawą MKZZ wobec rosyjskich związków zawodowych, które jawnie opowiedziały się po stronie Putina w tej wojnie. Tutaj właśnie Sharon Burrow dosyć zaskakująco delikatnie zachowywała się wobec rosyjskich związków zawodowych, a to jest 20 mln związkowców afiliowanych w tej organizacji i bardzo istotny wpływ ich lidera Shmakova na to, kto może zostać szefem MKZZ – zaznaczył. 

Rzecznik „S” stwierdził, że międzynarodowa „rodzina związkowa”, tak jak Parlament Europejski jest podatny na różne wpływy, nie tylko te z Bliskiego Wschodu, ale również z Rosji. 

– To wszystko za długo trwa, bo najbliższy kongres MKZZ, który ma się zająć sprawą Visentiniego, będzie dopiero 11 marca. Chciałbym też zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. MKZZ w 2011 roku, gdy ogłoszono, że w Katarze będą odbywać się mistrzostwa świata w piłce nożnej bardzo ostro zaprotestował i zapowiedział, że zrobi wszystko, by do nich nie doszło, bo tam, jeśli chodzi o prawa pracownicze, jest wolna amerykanka. Również szef „S” Piotr Duda w 2013 roku pisał w tej sprawie do przewodniczącego Michaela Platiniego. I nagle w 2017 roku zaczyna się to wszystko zmieniać, Sharon Burrow zaczyna bardzo entuzjastycznie wypowiadać się na temat Kataru, wbrew większości światowych organizacji, które monitorowały tamtejszą sytuację – podkreślił Marek Lewandowski. 

Kończąc temat Katargate, rzecznik Solidarności wyraził nadzieję, że śledztwo w tej sprawie przyniesie oczyszczenie międzynarodowego ruchu związkowego, a Solidarność będzie bardzo tego pilnowała, żeby na forum MKZZ doszło do dyskusji na ten temat.

„Solidarność to największa, najsilniejsza i najlepiej zorganizowana grupa społeczna w Polsce”

W związku z tegorocznymi wyborami parlamentarnymi gość Polskiego Radia 24 pytany był o ocenę dialogu z rządem Zjednoczonej Prawicy. 

– Solidarność jako największa, najsilniejsza i najlepiej zorganizowana grupa społeczna w Polsce nie jest bierna. Partie polityczne to ważne narzędzia, które mogą realizować nasze postulaty. Warto sobie uświadomić, że NSZZ „Solidarność” razem z członkami i sympatykami to bezpośrednio blisko 2 mln głosów wyborczych. Zignorował to kiedyś Donald Tusk i od wielu lat jest w opozycji, mam też nadzieję, że tam pozostanie – mówił rzecznik „S”. 

– PiS jest bardzo trudnym partnerem, ale jedynym na polskiej scenie politycznej, który czyta nasze postulaty i dokumenty programowe i jest jedyną opcją polityczną, która się z nami komunikowała, zgłaszając gotowość do realizacji wielu postulatów. Ogromna część tych postulatów została spełniona. To nie jest tylko kwestia wieku emerytalnego, handlu w niedziele, ale dziesiątki innych rzeczy. Ale są też rzeczy, o które się kłócimy i niemal protestowaliśmy, bo gdyby nie tragedia w Przewodowie, to 17 listopada odbyłaby się manifestacja w Warszawie Marsz Godności – powiedział Marek Lewandowski. 

– To nie jest tak, że Solidarność jest upolityczniona. Solidarność wykorzystuje polityków do realizacji swoich postulatów. Nadal żadna z opcji politycznych nie zwraca się do nas, nie pokazuje swoich programów, więc trudno mi poważnie traktować innych polityków – dodał. 

Nowelizacja Kodeksu pracy

Ostatnim z tematów rozmowy była najnowsza nowelizacja Kodeksu pracy. 

– Co do zasady te zmiany idą w dobrym kierunku i są implementacją dyrektyw unijnych. Nasze główne zarzuty dotyczą przede wszystkim nieścisłych zapisów, które powodują, że niektóre z tych dobrych rozwiązań nie będą mogły być w pełni wykorzystane. Generalnie są to dobre zmiany idące w dobrym kierunku, porządkujące sferę pracy zdalnej; są dodatkowe urlopy pozwalające lepiej łączyć pracę z życiem prywatnym. Ale najbardziej przełomowym zapisem jest kwestia umów na czas określony. To jest przełomowa zmiana, która de facto zrównuje te umowy z umowami na czas nieokreślony, bowiem nieprzedłużenie takiej umowy będzie musiało być uzasadnione przez pracodawcę – podkreślił Marek Lewandowski. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gigantyczne utrudnienia w kursowaniu pociągów SKM i Kolei Mazowieckich Wiadomości
Gigantyczne utrudnienia w kursowaniu pociągów SKM i Kolei Mazowieckich

Z powodu problemów z zasilaniem sieci trakcyjnej na obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego występują olbrzymie utrudnienia w kursowaniu pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich. Niektóre pociągi są odwołane, a inne opóźnione około 60 minut. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów.

[najnowszy sondaż] Tendencja wzrostowa PiS, duży spadek Hołowni. Jaki wynik koalicji Agrounii z Porozumieniem? Wiadomości
[najnowszy sondaż] Tendencja wzrostowa PiS, duży spadek Hołowni. Jaki wynik koalicji Agrounii z Porozumieniem?

Pracownia United Surveys na zlecenie "Wirtualnej Polski" przeprowadziła badanie preferencji partyjnych. Jak chcą głosować Polacy w wyborach parlamentarnych, które odbędą się już za kilka miesięcy?

Idol opozycji Roger Waters broni Putina i atakuje Polaków Wiadomości
Idol opozycji Roger Waters broni Putina i atakuje Polaków

Były muzyk Pink Floyd Roger Waters w rozmowie z dziennikiem "Berliner Zeitung" wygłosił kolejne kontrowersyjne słowa ws. wojny na Ukrainie. Przy okazji wspomniał o Polakach i skrytykował prezydenta USA Joe Bidena.

[WIDEO] Wielki pożar w rafinerii Łukoil w Rosji Wiadomości
[WIDEO] Wielki pożar w rafinerii Łukoil w Rosji

Rosyjskie i ukraińskie media informują, że w rafinerii ropy naftowej Łukoil w miejscowości Kstowo w obwodzie niżnowogrodzkim w Rosji doszło do dużego pożaru. Niebezpieczeństwo zostało już zażegnane, ale strażacy walczyli z ogniem przez kilka godzin.

Czy Finlandia przystąpi do NATO bez Szwecji? Szef MSZ Finlandii zabiera głos Wiadomości
Czy Finlandia przystąpi do NATO bez Szwecji? Szef MSZ Finlandii zabiera głos

Oczekujemy, że Finlandia i Szwecja przystąpią do NATO przed lipcowym szczytem w Wilnie; możliwość wejścia do Sojuszu samej Finlandii bez Szwecji to na razie „spekulacje” – powiedział we wtorek szef MSZ Finlandii Pekka Haavisto po spotkaniu ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Tobiasem Billstromem w Helsinkach.

Nie żyje prezes Boeing Poland Wiadomości
Nie żyje prezes Boeing Poland

Nie żyje Rafał Stepnowski, prezes Boeing Poland, szef Boeing International na Polskę i Europę Wschodnią i szef ds. rządowych w Polsce. Był wybitnym menadżerem, działał na rzecz rozwoju gospodarczego Polski, obronności naszego kraju oraz budowy centrów edukacyjnych dla młodzieży. Miał 54 lata.

Rosja może udzielić pomocy. Kadyrow proponuje specjalny status niepodległości Śląska Wiadomości
"Rosja może udzielić pomocy". Kadyrow proponuje "specjalny status niepodległości Śląska"

Podległy Rosji przywódca Republiki Czeczeńskiej Ramzan Kadyrow najnowszy wpis na Telegramie poświęcił Polsce.

Czeska policja poszukuje podejrzanego o zabójstwo kobiety. Może przebywać w Polsce Wiadomości
Czeska policja poszukuje podejrzanego o zabójstwo kobiety. Może przebywać w Polsce

Prascy śledczy poszukują 42-letniego Petra Krausa podejrzewanego o zabójstwo kobiety, do którego doszło w czeskiej Pradze. Mężczyzna może przebywać na terenie Polski. Jest niebezpieczny i może być uzbrojony.

OKO.press: „UE wstrzymuje Polsce wypłatę wszystkich funduszy, nie tylko KPO” Wiadomości
OKO.press: „UE wstrzymuje Polsce wypłatę wszystkich funduszy, nie tylko KPO”

Portal OKO.press informuje we wtorkowej publikacji, że Polska nie może obecnie liczyć nie tylko na pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, ale na praktycznie żadne fundusze z budżetu Unii Europejskiej. Według urzędników z Brukseli Polska nie spełnia kryterium dotyczącego Karty Praw Podstawowych UE. O sprawie informuje również RMF FM.

„To nie jest dobra wiadomość”. Kreml nakazał przygotowanie schronów w całej Rosji Wiadomości
„To nie jest dobra wiadomość”. Kreml nakazał przygotowanie schronów w całej Rosji

„W obliczu wojny na Ukrainie Kreml nakazuje ogólnokrajowy remont schronów przeciwbombowych” – pisze na łamach „The Moscow Times” Piotr Kozłow. „The Moscow Times” był darmowym dziennikiem, który w wersji papierowej funkcjonował do 2017 roku. Obecnie w formie elektronicznej jest prowadzony przez redakcję, która została przeniesiona do Amsterdamu.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe