Prymas Polski: "Tak, chodzi tutaj dosłownie o to, by życie uratować"

- Chodzi dosłownie o to, by życie uratować, by uratować człowieka, przywrócić to, co zostało w nim podeptane i zniszczone, co padło ofiarą przestępcy - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak do szkolących się w Gnieźnie delegatów i delegatek zakonnych ds. ochrony dzieci i młodzieży.
abp Wojciech Polak Prymas Polski:
abp Wojciech Polak / YT print screen/Tv KUL - telewizja dla Ciebie!

Arcybiskup gnieźnieński odprawił 18 stycznia Mszę św. w kaplicy Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Gnieźnie, które tradycyjnie gości uczestników szkolenia. W homilii, omawiając czytaną Ewangelię o uzdrowieniu w szabat człowieka z uschniętą ręką zwrócił uwagę na problem wstydu, osamotnienia i społecznego wykluczenia. Człowiek z Ewangelii nie prosił o uzdrowienie. Wręcz ukrył się w tłumie, bo jego niepełnosprawność kazała mu trzymać się z boku, była powodem bólu i wstydu, rodziła poczucie porzucenia, braku zainteresowania, możliwości i zdolności działania. 

Ofiary przestępstw seksualnych

- Niezauważeni, pominięci, wykluczeni, wykorzystani i skrzywdzeni, których ból i cierpienie wciąż z trudem przebija się do świadomości innych - podkreślił Prymas mówiąc o wykluczeniu i osamotnieniu ofiar przestępstw seksualnych.

- Nie chcemy i nie potrafimy ich zobaczyć, bo wciąż swą obecnością nas zawstydzają, wciąż upominają, jak potworny jest grzech i przestępstwo wykorzystania, bo domagają się sprawiedliwości i wsparcia - stwierdził.

Ratunek

Wskazał również, że uzdrawiając uschłą rękę człowieka z Ewangelii Jezus nie tylko leczy go fizycznie, ale przywraca mu pełnię życia. Uwalnia go i ocala, pozwala wyjść z osamotnienia i izolacji.

- Tak, chodzi tutaj dosłownie o to, by życie uratować, by uratować człowieka, by przywrócić to, co zostało w nim podeptane i zniszczone, co padło ofiarą przestępcy - podkreślił abp Polak powtarzając to, co mówił już wielokrotnie, że „każdy skrzywdzony i wykorzystany jest najważniejszy”.

- Tak działa i będzie działał Jezus. Taka jest Jego opcja i o to będzie się zawsze upominał i wskazywał, że trzeba mieć Jego oczy i serce, by wypatrzeć wykorzystanego i skrzywdzonego w anonimowym tłumie, by go odnaleźć w jego skrzywdzeniu i bólu, odszukać i pomóc, by otworzyć się na jego świadectwo i wysłuchać, by z poczuciem wstydu dać mu na powrót odebrane przez przestępcę miejsce - zaznaczył delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. 

Przyznał również, że tylko zrozumienie i przyjęcie tej Jezusowej logiki sprawi, że dokona się „przejście od tego, co wciąż jest w nas jeszcze jakąś reakcją obronną wobec zła i przestępstwa skrzywdzenia i wykorzystania, by - jak uczy Kościół - być gotowymi na spotkanie z ofiarami wykorzystania seksualnego bądź ofiarami innych form przemocy – umieć przyjąć i zrozumieć takie osoby, wysłuchać i adekwatnie ukierunkować ewentualną pomoc”.

- Zmiana wiąże się też z lepszym poznaniem i z wysiłkiem, aby właśnie ci, którzy, jako formatorzy seminaryjni i jako delegaci czy delegatki do spraw ochrony dzieci i młodzieży, posiadając niewątpliwie dobre intencje i prawe sumienie, nabywali również odpowiednie kompetencje i umiejętności społeczne, by realnie i skutecznie odpowiedzieć na pojawiające się wyzwania - stwierdził na koniec abp Polak dziękując uczestnikom szkolenia za obecność i gotowość, by te kompetencje pogłębiać i poszerzać.

Szkolenie

Szkolenia dla wychowawców seminaryjnych organizowane są od 2015 roku. W tegorocznym, po raz pierwszy uczestniczą delegatki zakonne ds. ochrony dzieci i młodzieży powoływane w zgromadzeniach żeńskich. 

Tematyka wykładów koncentruje się wokół zagadnień związanych z rozwojem sfery psychoseksualnej człowieka, jego tożsamością płciową, orientacją seksualną, preferencjami seksualnymi, a zwłaszcza jednym z przejawów jej zaburzeń, jakim jest pedofilia. Omawiane są również wskazania formacyjne w kontekście prewencji wykorzystania seksualnego względem kandydatów do kapłaństwa i życia konsekrowanego (kontekst nowego Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia oraz aktualnej praktyki Kościoła). 

Inicjatywie patronuje: Komisja Duchowieństwa KEP, Ogólnopolska Konferencja Rektorów WSD, krakowskie Centrum Ochrony Dziecka. Obecną edycję współfinansuje Fundacja Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski.

Szkolenie rozpoczęło się w poniedziałek 16 stycznia i potrwa do piątku 20 stycznia.

bgk / Gniezno


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy”. Garri Kasparow nie przebiera w słowach Wiadomości
„Zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy”. Garri Kasparow nie przebiera w słowach

Były mistrz świata w szachach i jeden z liderów opozycji antykremlowskiej Garri Kasparow oświadczył w piątek, rząd Niemiec powinien jasno powiedzieć, że celem jest wyzwolenie całej Ukrainy. – To moralny obowiązek Berlina, ponieważ zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy – podkreślił w wywiadzie dla "Bilda".

Poseł Konfederacji… „porwał” choinkę z gmachu sądu. Opublikowano nagranie Wiadomości
Poseł Konfederacji… „porwał” choinkę z gmachu sądu. Opublikowano nagranie

– Twierdził, że choinka przeczy chrześcijańskiemu systemowi wartości i stanowi agresywną propagandę – opisuję sprawę sędzia Marzena Stoces, która była świadkiem całego zdarzenia.

Sikorski zapłaci za swoje skandaliczne słowa? „Wcale o to nie zabiega” Wiadomości
Sikorski zapłaci za swoje skandaliczne słowa? „Wcale o to nie zabiega”

Nie milkną echa skandalicznej wypowiedzi Radosława Sikorskiego. Nawet „Gazeta Wyborcza” nazwała słowa europosła PO „medialną katastrofą”.

Granica z Białorusią. Straż Graniczna publikuje niepokojące nagranie Wiadomości
Granica z Białorusią. Straż Graniczna publikuje niepokojące nagranie

Tylko w tym miesiącu przez Białoruś do Polski i na terytorium Unii Europejskiej próbowało dostać się 1250 osób.

Zbigniew Kuźmiuk: PO i Polska 2050 próbują „wysadzić w powietrze” kompromis z Brukselą Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: PO i Polska 2050 próbują „wysadzić w powietrze” kompromis z Brukselą

Wprawdzie duża część opozycji, wstrzymując się od głosu w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, pozwoliła ją uchwalić w kształcie wynegocjowanym z Komisją Europejską przez ministra ds. europejskich Szymona Szynkowskiego vel Sęk (w sytuacji kiedy posłowie Solidarnej Polski głosowali przeciw), ale dalsze jej działania pokazują, że była to decyzja wizerunkowa (trudno paraliżować uchwalenie ustawy w sytuacji, kiedy publicznie zapewnia się, że jest się za jak najszybszym pozyskaniem środków z KPO).

Katowice: Pod gruzami kamienicy znaleziono ciało drugiej osoby Wiadomości
Katowice: Pod gruzami kamienicy znaleziono ciało drugiej osoby

Odnaleziono ciało drugiej z osób poszukiwanych po wybuchu w kamienicy w Katowicach – poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Jak zaznaczył, pod gruzami prawdopodobnie już nikogo nie ma, ale nadal trwają działania ratunkowo-poszukiwawcze.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę eksmitowany przez króla Karola III Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę eksmitowany przez króla Karola III

Jak podają brytyjskie media, kontrowersyjny książę Andrzej został eksmitowany z Pałacu Buckingham na skutek decyzji króla Karola III.

Belgijska gazeta o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jest interwencja Wiadomości
Belgijska gazeta o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jest interwencja

W związku z publikacją w belgijskiej, flamandzkojęzycznej gazecie „Het Laatste Nieuws”, która użyła nieakceptowalnego określenia „polskie obozy koncentracyjne”, Ambasada RP w Brukseli podjęła w czwartek interwencję. – To Niemcy ponoszą odpowiedzialność za Holocaust i obozy koncentracyjne, w tym Auschwitz-Birkenau, a nie Polacy – powiedział PAP ambasador Polski w Królestwie Belgii Rafał Siemianowski.

„Tego boi się TVN”. Były współpracownik stacji ujawnia korespondencję Wiadomości
„Tego boi się TVN”. Były współpracownik stacji ujawnia korespondencję

Były współpracownik telewizji TVN operator Kamil Różalski opublikował na Twitterze korespondencję. Ma ona przedstawiać fragmenty wiadomości innych pracowników TVN, którzy opowiadają o patologiach, jakie miały mieć miejsce podczas ich pracy w stacji.

Nie tylko Leopardy. Polska przekaże Ukrainie dodatkowo 60 czołgów, w tym 30 PT-91 Twardy Wiadomości
Nie tylko Leopardy. Polska przekaże Ukrainie dodatkowo 60 czołgów, w tym 30 PT-91 Twardy

„Dziękuję Polsce za tak ważne decyzje o przekazaniu Ukrainie 60 polskich czołgów, spośród których 30 to słynne PT-91 Twardy, a także 14 maszyn Leopard 2” – napisał w piątek po polsku na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do czwartkowych zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego o kolejnych dostawach uzbrojenia dla Kijowa. W podobnym tonie wypowiedział się w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe