Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Zaczęło się od dyskietki. A oto zupełnie nowy nośnik danych

Był już dyskietki, dyski twarde czy pamięci USB. A teraz? Zaprezentowano nowy nośnik danych. 40 000 maili składowanych przez okres ponad 100 lat za 1$?
Nowy nośnik pamięci Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Zaczęło się od dyskietki. A oto zupełnie nowy nośnik danych
Nowy nośnik pamięci / FB Maciej Kawecki

40 000 maili składowanych przez okres ponad 100 lat za 1$? Spośród dziesiątek projektów, które widzieliśmy w USA, ten jest szczególny. Nośnik powstał m.in. rękami tego człowieka Travisa Johnstona na Case Western Reserve University. Wyglądem przypomina zwykłą płytę CD, ale składa się z 8 warstw wyprodukowanych z folii polimerowej i przechowuje dane w postaci bielonych lub niebielonych kropek fluorescencyjnych. 

 

10 Terabajtów za mniej niż dolara

Twórcy deklarują, że do 2030 roku dadzą światu nośniki danych o pojemności 10 Terabajtów za mniej niż 1$ za jeden Terabajt danych (obecnie to kilka razy tyle). To tak jakbyśmy składowali 40 000 maili z załącznikami (zakładając 1 email = 25MB) za 15 zł (3 $). Ponadto Folio Photonics zapewnia, że twałość takiego nośnika ma wynosić ponad 100 lat. Wynalazek ma na celu radykalne obniżenie kosztów początkowych, całkowitego kosztu posiadania danych, oraz tworzenia kopii zapasowych przy jednoczesnym zapewnieniu dostępności, bezpieczeństwa cyfrowego i trwałości archiwów danych.

Wszystko co dzisiaj widzimy w świecie technologii opiera się na danych. Jak wskazuje Instytut Matki i Dziecka w 2013 roku wyprodukowano 153 eksabajty danych medycznych. W 2020 roku aż 2 314 eksabajty. Dla ułatwienia, 1 eksabajt to 1 miliard gigabajtów. Bez takich technologii, nie będziemy mogli rozwijać się dalej. Dlatego spośród wielu to tej dedykujemy nasz film i materiał na blogu.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kolejna strzelanina w Kalifornii. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Kolejna strzelanina w Kalifornii. Są ofiary śmiertelne

Co najmniej trzy osoby zginęły wczesnym rankiem w sobotę, a cztery inne zostały ranne w strzelaninie w Kalifornii.

Wszystko zaczęło się, gdy mój ojciec zostawił nas... Trudne wyznanie Anny Lewandowskiej Wiadomości
"Wszystko zaczęło się, gdy mój ojciec zostawił nas..." Trudne wyznanie Anny Lewandowskiej

Anna Lewandowska udzieliła wywiadu hiszpańskiemu dziennikowi "Mundo Deportivo". W rozmowie mówiła m.in. o bolesnych doświadczeniach z przeszłości i życiu w Barcelonie.

Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego Wiadomości
Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Czechach przekonująco wygrał emerytowany generał Petr Pavel; po przeliczeniu 98 proc. głosowało na niego 57,95 proc. wyborców, na Andrieja Babisza, 42,04 proc., informuje CTK.

Chwile grozy podczas urodzin. Włosy znanej prowadzącej Pytanie na śniadanie zaczęły płonąć [WIDEO] Wiadomości
Chwile grozy podczas urodzin. Włosy znanej prowadzącej "Pytanie na śniadanie" zaczęły płonąć [WIDEO]

Małgorzata Tomaszewska obchodzi dziś 34 urodziny. Prowadząca pytanie na śniadanie dodała na Instagramie poruszający filmik, na którym synek składa jej życzenia. Nagle doszło do groźnej sytuacji.

Nieoficjalnie: Oto nowy prezydent Czech Wiadomości
Nieoficjalnie: Oto nowy prezydent Czech

Po przeliczeniu głosów z ponad 85 procent obwodów wyborczych były dowódca czeskiej armii i były szef Komitetu Wojskowego NATO Petr Pavel otrzymał blisko 57 proc. głosów. Na byłego premiera Andreja Babisza, jednego z najbogatszych Czechów, padło 43 proc. głosów.

Są dokładne sumy. Tyle zarobili polscy tenisiści podczas Australian Open Wiadomości
Są dokładne sumy. Tyle zarobili polscy tenisiści podczas Australian Open

Z puli nagród 76,5 mln dolarów australijskich w Australian Open polskim tenisistom przypadło 1 860 650, czyli ok. 5,7 mln złotych. Nieco ponad połowa tej kwoty - 940 tys. dol. (2,9 mln zł) - trafiła do Magdy Linette, która w rywalizacji singlistek dotarła do półfinału.

Burza po wpisie dziennikarki TVP. Wydano oświadczenie Wiadomości
Burza po wpisie dziennikarki TVP. Wydano oświadczenie

„Spółka jest oburzona tweetem Magdaleny Wolińskiej-Riedi, w którym dziennikarka uznaje Polaków za rusofobów i germanofobów” – poinformowano w komunikacie Telewizji Polskiej.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja króla Karola III może rozpętać prawdziwą burzę Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja króla Karola III może rozpętać prawdziwą burzę

Nie milkną liczne komentarze po premierze książki księcia Harry'ego. Na czołówki brytyjskich mediów, jak bumerang powraca głośny temat. Decyzja króla Karol III w tej sprawie może wstrząsnąć światowymi mediami.

Szef MON: Tworzymy nowe brygady WOT, celem co najmniej 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej Wiadomości
Szef MON: Tworzymy nowe brygady WOT, celem co najmniej 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej

Tworzymy nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej - na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu czy Mazowszu. Celem jest wojsko liczące co najmniej 300 tys. żołnierzy, w tym 50 tys. żołnierzy WOT. Teraz jest 164 tys. żołnierzy różnych formacji - powiedział w Lublinie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Były zastępca Gowina z zarzutami Wiadomości
Były zastępca Gowina z zarzutami

Jak informuje red. Marcin Dobski na łamach portalu Salon24.pl Robert A., były wiceprezes partii Jarosława Gowina i doradca byłego wicepremiera, usłyszał zarzuty. "Dotyczą wymuszenia zwrotu wierzytelności i zmuszenia do określonego zachowania" - powiedziała dla serwisu prok. Iwona Śmigielska-Kowalska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Płocku.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe