Patriarcha Cyryl: Każde pragnienie zniszczenia Rosji będzie oznaczało koniec świata [video]

Elementy religijne powiązane z „obroną Świętej Rosji” i bezwzględnym atakiem na kraje Zachodu znalazły się w kazaniu wygłoszonym w uroczystość Objawienia Pańskiego przez patriarchę Moskwy i Wszechrusi Cyryla w soborze Objawienia Pańskiego w Moskwie. Zaznaczył on, że każde pragnienie zniszczenia Rosji posiadającej broń nuklearną będzie oznaczało koniec świata.
Patriarcha Cyryl I Patriarcha Cyryl: Każde pragnienie zniszczenia Rosji będzie oznaczało koniec świata [video]
Patriarcha Cyryl I / YT print screen/Global News

 

"Szaleni chcą pokonać wielkie rosyjskie imperium"

- Dzisiaj wiemy, że istnieją wielkie zagrożenia dla świata, dla naszego kraju i dla całej ludzkości, ponieważ niektórzy szaleni ludzie mają pomysł, że wielkie rosyjskie mocarstwo, które ma potężną broń, które jest zaludnione przez bardzo silnych ludzi, którzy z pokolenia na pokolenie zawsze byli zmotywowani do zwycięstwa, którzy nigdy nie poddawali się żadnemu wrogowi, którzy zawsze wychodzili jako zwycięzcy - że w obecnych warunkach można ich albo pokonać, albo, jak to się teraz mówi, przeformatować, czyli narzucić im pewne «wartości», których nie można nazwać wartościami, aby byli tacy jak wszyscy i byli posłuszni tym, którzy mają moc kontrolowania większości świata – stwierdził patriarcha Cyryl odnosząc się do aktualnej sytuacji.

- Ta chęć pokonania Rosji przybrała dziś bardzo niebezpieczne formy - uznał.

Groźba końca świata

- Modlimy się do Pana, aby dał mądrość tym szaleńcom i pomógł im zrozumieć, że każde pragnienie zniszczenia Rosji będzie oznaczało koniec świata - podkreślił.

Nowa świadomość rodzaju ludzkiego

- Ale nie tylko o to powinniśmy się modlić, ale żeby zamiast takiego szaleństwa rodzaj ludzki zyskał jakąś nową świadomość - świadomość swej współzależności, świadomość kruchości świata, w którym wszyscy żyjemy oraz konieczność współpracy na rzecz wspólnych wartości i celów, które byłyby ukierunkowane przede wszystkim na zachowanie życia i - dodam jako prawosławny chrześcijanin - na zachowanie wiary w Boga, bez której wszystkie inne wartości ulegają zniekształceniu lub po prostu przeformatowaniu na przeciwne i stają się nie wartościami, ale czynnikami przyczyniającymi się do niszczenia ludzkiego życia - dodał.

"Bóg nie opuści ziemi rosyjskiej, naszych władz, prezydenta i armii"

Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego wyraził przekonanie, iż "Bóg nie opuści ziemi rosyjskiej, nie opuści naszych władz, naszego prawosławnego prezydenta, naszej armii. Że Rosja będzie wystarczająco silna, by w razie potrzeby bronić swojej ziemi i swoich ludzi".

- Prosimy Pana, aby moc łaski pokonała każdą niebezpieczną i grzeszną myśl ludzką, aby umocniła się wiara, pobożność i pokój - stwierdził patriarcha Moskwy i Wszechrusi.

st (KAI) / Moskwa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym Wiadomości
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym

3 lutego 1982 r. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni wydał najwyższy z wyroków wobec działaczy opozycji w stanie wojennym. Ewa Kubasiewicz, która pracowała w Wyższej Szkole Morskiej jako kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów uczelnianej biblioteki, została skazana na 10 lat pozbawienia wolności i 5 lat pozbawienia praw publicznych.

Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe