Niemiecka europoseł z „komisji ds. Pegasusa” zamieszana w Katargate? „Przyjmowała prezenty”

Afera korupcyjna w Parlamencie Europejskim zatacza coraz szersze kręgi. Dziennik „Der Spiegel” informuje, że większość eurodeputowanych „nie jest szczególnie chętna do zgłaszania prezentów”, mimo że jest to ich obowiązek. Opublikowano listę, z której wynika, że rozmaite prezenty otrzymała spora część niemieckich europosłów; niektórzy z nich są znani głównie z atakowania Polski.
Hannah Neumann Niemiecka europoseł z „komisji ds. Pegasusa” zamieszana w Katargate? „Przyjmowała prezenty”
Hannah Neumann / fot. Olaf Kosinsky - Wikipedia CC BY-SA 3.0

Kłopoty przewodniczącej Parlamentu Europejskiego

„W aferze korupcyjnej w Parlamencie Europejskim Roberta Metsola stara się prezentować jako zdeterminowana bojowniczka o uczciwość i przejrzystość. Ale teraz okazało się, że konserwatywna polityk z Malty nie zawsze do końca przestrzegała własnych zasad” – pisze „Der Spiegel”. 

Z listy opublikowanej na stronie internetowej PE wynika, iż Metsola przyjęła od początku ubiegłego roku 142 prezenty. Otrzymała ich 125 w okresie od początku lutego do końca listopada – co oznacza, że tym samym 125 razy złamała regulamin PE. Mówi on, że posłowie muszą zgłosić otrzymanie prezentu najpóźniej do końca następnego miesiąca – co potwierdził na pytanie „Der Spiegla” rzecznik parlamentu.

Prezenty zgłoszone przez Metsolę to głównie drobne przedmioty, takie jak szaliki, wazony czy książki. Tylko jeden przekroczył wartość 150 euro, więc zgodnie ze statutem PE Metsola nie powinna była go przyjąć. „Jednak jego wartość nie była od razu widoczna: jest to pudełko zawierające daktyle i pozłacaną dekorację. Metsola otrzymała to w lutym 2022 od Abdullaha bin Zayeda, ministra spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich” – opisuje „Der Spiegel”.

Niemiecka poseł „komisji ds. Pegasusa” także otrzymywała prezenty 

Okazuje się, że rozmaite podarunki otrzymali też inni niemieccy europosłowie, a wśród nich Hannah Neumann – niemiecka eurodeputowana Zielonych, znana z ataków na Polskę, zasiadająca w komisji ds. Pegasusa.

Z listy wynika, że większość posłów PE „nie jest szczególnie chętna do zgłaszania prezentów” – zauważa „Der Spiegel”, dodając, że podczas gdy sama Metsola zgłosiła 149 prezentów, pozostałych 704 deputowanych zgłosiło w sumie 53 prezenty.

Jak zwraca uwagę „Der Spiegel”, 51 z nich zgłosili niemieccy parlamentarzyści: Nicola Beer (FDP), Hannah Neumann i Sergej Lagodinsky (Zieloni), a także David McAllister, Daniel Caspary i Michael Gahler (wszyscy z CDU). Tylko dwa trafiły do polityków z innych krajów.

 

 

Afera korupcyjna w PE

„Der Spiegel” przypomina, że Parlament Europejski wciąż zmaga się ze skutkami skandalu korupcyjnego, który rozpoczął się na początku grudnia od nalotów, sześciu aresztowań i konfiskaty około 1,5 mln euro w gotówce. Wśród zatrzymanych jest Eva Kaili, która w wyniku afery straciła stanowisko wiceszefowej PE. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym Wiadomości
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym

3 lutego 1982 r. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni wydał najwyższy z wyroków wobec działaczy opozycji w stanie wojennym. Ewa Kubasiewicz, która pracowała w Wyższej Szkole Morskiej jako kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów uczelnianej biblioteki, została skazana na 10 lat pozbawienia wolności i 5 lat pozbawienia praw publicznych.

Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe