Caritas Polska: Dzień Babci i Dziadka obchodzimy codziennie

Przez cały rok Caritas Polska prowadzi programy senioralne, takie jak „Na codzienne zakupy”, które docierają do tysięcy ubogich i potrzebujących osób starszych. Organizacja nieustannie aktywizuje seniorów i zachęca do traktowania ich z szacunkiem i życzliwością. W 2023 roku wśród podopiecznych Caritas są także seniorzy z ogarniętej wojną Ukrainy. 21 stycznia obchodzony jest Dzień Babci, a 22 stycznia - Dzień Dziadka.
zdjęcie poglądowe Caritas Polska: Dzień Babci i Dziadka obchodzimy codziennie
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/LoriKelso

– Dla mnie wielką radością jest to, że wnuki o mnie pamiętają, że zostałam zaproszona do przybranej wnuczki Martuni z Ukrainy na jej występy w przedszkolu – mówi Jagoda, podopieczna Caritas Polska. – Dorosły wnuk zaprosił mnie na obiad, opowiada mi o wydarzeniach ze swojego życia. Mam nadzieję, że w Dzień Babci też tak będzie. Zawsze dziękuję Panu Bogu za to, że dał mi doczekać następnego roku, cieszyć się i uśmiechać.

Pani Jagoda zaznacza, że jej wnuk jest bardzo oddany i życzliwy. - Kiedy znalazłam się w szpitalu, potrafił w nocy wziąć samochód rodziców i przyjechać do szpitala. Dla mnie było to zaskoczenie, że w ogóle został wpuszczony. Powiedział ochroniarzowi, że tak babcię kocha, że postanowił natychmiast przyjechać. Nie zapomnę do końca życia, jakim sercem mnie obdarzył. Wrażliwość międzypokoleniowa uczy odpowiedzialności – zauważa podopieczna Caritas Polska.

Pomoc dla seniorów i pomoc od seniorów

Wsparcie dla seniorów to jeden z priorytetów Caritas Polska. - Oferujemy pomoc materialną, taką jak ogromny program „Na codzienne zakupy”, który obejmuje 11 tysięcy osób – mówi Monika Figiel, specjalista ds. programów senioralnych. Senior dostaje kartę do sklepu Biedronka, ma do wydania 160 złotych miesięcznie przez 10 miesięcy. Caritas prowadzimy ten program wraz z Fundacją Biedronki już piąty rok.

– Zajmujemy się też dowożeniem obiadów do seniorów, którzy nie wychodzą już z domów, przekazujemy im paczki z okazji różnych świąt. Są też inne formy doraźnej pomocy materialnej, jak wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego – dodaje Monika Figiel.

Wielu seniorów angażuje się w działalność Caritas także jako wolontariusze. To oni najwięcej wiedzą o potrzebach osób starszych, a z pracownikami Caritas dzielą się doświadczeniem. – Mamy 4,5 tysiąca wolontariuszy w programie „Na codzienne zakupy”, w większości są to seniorzy - zaznacza Monika Figiel. Caritas organizuje zajęcia zachęcające podopiecznych do aktywności. Chodzi o to, by seniorzy jak najdłużej byli samodzielni i mogli nawiązywać relacje. Tak duża skala programów jest możliwa dzięki współpracy z 46 Caritas diecezjalnymi.

W całej Polsce Caritas diecezjalne prowadzą domy pomocy społecznej, kluby seniora, świetlice parafialne, w których osoby starsze mogą się spotykać, nawiązywać znajomości, brać udział 

w wolontariacie i wydarzeniach kulturalnych. – Seniorzy są naszą przyszłością. Wielu z nas za chwilę będzie miało 60 lat i więcej. Będziemy mieć coraz więcej seniorów – mówi Monika Figiel. – W Caritas Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzimy codziennie. Angażujemy osoby starsze raz, dwa razy w tygodniu, odwiedzamy je, robimy drobne niespodzianki. W tym roku w Warszawie zaprosimy podopiecznych do kina. 

Integracja gości z Ukrainy

Ukraińcy seniorzy często mają rodziny, które pozostały na Ukrainie. Caritas organizuje specjalne grupy, w których spotykają się ze sobą nawzajem, a także z Polakami. Niedawno organizowano wigilię prawosławną, a już niebawem Dzień Babci i Dziadka. 

– Zaplanowaliśmy spotkanie, by porozmawiać z ukraińskimi seniorami o ich obecnej sytuacji w Polsce oraz o sytuacji ich dzieci i wnuków – mówi Renata Makuch z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska w Warszawie. - Damy im szansę, by wyrzucili z siebie emocje: radość z kontaktu z bliskimi i smutek z powodu rozłąki. Planujemy warsztat, w ramach którego dzieci własnoręcznie wykonają pocztówki, a potem wręczą te prezenty swoim dziadkom. Chcemy dać możliwość integracji seniorom, zwrócić na nich szczególną uwagę i okazywać

im szacunek w społeczeństwie – podkreśla Renata Makuch.

Historia Walentyny, seniorki z Charkowa

– Dnia Babci ani Dnia Dziadka na Ukrainie do tej pory nie było, po prostu wiedzieliśmy, że są dziadkowie i babcie, wysyłaliśmy sobie nawzajem pocztówki przez internet – mówi Walentyna, która po wybuchu wojny przyjechała do Warszawy z Charkowa. – Gdy wylatują pociski, nasza obrona powietrzna po prostu nie nadąża z ich przechwyceniem. Charków bardzo cierpi z powodu ataków wroga.

Synowie pani Walentyny odprowadzili ją do pociągu do do Warszawy. - Tutaj oczywiście nie znałam nikogo, nie miałam łączności z bliskimi – opowiada Walentyna. – Wolontariusze otoczyli nas troską i karmili na każdym kroku. Nie mogliśmy już więcej jeść, a oni nadal proponowali herbatę i gorącą kawę! - relacjonuje Ukrainka.

Walentyna zaangażowała się w wolontariat w Caritas Polska. Obecnie przewodzi grupie wolontariuszek-seniorek z Ukrainy. – Spotkania seniorów w Caritas wiele dla nas znaczą. Pomagamy sobie nawzajem, aby nie popaść w przygnębienie, nie płakać, nie rozpaczać – podkreśla kobieta. – Kocham moją ojczyznę, kocham Ukrainę. Polska zrobiła dla mnie osobiście i dla nas wszystkich bardzo wiele. Dlatego nie boję się powiedzieć, że to nasza druga ojczyzna 

– dodaje Walentyna.

W Dzień Babci i Dzień Dziadka szczególnie warto odwiedzić najstarsze osoby z naszych rodzin, rozmawiać z nimi, dzielić się ciepłem - zachęca Caritas Polska. Apeluje też, by dostrzegać także tych seniorów, którzy w Polsce są gośćmi, a swoje domy pozostawili nierzadko tysiąc kilometrów stąd, na linii frontu.

***

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych, oraz z 45 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

KONTAKT

Dział Komunikacji Caritas Polska

e-mail: komunikacja@caritas.org.pl 

tel. 510 235 802

Caritas Polska, tk / Warszawa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu Wiadomości
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu

Prezydent USA Joe Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę, choć dodał, że nie wie, w jakim terminie. Powiedział też, że USA nie przekażą Ukrainie samolotów F-16.

„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha Wiadomości
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha

Ostatnie występy Kamila Stocha nie należą do najlepszych. Polski skoczek w rozmowie z portalem skijumping.pl wskazał przyczynę swoich problemów w Bad Mitterndorf.

Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji” Wiadomości
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji”

– Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej, Seulu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Atak nożownika w Brukseli. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany – poinformowała belgijska policja.

Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem” Wiadomości
Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem”

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek Wiadomości
Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek

Policjanci z Zabrza szukają sprawcy zgwałcenia 17-latki. Proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji. W poniedziałek, zgodnie z decyzją prokuratury, policja opublikowała w internecie wizerunek podejrzewanego o to mężczyzny.

[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle Wiadomości
[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że mimo kryzysów gospodarczych i finansowych związanych z wojną na Ukrainie poparcie dla rządu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, mało tego – od ostatniego miesiąca wzrosło.

Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO] Wiadomości
Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO]

Dzisiaj policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zatrzymali Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie. W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania.

Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Wiadomości
Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

W wieku blisko 98 lat zmarł ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III przerywa milczenie

Dziś brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Król Karol III postanowił, że po raz pierwszy publicznie wypowie się na temat skandalu, jaki rozpętali książę Harry i Meghan Markle.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe