Ryszard Czarnecki: BRIAND, TOTALSI I UCHODŹCY

BRIAND, TOTALSI I UCHODŹCY
Posłowie opozycji w Sejmie  Ryszard Czarnecki: BRIAND, TOTALSI I UCHODŹCY
Posłowie opozycji w Sejmie / fot. Patrycja Kamińska/Kancelaria Sejmu

Słyszymy od opozycji, że to ona zaplanowała i miała wprowadzić różne reformy, które zrobił w końcu PiS. „Pic na wodę, fotomontaż”, gadka-szmatka, ale papier i mikrofon są cierpliwe i nawet się przyzwyczaiły do takich banialuków. Cała sytuacja przypomina mi rozmowę laureata Pokojowej Nagrody Nobla, francuskiego polityka Aristide’a Brianda z pewnym jegomościem. Ów spytał 4-krotnego premiera Francji, dlaczego Briand uważa go za utopistę? Szef rządu obruszył się: „To nieprawda, wcale tak nie mówiłem”. Na co interlokutor: „To może uważa Pan, że jestem idealistą?”. Briand na to: „Bzdura! Powiem Panu wprost, że uważam Pana za realistę”. Jegomość wyraźnie się ucieszył i wtedy Briand dorzucił: „… za realistę, który nie realizuje”. Cóż, jakby to powiedzieli na Wschodzie: „toczka w toczkę” obrazek z życia naszej opozycji...

Turcja przypomina Polskę?

Spędziłem właśnie dwa dni w mieście, które kiedyś nazywało się Bizancjum, potem Konstantynopolem, a teraz po prostu jest Stambułem. Turcja przy wielu różnicach przypomina Polskę, bo także tu odbędą się w tym roku wybory - tyle że u nas jesienią, a u nich wiosną. Stopień emocji, jak słyszę, widzę i czuję, jest porównywalny, ale chyba jednak nad Bosforem troszkę większy niż nad Wisłą.

W tureckiej TV w języku angielskiej pytali mnie w wywiadzie na żywo o czołgi, które wysyłamy Ukrainie, perspektywę pokoju i „zmęczenie” narodów europejskich tą wojną. Ankara gra sprytnie: z jednej strony wyposaża Ukraińców w drony „Bayraktary”, a z drugiej Erdogan gada z Putinem. Wilk syty i owca cała. Turcja ma olbrzymią inflację, a jednocześnie szybko rozwija się gospodarczo i dość skutecznie stara się być ponadregionalnym graczem. Z Polską łączy ją jeszcze jedna rzecz. Do nich przyjechało 2 miliony uchodźców z Iraku i Syrii, do nas ponad 9 milionów z Ukrainy ( zdecydowana większość wróciła).Tyle, że UE w tej sprawie była dla nich św. Mikołajem, a dla nas sknerą...

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej” (18.01.2023)
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ten sondaż nie spodoba się Macronowi. Popularność najniższa od marca 2020 roku Wiadomości
Ten sondaż nie spodoba się Macronowi. Popularność najniższa od marca 2020 roku

Prezydent Francji Emmanuel Macron nie ma powodów do zadowolenia. Z opublikowanego we wtorek sondażu Ifop-Fiducial wynika, że polityk cieszy się poparciem jedynie 34 proc. obywateli kraju, co jest najniższym wynikiem od marca 2020 roku.

Hakerzy z grupy Anonymous wykiwali Putina. Wykradli kluczowe dane Wiadomości
Hakerzy z grupy Anonymous wykiwali Putina. Wykradli kluczowe dane

Grupa internetowych aktywistów Anonymous od początku inwazji na Ukrainie prowadzi cyberwojnę z Rosją oraz Władimirem Putinem.

[WIDEO] Łotwa: Pod Rygą płonie fabryka dostarczająca drony m.in. na Ukrainę Wiadomości
[WIDEO] Łotwa: Pod Rygą płonie fabryka dostarczająca drony m.in. na Ukrainę

W mieście Marupe pod Rygą płonie fabryka dronów – donoszą we wtorek lokalne media. Według nich bezzałogowce z zakładów trafiały m.in. na Ukrainę. Z ogniem walczy ok. 50 strażaków.

Gigantyczne utrudnienia w kursowaniu pociągów SKM i Kolei Mazowieckich Wiadomości
Gigantyczne utrudnienia w kursowaniu pociągów SKM i Kolei Mazowieckich

Z powodu problemów z zasilaniem sieci trakcyjnej na obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego występują olbrzymie utrudnienia w kursowaniu pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich. Niektóre pociągi są odwołane, a inne opóźnione około 60 minut. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów.

[najnowszy sondaż] Tendencja wzrostowa PiS, duży spadek Hołowni. Jaki wynik koalicji Agrounii z Porozumieniem? Wiadomości
[najnowszy sondaż] Tendencja wzrostowa PiS, duży spadek Hołowni. Jaki wynik koalicji Agrounii z Porozumieniem?

Pracownia United Surveys na zlecenie "Wirtualnej Polski" przeprowadziła badanie preferencji partyjnych. Jak chcą głosować Polacy w wyborach parlamentarnych, które odbędą się już za kilka miesięcy?

Idol opozycji Roger Waters broni Putina i atakuje Polaków Wiadomości
Idol opozycji Roger Waters broni Putina i atakuje Polaków

Były muzyk Pink Floyd Roger Waters w rozmowie z dziennikiem "Berliner Zeitung" wygłosił kolejne kontrowersyjne słowa ws. wojny na Ukrainie. Przy okazji wspomniał o Polakach i skrytykował prezydenta USA Joe Bidena.

[WIDEO] Wielki pożar w rafinerii Łukoil w Rosji Wiadomości
[WIDEO] Wielki pożar w rafinerii Łukoil w Rosji

Rosyjskie i ukraińskie media informują, że w rafinerii ropy naftowej Łukoil w miejscowości Kstowo w obwodzie niżnowogrodzkim w Rosji doszło do dużego pożaru. Niebezpieczeństwo zostało już zażegnane, ale strażacy walczyli z ogniem przez kilka godzin.

Czy Finlandia przystąpi do NATO bez Szwecji? Szef MSZ Finlandii zabiera głos Wiadomości
Czy Finlandia przystąpi do NATO bez Szwecji? Szef MSZ Finlandii zabiera głos

Oczekujemy, że Finlandia i Szwecja przystąpią do NATO przed lipcowym szczytem w Wilnie; możliwość wejścia do Sojuszu samej Finlandii bez Szwecji to na razie „spekulacje” – powiedział we wtorek szef MSZ Finlandii Pekka Haavisto po spotkaniu ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Tobiasem Billstromem w Helsinkach.

Nie żyje prezes Boeing Poland Wiadomości
Nie żyje prezes Boeing Poland

Nie żyje Rafał Stepnowski, prezes Boeing Poland, szef Boeing International na Polskę i Europę Wschodnią i szef ds. rządowych w Polsce. Był wybitnym menadżerem, działał na rzecz rozwoju gospodarczego Polski, obronności naszego kraju oraz budowy centrów edukacyjnych dla młodzieży. Miał 54 lata.

Rosja może udzielić pomocy. Kadyrow proponuje specjalny status niepodległości Śląska Wiadomości
"Rosja może udzielić pomocy". Kadyrow proponuje "specjalny status niepodległości Śląska"

Podległy Rosji przywódca Republiki Czeczeńskiej Ramzan Kadyrow najnowszy wpis na Telegramie poświęcił Polsce.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe