"Zastanawiająca zajadłość ataków na Polskę ze strony oskarżonych o korupcję"

Europoseł Solidarnej Polski Beata Kempa rozmawiała z portalem DoRzeczy.pl i odniosła się do tematu "Katargate" oraz korupcji w Parlamencie Europejskim. Temat ten wzbudził w ostatnim czasie wiele kontrowersji.
Parlament Europejski
Parlament Europejski / pixabay.com/USA-Reiseblogger

- Zastanawiająca była zajadłość ataków na Polskę, dokonywanych choćby przez panią Kaili, która jest oskarżona o przyjmowanie łapówek i przebywa w areszcie - zauważyła Beata Kempa.

Dodała, że pocieszające i ważne jest z pewnością to, że debata w ogóle się odbyła. Dzięki temu możliwe było ukazanie istniejących patologii. 
 

- Z wielkimi oporami i dopiero teraz odbyła się w Strasburgu pierwsza dyskusja. Oczywiście, podczas jej trwania, w pewnym zakresie przywoływano tam również Polskę, co jest całkowitym nonsensem. Poprzez udział w tej bardzo krótkiej debacie chcieliśmy pokazać to, co w Polsce obecnie obowiązuje, czyli ustawa antykorupcyjna, działanie CBA, jawność oświadczeń majątkowych posłów i najważniejszych osób w państwie. Chcieliśmy pokazać, jak radzimy sobie z patologiami w instytucjach, które stanowią prawo - przyznała europoseł.

W tym miejscu przywołała przykład byłego premiera Donalda Tuska, za którego kadencji wykryto w Polsce aferę hazardową. Przypomniała, że polityk zwolnił szefa CBA Mariusza Kamińskiego, który zorientował się w całej sprawie. 

- Takie oto jest podejście tego środowiska do problemu, który jest rakiem środowiska politycznego, a właśnie teraz zostało wykryte w unijnych instytucjach, które stanowią prawo dla całej wspólnoty. Musimy pamiętać, że ponad 70 proc. prawa unijnego musi być przekładane na prawodawstwo państw członkowskich. Jeżeli istnieje taki proceder łatwości powstawania prawa za pieniądze, to zastanawiam się, czy nie powinniśmy zrobić bardzo poważnej kwerendy wszystkiego, co robiono w stosunku do Polski - mówiła europoseł Solidarnej Polski.

Potrzebne jest dokładne śledztwo

Beata Kempa oceniła, że konieczne jest dokładne przyjrzenie się działaniom PE oraz Komisji Europejskiej. Dodała, że obserwuje się wyjątkową zajadłość ataków na nasz kraj, chociażby ze strony Evy Kaili, która przebywa w areszcie. Została ona oskarżona o przyjmowanie łapówek.

- Spójrzmy, co się dzieje z KPO, jak Komisja działa w tym temacie, jakie przedkładane są nam umowy. Unia Europejska jest w głębokiej defensywie, jeśli chodzi o demokratyczne standardy - wyjaśniła europoseł.

Podsumowała, że sytuacja w PE przypomina "degrengoladę", a PE nie powinien wydawać wyroków we własnej sprawie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kolejna strzelanina w Kalifornii. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Kolejna strzelanina w Kalifornii. Są ofiary śmiertelne

Co najmniej trzy osoby zginęły wczesnym rankiem w sobotę, a cztery inne zostały ranne w strzelaninie w Kalifornii.

Wszystko zaczęło się, gdy mój ojciec zostawił nas... Trudne wyznanie Anny Lewandowskiej Wiadomości
"Wszystko zaczęło się, gdy mój ojciec zostawił nas..." Trudne wyznanie Anny Lewandowskiej

Anna Lewandowska udzieliła wywiadu hiszpańskiemu dziennikowi "Mundo Deportivo". W rozmowie mówiła m.in. o bolesnych doświadczeniach z przeszłości i życiu w Barcelonie.

Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego Wiadomości
Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Czechach przekonująco wygrał emerytowany generał Petr Pavel; po przeliczeniu 98 proc. głosowało na niego 57,95 proc. wyborców, na Andrieja Babisza, 42,04 proc., informuje CTK.

Chwile grozy podczas urodzin. Włosy znanej prowadzącej Pytanie na śniadanie zaczęły płonąć [WIDEO] Wiadomości
Chwile grozy podczas urodzin. Włosy znanej prowadzącej "Pytanie na śniadanie" zaczęły płonąć [WIDEO]

Małgorzata Tomaszewska obchodzi dziś 34 urodziny. Prowadząca pytanie na śniadanie dodała na Instagramie poruszający filmik, na którym synek składa jej życzenia. Nagle doszło do groźnej sytuacji.

Nieoficjalnie: Oto nowy prezydent Czech Wiadomości
Nieoficjalnie: Oto nowy prezydent Czech

Po przeliczeniu głosów z ponad 85 procent obwodów wyborczych były dowódca czeskiej armii i były szef Komitetu Wojskowego NATO Petr Pavel otrzymał blisko 57 proc. głosów. Na byłego premiera Andreja Babisza, jednego z najbogatszych Czechów, padło 43 proc. głosów.

Są dokładne sumy. Tyle zarobili polscy tenisiści podczas Australian Open Wiadomości
Są dokładne sumy. Tyle zarobili polscy tenisiści podczas Australian Open

Z puli nagród 76,5 mln dolarów australijskich w Australian Open polskim tenisistom przypadło 1 860 650, czyli ok. 5,7 mln złotych. Nieco ponad połowa tej kwoty - 940 tys. dol. (2,9 mln zł) - trafiła do Magdy Linette, która w rywalizacji singlistek dotarła do półfinału.

Burza po wpisie dziennikarki TVP. Wydano oświadczenie Wiadomości
Burza po wpisie dziennikarki TVP. Wydano oświadczenie

„Spółka jest oburzona tweetem Magdaleny Wolińskiej-Riedi, w którym dziennikarka uznaje Polaków za rusofobów i germanofobów” – poinformowano w komunikacie Telewizji Polskiej.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja króla Karola III może rozpętać prawdziwą burzę Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja króla Karola III może rozpętać prawdziwą burzę

Nie milkną liczne komentarze po premierze książki księcia Harry'ego. Na czołówki brytyjskich mediów, jak bumerang powraca głośny temat. Decyzja króla Karol III w tej sprawie może wstrząsnąć światowymi mediami.

Szef MON: Tworzymy nowe brygady WOT, celem co najmniej 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej Wiadomości
Szef MON: Tworzymy nowe brygady WOT, celem co najmniej 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej

Tworzymy nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej - na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu czy Mazowszu. Celem jest wojsko liczące co najmniej 300 tys. żołnierzy, w tym 50 tys. żołnierzy WOT. Teraz jest 164 tys. żołnierzy różnych formacji - powiedział w Lublinie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Były zastępca Gowina z zarzutami Wiadomości
Były zastępca Gowina z zarzutami

Jak informuje red. Marcin Dobski na łamach portalu Salon24.pl Robert A., były wiceprezes partii Jarosława Gowina i doradca byłego wicepremiera, usłyszał zarzuty. "Dotyczą wymuszenia zwrotu wierzytelności i zmuszenia do określonego zachowania" - powiedziała dla serwisu prok. Iwona Śmigielska-Kowalska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Płocku.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe