Nie żyje Franciszek Jamroż. Były prezydent Gdańska miał 79 lat

W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulecia był prezydentem Gdańska, a wcześniej działaczem Solidarności. Informacje o jego śmierci przekazała rodzina – podał gdański magistrat.
świeca / zdjęcie poglądowe Nie żyje Franciszek Jamroż. Były prezydent Gdańska miał 79 lat
świeca / zdjęcie poglądowe / Pixabay License

Informację o śmierci Franciszka Jamroża podano w portalu gdańskiego magistratu - gdansk.pl. Termin pogrzebu nie jest jeszcze ustalony.

Franciszek Stefan Jamroż urodził się 19 maja 1943 w Stalowej Woli. W latach 1950 - 1957 uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 23 w Gdańsku Oliwie, a w latach 1957 - 1962 był uczniem Technikum Łączności w Gdańsku w klasie o profilu telekomunikacyjnym.

Jak podano na stronie gdansk.pl, Jamroż 1968 roku ukończył Wydział Elektroniki Politechniki Gdańskiej ze specjalnością automatyka, uzyskując tytuł magistra inżyniera. W latach 1995 - 1999 odbył szkolenia w zakresie audytu wewnętrznego systemu zapewnienia jakości, uzyskując certyfikaty Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji. W 1968 został też zatrudniony w Gdańskich Zakładach Elektronicznych "Unimor" na stanowisku konstruktora. Następnie pracował w Zakładach Radiowych Radmor, gdzie pełnił funkcję kierownika pracowni, a potem zatrudniony był również w Instytucie Łączności w Gdańsku jako kierownik Wydziału Konstrukcyjno-Warsztatowego.

W 1980 r. stanął na czele Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarności” w Oddziale Instytutu Łączności. Współtworzył Ogólnopolską Komisję Koordynacyjną Instytutu Łączności w Warszawie. 20 lipca 1981 został delegatem na I zjazd Solidarności Regionu Gdańskiego, następnie członkiem Zarządu Regionu Gdańskiego.

W 1989 kierował Komisją Programową i pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Gdańskiego Komitetu Obywatelskiego. W 1990 r. był przewodniczącym Wojewódzkiej Komisji do spraw Weryfikacji Pracowników Milicji i Służby Bezpieczeństwa.

Jako polityk samorządowy na początku reprezentował gdański Komitet Obywatelski Solidarności, następnie - Porozumienie Centrum (PC).

Nie żyje były prezydent Gdańska 

W wyborach samorządowych w 1990 roku zdobył mandat radnego Miasta Gdańska. Były to pierwsze wolne wybory w Polsce po upadku komunizmu i odzyskaniu niepodległości. 5 czerwca, podczas uroczystej sesji inauguracyjnej nowych władz Gdańska w Ratuszu Głównego Miasta, wybrano go na przewodniczącego Rady Miasta. Z tego stanowiska 11 grudnia 1990 złożył rezygnację.

14 czerwca 1991 objął stanowisko prezydenta Miasta Gdańska. Sprawował ten urząd do 7 lipca 1994.

W latach 1994 - 1998 był dyrektorem naczelnym, dyrektorem produkcji i dyrektorem do spraw rozwoju firmy NORD.

W 2008 roku przeszedł na emeryturę.

W 2004 r. został skazany prawomocnym wyrokiem sądu na trzy lata pozbawienia wolności oraz grzywnę za korupcję. Jamroż był oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowej od niemieckiej firmy w zamian za nabycie przez GPEC technologii i materiałów oraz za podpisanie kontraktu na ocieplanie budynków na Stogach. Wyrok odbył. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny, którego zwłoki znaleziono we wtorek na podmokłym terenie niedaleko miejscowości Zamosze w podlaskiej gminie Narewka. Na miejscu trwają jeszcze czynności procesowe i identyfikacyjne.

Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio Wiadomości
Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio

Niemiecki minister zdrowia, Karl Lauterbach uważa, że powikłania poszczepienne powinny być szybciej stwierdzane niż ma to miejsce obecnie. Pojawia się bowiem wiele relacji osób, które cierpią po przyjęciu szczepionek na COVID-19.

Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?”

„Głęboko w arsenale Harry'ego jest kwestia, która od dawna jest bolesną kością niezgody zarówno dla niego, jak i jego ojca. To plotki kwestionujące, czy Karol naprawdę jest jego ojcem” – czytamy w publikacji australijskiego serwisu „The New Idea”, specjalizującego się w informacjach dot. życia brytyjskiej rodziny królewskiej.

Lekarza!. Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót Wiadomości
"Lekarza!". Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót

Znany rosyjski propagandysta i przyjaciel Władimira Putina prowadzi program publicystyczny w rosyjskiej telewizji Rasija 1. Tym razem program przyjął nieoczekiwany obrót.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica

We wsi Sąborze pod Słupskiem doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia auta osobowego i ciężarówki zginęła przełożona domu zakonnego w Koszalinie Inga Grula.

Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

To jest właśnie szerzenie nienawiści. Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek Wiadomości
"To jest właśnie szerzenie nienawiści". Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek

"To jest właśnie faszyzm i szerzenie nienawiści, która może się skończyć tragedią" – pisze na Twitterze Wojciech Kościak z Instytutu Ordo Iuris, komentując skandaliczne zachowanie publicysty i bohatera opozycyjnych mediów Tomasza Piątka.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe