Niepokojące sygnały z Wielkiej Brytanii. „Biorą na cel brytyjskich polityków, dziennikarzy i naukowców”

Powiązani z państwem rosyjscy i irańscy hakerzy coraz częściej biorą na cel brytyjskich polityków, dziennikarzy i naukowców w swych spear-phishingowych atakach – ostrzegło w czwartek brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC).
 Niepokojące sygnały z Wielkiej Brytanii. „Biorą na cel brytyjskich polityków, dziennikarzy i naukowców”
/ pixabay.com

NCSC wydało alert, wskazując na dwie konkretne grupy - Seaborgium z Rosji (znana również jako Callisto Group/TA446/Cold River/TAG-53) i TA453 z Iranu (też: APT42/Charming Kitten/Yellow Garuda/ITG18) - i ostrzegając osoby w rządzie, siłach zbrojnych, think-tankach i mediach przed klikaniem na złośliwe linki od osób podających się za gospodarzy konferencji, dziennikarzy lub nawet kolegów.

Hakerzy z Rosji i Iranu

Obie grupy są aktywne od kilku lat, ale ostatnio nasiliły działalność w Wielkiej Brytanii w związku z trwającą wojną na Ukrainie. Działają też w USA i innych krajach NATO. Ich celem jest wykradanie tajemnic lub ujawnienie w internecie korespondencji mogącej skompromitować wysoko postawione osoby, nie zaś wyłudzanie pieniędzy.

Spear phishing jest ukierunkowaną i spersonalizowaną formą ataku, zaprojektowaną w celu oszukania konkretnej osoby. Hakerzy zazwyczaj starają się zdobyć zaufanie danej osoby, podszywając się pod kogoś, z kim ich cel prawdopodobnie nawiąże kontakt, a następnie skłaniając swoją ofiarę w czasie prowadzonej korespondencji do kliknięcia w złośliwy link. Link przeniesie ofiarę ataku na stronę internetową, gdzie zostanie poproszona o podanie szczegółów swojego hasła.

Chociaż metoda ta jest jedną z najstarszych technik hakerskich, to jak wyjaśnia NCSC, tym, co odróżnia te dwie grupy, jest wysiłek włożony w oszukiwanie swoich celów, m.in. poprzez tworzenie w mediach społecznościowych lub sieciach zawodowych fałszywych profili, które podszywają się pod szanowanych ekspertów i wysyłanie zaproszeń na nieistniejące konferencje na tematy istotne dla osób będących celami ataków.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Agora wydała książkę Overbeeka. Efekt okazał się odwrotny do zamierzonego, więc teraz to „wina PiS” Wiadomości
Agora wydała książkę Overbeeka. Efekt okazał się odwrotny do zamierzonego, więc teraz to „wina PiS”

PiS przejął w pełni dowodzenie, a opozycja po raz wtóry znalazła się w defensywie – pisze na łamach portalu Gazeta.pl Grzegorz Wysocki.

Wiadomości
Kanclerz Scholz: "Regularnie rozmawiam z Putinem"

Nie spodziewam się szybkiego zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainie – stwierdził kanclerz Olaf Scholz we wtorek w rozmowie z dziennikiem „Rheinische Post”. Przyznał też, że prowadzi „regularne rozmowy z Putinem”, podczas których wciąż „utrzymują się rażące różnice zdań”. W piątek Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, uznając go za zbrodniarza wojennego.

Lekarze walczą o życie żony Dawida Kubackiego. Iga Świątek przekazała wiadomość Wiadomości
Lekarze walczą o życie żony Dawida Kubackiego. Iga Świątek przekazała wiadomość

Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Do skoczka spływają słowa wsparcia z całego świata. Głos zabrała również Iga Świątek.

Kaczyński wygrał w sądzie. Jest odpowiedź Sikorskiego Wiadomości
Kaczyński wygrał w sądzie. Jest odpowiedź Sikorskiego

„Od pozytywnego dla Jarosława Kaczyńskiego wyroku w pierwszej instancji oczywiście się odwołam” – zapowiedział w mediach społecznościowych europoseł Radosław Sikorski po wyroku sądu, który zobowiązał go do zamieszczenia przeprosin dla szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

„Jesteście ignorantami”. Awantura po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Jesteście ignorantami”. Awantura po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN

Dzisiejszy wydanie programu „Dzień dobry TVN” prowadzili Krzysztof Skórzyński i Małgorzata Rozenek. W mediach społecznościowych rozpętała się prawdziwa awantura.

Sikorski ma przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie Wiadomości
Sikorski ma przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wygrał sprawę sądową przeciwko Radosławowi Sikorskiemu o ochronę dóbr osobistych - przekazał PAP pełnomocnik szefa PiS mec. Adrian Salus. Chodzi o twitterowy wpis polityka PO, w którym stwierdził, że prezydent Lech Kaczyński "walnie przyczynił się do katastrofy smoleńskiej".

Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa” Wiadomości
Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa”

„Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Sławomira Nitrasa” – napisał w mediach społecznościowych jeden z członków Rady Krajowej partii Razem Adam Kościelak.

Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 86 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik i Krynek (Podlaskie) łącznie ponad dwadzieścia osób przeprawiło się przez graniczną rzekę Świsłocz – podała SG w raporcie z minionej doby.

Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera” Wiadomości
Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera”

Nie żyje znany aktor Paul Grant. Zasłynął rolami w „Harrym Potterze” i „Gwiezdnych wojnach”. O jego śmierci poinformowała córka. Miał 56 lat.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko

Wielkimi krokami zbliża się koronacja króla Karola III. Jak donosi „Express”, książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o jeden konkretny aspekt podczas ceremonii.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe